ביהמ"ש נתן אור ירוק להלביש 1,500 לוחמי יחידות מובחרות ב-14 מיליון שקל

השופט קובי ורדי דחה את העתירה שהגישה חברת פיברוטקס נגד החלטת משרד הביטחון לפטור את חברת יונידרס ממכרז ■ יונידרס תספק בפרויקט ניסיוני 4,100 סטים של מדי לחימה ליחידות מובחרות בנוסף לשירותי כביסה, תיקונים, החלפות, ושירות מסביב לשעון

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

השופט קובי ורדי מבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה בשבוע שעבר עתירה מינהלית שהוגשה נגד הבחירה של משרד הביטחון בחברת יונידרס לאספקת אלפי מדי לחימה לצה"ל.

מדובר בהסכם בהיקף של 14.5 מיליון שקל לתקופה של שנתיים כשהתשלום הוא חודשי. לפי ההסכם, יונידרס תספק כ–4,100 סטים של מדי לחימה לכ–1,500 לוחמים ביחידות מיוחדות, וכן שירותי כביסה, תיקונים ושינוע של המדים.

זהו פרויקט ניסיוני, שבמסגרתו יונידרס משכירה לצה"ל מדים מעכבי בעירה שהבדים שלהם מסופקים על ידי חברה אמריקאית מובילה בתחום. כחלק מהשירות, יונידרס אחראית לתכנון ואספקת המדים בהתאם למפרט של משרד הביטחון; מדידות והתאמה אישית של המדים ללוחמים; זיהוי באמצעים טכנולוגיים של כל סט מדים; החזקה וניהול מלאי כולל כביסה שבועית ותיקונים; הזמנה או החזרת ביגוד בהתאם למצבת כוח אדם; ושירות לקוחות טלפוני מסביב לשעון.

שירותי ליסינג של מדי לחימה

"רק יונידרס יכולה לעמוד בדרישות"

בסוף יולי הגישה חברת פיברוטקס טכנולוגיות עתירה נגד ההחלטה לפטור את יונידרס ממכרז כספק יחיד. פיברוטקס היא חברה פרטית שמייצרת מוצרי הסוואה וביגוד צבאי ומספקת למשרד הביטחון מי לחימה מאז 2012.

לטענתה, משרד הביטחון יצר שירות מסוג חדש שלא היה קיים עד כה בשוק ושבהשאלה מעולם הרכב ניתן להגדירו כשירותי ליסינג תפעולי של מדי לחימה — ועל בסיס זה קבע שיונידרס היא ספק יחיד. פיברוטקס טענה כי יש לאפשר חבירה בין מספר נותני שירותים בדרך של קבלן ראשי וקבלני משנה. בצורה זאת, טענה החברה, משרד הביטחון יתנהל עדיין מול גורם אחד.

בתגובה שהגישה המדינה, באמצעות עו"ד לימור חלד־רון מפרקליטות מחוז תל אביב־אזרחי, היא טענה בין השאר כי מדובר בהחלטה מקצועית וסבירה, שכן רק יונידרס יכולה לעמוד בדרישות הפיילוט ואין אפשרות לכלול התקשרויות עם ספקי משנה. עוד נמסר כי מדובר במדי לחימה לחיילי צה"ל הלוחמים ביחידות מובחרות כמו סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ושלדג — שמספרם מתבטל לעומת כמיליון חליפות מדי צה"ל (מדי ב').

עו"ד גדעון וינבום
עו"ד גדעון וינבום

בדיון שנערך ביום חמישי, אמרה אלוף משנה מרב בריטמן, מפקדת מרכז ציוד, כי יש חשיבות לזמן כשההזמנה הראשונה מיונידרס כבר עוכבה בשל העתירה. היא העריכה כי ייקח לפחות 6–7 חודשים עד שהחיילים יקבלו מדים, ולאחר מכן נדרשים עוד לפחות 6–8 חודשים לראות אם הבגד יציב וחזק ואם השירות מתקבל כראוי. "למיטב הבנתי, נכון לרגע זה אין ספק אחד שיודע לתת את השלם שאנחנו ביקשנו מקצה לקצה עם אחריות מלאה כדי שלא ניפול במהלך הפיילוט בין הכיסאות", ציינה.

עו"ד גיורא אונגר ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע לשם ושות' שייצג את פיברוטקס אמר כי ייתכן שיש יתרונות לשירות ליסינג שכזה, אך "אנשי הצבא, כדרכם של אנשי הצבא, רוצים תמיד את הטוב ביותר ובאופן המהיר ביותר. אלא שהמחוקק שקבע את חובת המכרזים וגם מתקין התקנות ראו לנגד עיניהם עוד כמה מטרות חשובות: חופש עיסוק, שקיפות, שוויון וחיסכון בכספי ציבור — גם במחיר הזמן שלוקח הליך של מכרז פומבי".

עו"ד חלד־רון אמרה כי המציאות הנוכחית אינה נותנת שירות טוב לחיילים, בפרט ללוחמים. לדבריה, חייל שלא מקבל את המדים שלו בצורה מיטבית, צריך לרדוף אחרי מכבסה ואחרי שירות תיקונים ולפעמים המדים בכלל לא חוזרים והייבוש הורס את הבד. "יש לכך משמעות כספית מפני שהמדים נשחקים, נהרסים, נעלמים, וזה מחייב את הצבא ואת משרד הביטחון להחזיק מטה של 4–5 אנשים שכל היום יעסקו ב'גנון' הזה". בנסיבות האלה, היא הוסיפה, נעשתה עבודת מטה והוחלט לבחון את שירות הליסינג שמהותו סנכרון אצל גורם אחד של כל הרכיבים.

בשבוע שעבר נערכו שני דיונים בעתירה כשאת יונידרס ייצגו בהליך עורכי הדין גדעון וינבוים ומאיה הילברג ממשרד אפשטיין רוזנבלום מעוז (ERM). ביום חמישי, במהלך הדיון, השופט העלה שאלות בנוגע לעתירה וסיכוייה ובסיומו הוא הודיע על דחייתה. לכן הסכימה פיברוטקס למשוך אותה מבלי שיינתן פסק דין וייקבעו הוצאות.

עו"ד וינבוים אמר ל–TheMarker כי יש לברך על דחיית העתירה ועל כך שניתן להמשיך בפרויקט. "משמצא משרד הביטחון שרק יונידרס יכולה לספק את השירות במסגרת הפרויקט, החלטתו להתקשר עמה כספק יחיד היא נכונה וסבירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker