פילבר משעה את עצמו מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת - ויקבל מחצית משכרו

בהודעה ששיגר מנכ"ל משרד התקשורת טען: "מדובר בחקירה יוצאת דופן וחריגה בכל קנה מידה. זוהי חקירה המבקשת להוכיח כי שיקול דעתם (בדיעבד) של חוקרי רשות ניירות ערך, בשאלה כיצד יש לנהל את משרד התקשורת, יכול להחליף את זה של המנכ"ל"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פילבר
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הודיע היום (א') לנציבות שירות המדינה כי הוא משעה את עצמו באופן זמני ממשרד התקשורת, ללא צורך בשימוע. בחודשים האחרונים, מאז מעצרו של פילבר בתחילת יולי, הוא מורחק ממשרד התקשורת בהתאם להחלטות בית המשפט השלום בתל אביב. בית המשפט נענה פעם אחר פעם לבקשות רשות ניירות ערך, שביקשה מעת לעת להאריך את הרחקתו של פילבר ממשרד התקשורת.

היום הסתיימה תקופת ההרחקה האחרונה שקבע בית המשפט, ורשות ניירות ערך, שנמצאת בשלבים האחרונים של החקירה, לא ביקשה להמשיך אותה. כעת נמצאת ההחלטה בידי נציבות שירות המדינה, שצפויה לקבל החלטה לאחר קבלת חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה, שבוחן את חומר הראיות.

מבחינה כלכלית, לפילבר עדיפה השעיה שנקבעת על ידי הנציבות, על פני הרחקה שנקבעת על ידי בית המשפט, שכן בתקופת ההרחקה הוא לא היה זכאי לקבל שכר, וזכויותיו במסגרת עבודתו נשללו. לעומת זאת, במקרה של השעיה, שיחל עכשיו, הוא ימשיך לקבל מחצית משכרו. שכרו של מנכ"ל משרד ממשלתי הוא כ-38 אלף שקל בחודש (ברוטו). על פי חוק שירות המדינה, במשך ששת החודשים הראשונים תשולם לעובד שהושעה מחצית מהמשכורת שלו, ולאחר חצי שנה תשולם לו משכורת מלאה.

פילבר ניצל את ההודעה ששיגר לנציבות, באמצעות באי כוחו, עוה"ד יובל נחמני ודרור ארד-אילון, כדי להתייחס לחקירה הפלילית שמתנהלת נגדו: "הגיעה העת להעמיד דברים על דיוקם. מזה כמה חודשים נפגע באופן אנוש תפקודו של משרד התקשורת בשל חקירה אודות אירועים שכלל אינה מהווים עבירה פלילית. מדובר בחקירה יוצאת דופן וחריגה בכל קנה מידה. לראשונה, נבחן שיקול הדעת המקצועי של מנכ"ל משרד ממשלתי, באספקלריה של הדין הפלילי, וזאת על אף שאינו חשוד בכך שעמד בניגוד עניינים. באופן חסר תקדים, המשיכה החקירה להתנהל על אף שהוכח במהלכה כי המנכ"ל אינו חשוד בכך שקיבל או ציפה לקבל טובת הנאה או ששקל אינטרס אישי בגדר החלטותיו.

"זוהי חקירה המבקשת להוכיח כי שיקול דעתם (בדיעבד) של חוקרי רשות ניירות ערך, בשאלה כיצד יש לנהל את משרד התקשורת, יכול להחליף את זה של המנכ"ל. בחינה מהותית של כל ההחלטות שקיבל המנכ"ל תלמד שכולן ללא יוצא מן הכלל נעשו מתוך תכלית אחת - ליישם את מדיניות הממשלה בצורה הטובה והיעילה ביותר, בתיאום עם שר התקשורת".

פילבר (54) מונה ביוני 2015 על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת דאז, בנימין נתניהו, למנכ"ל משרד התקשורת. הוא מורחק ממשרד התקשורת מאז מעצרו בתחילת יולי בגין חשדות בעבירות של מרמה והפרת אמונים, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הוא שהה בתחילה במעצר בית מלא במשך מספר שבועות, ולאחר מכן שוחרר בתנאים מגבילים ובכפוף להפקדת ערבות בנקאית של 400 אלף שקל.

ברשות טוענים כי אספו ראיות המצביעות על כך שפילבר פעל במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת. ממצאי החקירה העלו, לפי הרשות, חשד ממשי כי פילבר פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת כדי להעביר לבזק מסמכים מסווגים, ניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים פנימיים - פעולות שהסתיר לכאורה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרד התקשורת. על פי טענת הרשות, בחקירה עלה כי אנשי בזק נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים שהדליף להם והוסיפו עליהם תיקונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker