שני רופאים תובעים את המיליארדר מריוס נכט: "הוא נישל אותנו מהחברה"

נכט רכש מכונס נכסים את חברת המכשור הרפואי אפוס בסוף 2016 ■ שני היזמים טוענים בתביעה שהגישו כי לאחר שהיה להם הסכם שותפות עם נכט, הוא ביטל אותו ונישל אותם מאחזקה של 30% בחברה ■ אפוס: "התובעים מנסים להקדים תרופה לתביעה שתוגש כנגדם בקרוב"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריוס נכטצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן

שני רופאים יזמים, שהקימו חברה בתחום המכשור הרפואי, טוענים כי איש העסקים מריוס נכט — ממייסדי צ'ק פוינט — הפר את ההסכם שהיה ביניהם. הם הגישו ביום חמישי תביעה נגד נכט לבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט הכלכלי מגן אלטוביה נתן צו במעמד אחד האוסר על נכט לעשות שינוי במניות שלטענתם שייכות להם.

התובעים, ד"ר עמית מור וד"ר אבי אלבז, הקימו ב–2004 את אפוס טכנולוגיות רפואה וספורט, שעיקר פעילותה מתבסס על שיטת הטיפול אפוסתרפיה (AposTherapy) שפיתחו השניים, ומיועדת לסובלים מכאבי גב תחתון ובעיות מפרקים בגפיים התחתונות. הטיפול מתבצע באמצעות מערכת הליכה ייחודית המסיטה את העומס מהמפרקים ומתרגלת את השרירים הסובבים אותם.

ב–2016, כשהמייסדים כבר לא מילאו תפקיד בחברה, היא נקלעה לקשיים כלכליים ולחובות, ומונה לה כונס נכסים שקיבל שתי הצעות לרכישתה. נכט, שכבר השקיע בעבר בשני סיבובים בחברה 3.5 מיליון דולר (ויש לו קרן שמשקיעה בחברות ביומד), זכה. הוא שילם 5.8 מיליון דולר במזומן והתחייב להמשיך להעסיק את העובדים ולהשקיע בפעילות עתידית.

לפי התביעה — שהוגשה על ידי עורכי הדין עפר פירט ולירון ליברמן ממשרד פירט, וילנסקי, מזרחי, כנעני — מאחורי ההצעה עמד הסכם של נכט עם המייסדים שנחתם בנובמבר 2016, ולפיו תוקם חברה בשם אפוס החדשה במטרה לרכוש בהתמחרות את הזכויות שהיו שייכות לאפוס טכנולוגיות.

המכשור שפותח באפוסצילום: אפוסתרפיה

לטענת התובעים, ההסכמות היו שנכט יחזיק ב–70% מהמניות בתמורה להתחייבות למימון רכישת הזכויות מהכונס ומימון המשך הפעילות עד ל–2 מיליון שקל, ומור ואלבז יחזיקו 30% בתמורה להסכמתם להתחייב להעמיד את הידע שלהם בכל הנוגע לטכנולוגיה הנרכשת לטובת המיזם המשותף. עוד נקבע כי הם יתרמו מזמנם בהיקף של משרה חלקית, ויקבלו כל אחד שכר חודשי של 30 אלף שקל. לפי הנטען, המניות שקיבלו ביום ההקמה הוחזקו בנאמנות, ונקבע כי בכל שנה "ישוחררו" להם רבע מהן.

התובעים טוענים כי המנהלים שמינה נכט הרחיקו ומידרו אותם מהפעילות. כשפנו לנכט, לטענתם, הוא אמר להם כי הוא ומנהליו נמצאים בשלב של "ייצוב האונייה" וביקש מהם להמתין בסבלנות.

בתחילת יוני האחרון נכט שלח להם מכתב בו הודיע על ביטול ההסכם, שכן הם לא העמידו את עצמם ואת הידע שלהם לטובת החברה החדשה. הוא גם ביקש שיחזירו את התשלום החודשי שקיבלו עד כה. בהמשך הוא טען כי יש לו זכות לסלק אותם בכל עת מאפוס החדשה וליטול את המניות שלהם.

לטענת התובעים, כבר בתחילת 2017 העביר עורך דינו של נכט, הנאמן למניות שלהם, מאחורי גבם את כל המניות של אפוס החדשה לנכט, והדבר כשלעצמו מהווה הפרה יסודית של ההסכם. "נישול זה לא מנע מנכט במשך חודשים לאחר מכן להציג בפניהם מצג שווא שלפיו הכל כשורה ושהוא מחויב להסכם המייסדים", נכתב.

"מאזן הדברים פועל לטובת התובעים"

לפני הגשת התביעה ניסו הצדדים להגיע להסכמות, אך לטענתם המחיר שנכט הציע להם תמורת הזכויות שלהם היה נמוך יחסית לשוויין. במקביל להגשת התביעה הם ביקשו צו לאסור לעשות שימוש ב–30% מהמניות ששייכות להם, לטענתם.

השופט אלטוביה, שאישר את הבקשה, קבע ביום חמישי כי "בהתחשב במעורבותם ההיסטורית של המבקשים באפוס 'הישנה' כנטען, אניח לפי שעה כי מאזן הדברים פועל לטובתם". המבקשים נדרשו להפקיד ערובה, והשופט המליץ להעביר את המחלוקת לגישור קצוב בזמן, והציע כמגשר את עו"ד אלקס הרטמן.

מטעם אפוס מדיקל נמסר: "מדובר בתביעה יחצ"נית מצד מי שהשאירו חברה שהגיעה לפשיטת רגל לאחר שהושקעו בה יותר מ–50 מיליון דולר. גם המועד אינו מקרי: התובעים יודעים שהפעילות נמצאת בהליך ייצוב ושיקום מהנזקים הרבים שהם גרמו, ובטיפול במטופלים, שהם החשובים ביותר. על כן, באקט תקשורתי, הם מנסים להקדים 'תרופה' לתביעה שתוגש כנגדם בזמן הקרוב. האמת תתברר בבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker