הפרדוקס של ועדת ברודט

ועדת ברודט חשפה את מלא גודלו של תקציב הביטחון ואת חוסר היעילות של ניצולו. למרות זאת, המליצה הוועדה על הגדלה נוספת וחסרת היגיון של התקציב

שמואל גורדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל גורדון

ועדת ברודט ישבה על המדוכה חודשים רבים והוציאה מתחת ידה דו"ח לתפארת באשר לממצאים, ועם סימן שאלה גדול באשר להמלצות.

מזה שנים מתנהל מאבק לפקוח את עיני הציבור, אך טוב מאוחר מאשר לעולם לא. הנתונים של ההקצאה לביטחון בפועל מחושבים מדי שנה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והם פתוחים לעיונו של כל אזרח.

אולם חשוב לדעת שהמספרים של הלמ"ס אינם כוללים תקציבי ביטחון נוספים. לדוגמה, כאשר עוסקים בהקצאה לביטחון, לא נכללת בו ההקצאה לשירות הביטחון הכללי. ישנם גופים נוספים העוסקים בביטחון שגם הם אינם נכללים בחישוב ההקצאה לביטחון. לכן, בפועל, ההקצאה לביטחון גדולה עוד יותר.

ממצא שני הוא חוסר היעילות בניצול הקצאות העתק למערכת הביטחון. גם ממצא זה מוכר לכל איש קבע ובמיוחד לאנשי מילואים שנדהמים פעם אחר פעם מהפער בין ניהול חברות היי-טק לבין ניהול הזמן והתקציב במערכת הביטחון.

משום מה, אין אבחנה בין ההקצאה לצה"ל לבין ההקצאה למשרד הביטחון. לפי מחקר שנעשה בעבר נמצא כי קרוב לחמישית מההקצאה לביטחון נשאבת על ידי משרד הביטחון ואינה מגיעה לצה"ל. למען השקיפות, יש לעשות אבחנה ברורה בהקצאה בין המשרד לבין צה"ל. קשה למצוא סיבה ביטחונית למניעת ההפרדה.

למרבה הפליאה, המלצות הוועדה אינן נשענות על הממצאים וחורגות מההיגיון הסביר: האם יש צורך להעניק תוספת להקצאה של 50 מיליארד? להוסיף להקצאה ההולכת וגדלה משנה לשנה? לנפח מערכת נפוכה מזה זמן רב? קוראי הדו"ח אינם יכולים אלא להתפלא מהנתק בין ממצאי הדו"ח לבין מסקנותיו.

המלצה נוספת היא "תקציב רב-שנתי". מה לנו כי ניתמם, האומנם מערכת הביטחון אינה יודעת מה יהיה תקציבה בשנים הבאות? האם אינה חותמת חוזים ארוכי טווח? היתרון היחיד של תקציב רב שנתי הוא בקביעת אלכסון כלפי מטה. כלומר, הפחתה שנתית קבועה של ההקצאה לביטחון בשיעור מוסכם.

לבסוף, כל עוד לא יתחיל תהליך של שקיפות תקציב הביטחון, יישאר הויכוח נטול השפעה, כתוב ברמזים, ושמור ליודעי דבר בלבד. יש למצוא איזון חדש בין הצורך לשמור על סודיות לבין הצורך בדיון ציבורי. תקוותי היא ששר הביטחון החדש, סגנו, והרמטכ"ל יעשו צעד ראשון בכיוון חשוב זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker