כתב אישום נגד גיא מונסונגו: "עקץ" לקוחות בשוק הנדל"ן ב-16 מיליון שקל

לפי כתב האישום גיא מונסונגו פעל למכירת פרויקטים בנדל"ן למרות שידע שלא ייצאו לפועל ■ מונסנגו גבה במרמה "דמי רצינות" מלקוחות, בסכומים שנעו בין עשרות אלפי שקלים ל-200 אלף שקל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא מונסונגו
גיא מונסונגוצילום: יוסי זליגר

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה היום באמצעות עורכת הדין לילך שלום כתב אישום נגד גיא מונסונגו בעבירות של מעשי מרמה, זיוף והונאה בשוק הנדל"ן. מונסונגו מואשם בקבלת דבר במרמה של כ-15.7 מיליון שקל, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס.

"במסגרת תוכנית המרמה, פעל הנאשם למכור פרויקטים בנדל"ן ביודעו כי לא יצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות. מטרת הנאשם היתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר 'דמי רצינות' שאותם גבה, במרמה, מלקוחות. הסכומים נעו סביב עשרות אלפי שקלים מכל לקוח והגיעו אף ל-200 אלף שקל. הנאשם השתמש בכסף שהתקבל שלא כדין ובמרמה, לשימושיו האישיים הרבים והשונים, אך לא למטרות שלשמן התקבל", נכתב בכתב האישום.

>> תחקיר TheMarker חשף: מעלליו של גיא מונסנגו

לפי הנטען, תוכנית המרמה התגבשה אצל גיא מונסנגו במהלך 2015. הוא חיפש פרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי ושיווק אותם באופן אגרסיבי באמצעות פרסומים באינטרנט, במודעות בעיתונים ובמסרונים. הוא הקים מערך של סוכני מכירות, טלפנים, נהגים ועובדים, שכל תכליתם לשווק את תכנית המרמה, לקבל לידיהם את אותם דמי רצינות, ולהעבירם אליו על מנת שיוכל להשתמש בכסף לצרכיו. הנאשם שכר משרדי פאר במקומות מרכזיים כדי להציג מצג שווא של מערך שיווק הנחזה להיראות אמין ורציני.

כחלק מתוכנית המרמה, מונסונגו הכין מצגות והדמיות, שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים ולשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים, למרות שידע שזה אינו המצב. הוא הציג את המצגות וההדמיות בפני הלקוחות  ויצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

אינפו

בנוסף, לפי כתב האישום, הוא הכין הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה" במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים, לרבות מצג שווא לפיו יש לו זכות חוזית בנכסים, גם במקרים שרק החל במשא ומתן; מצג שווא לפיו קיים חשבון נאמנות בפרויקט; מצג כוזב לפיו יתקבל היתר בנייה תוך 12 חודשים והאכלוס יתאפשר תוך 36 חודשים, וזאת כשהנאשם ידע כי לא הוגשה בקשה להיתר בנייה והפרויקטים לא ייצאו לפועל. הוא הציג מצג כוזב של אמינות באמצעות ליווי על ידי עורכי דין, ולעיתים אף כתב בהסכם כי עורך הדין הוא שיפקיד את השיקים לחשבון החברה או לחשבונות פקדונות.

מונסונגו ניהל משא ומתן עם עורכי דין שונים, חלקם ממשרדים גדולים, ועם משרדי רואי חשבון, כאשר בפועל הסתיימו המשאים ומתנים הללו בלא כלום. זאת על מנת להציג מצג שווא כאילו עורכי הדין מלווים את העסקה.

לפי כתב האישום, כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסונגו, בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים הוא איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

ביולי 2015 מונסונגו הוכרז פושט רגל ונפתח נגדו תיק כינוס נכסים. לצורך עקיפת המגבלות שחלו עליו (נאסר עליו לפתוח חברות חדשות) הוא הקים, לפי הנטען, מספר חברות ומינה אנשי קש מטעמו ששימוש כמסווה לכך שהוא הבעלים האמיתי. לאחר שנפתחה נגדו בנובמבר 2016 חקירה והוא שוחרר בתנאים מגבילים, במאי 2017 הוא שינה את שמו במשרד הפנים לחגי שטראוס.

בכתב האישום מתוארים פרוייקטים נקודתיים בהם מונסונגו הציג מצגי שווא וקיבל תשלומים במרמה מלקוחות : ברחוב רד"ק 1-3 ורחוב שדרות ירושלים 79 ברמת גן, ברחוב כ"ט בנובמבר 8-10 ורחוב רבינוביץ' בבת ים וברחוב שופן 12 בירושלים.

בנוסף, הוא מואשם כי לאחר פתיחת החקירה הפלילית, שיבש מהלכי משפט בכך שיצר קשר באופן ישיר ועקיף עם מעורבים בפרשה שהם עדים פוטנציאלים.

התיק נחקר על ידי מפלג הונאה - מחוז ת"א במשטרת ישראל, יחידת יהלום ברשות המסים ויחידת החקירות של הכונס הרשמי במשרד המשפטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker