רופא בכיר התחתן עם גרושתו יום לפני מותו - האם היא זכאית לפיצויים?

בית הדין הארצי לעבודה דן בזכאותה של האשה להשלמת פיצויי פיטורים ופדיון ימי מחלה מבית החולים הדסה, שבו הועסק המנוח מ–1969 ■ השופטת קבעה כי הנישואים אינם מוכרים לצורך קבלת הכספים, משום שבוצעו בעת שלצדדים היה ברור כי לא יקיימו קשר נישואים אמיתי

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית החולים הדסה עין כרם
בית החולים הדסה עין כרםצילום: חיים טרגן

האם גרושתו של חולה סופני שנישאה לו, יום לפני מותו, יכולה להחשב לצורך זכויות ממקום עבודתו כ"אשתו של עובד שנפטר"? שאלה זו נדונה והוכרעה באחרונה בבית הדין הארצי לעבודה.

פרופ' דוד בן עזרא, רופא עיניים בעל שם עולמי, מת ממחלת הסרטן ב–2008, כשנה לפני פרישתו לגמלאות. במשך 34 שנים היה בן עזרא נשוי לאשתו, ג'ודי, ולהם שלושה ילדים. ב–2002 התגרשו בני הזוג, אך נותרו בקשרי ידידות כשכל אחד מהם מנהל חיים נפרדים עם בני זוג אחרים.

בספטמבר 2008 התגלה אצל בן עזרא סרטן סופני, והוא מת פחות מחודש לאחר האיבחון. בסמוך למותו ערך בן עזרא צוואה שבה הוריש לג'ודי את הזכויות קרנות הפנסיה שלו וממקום עבודתו — בית החולים הדסה, שבו עבד מאז 1969. ביממה שקדמה למותו נישא בן עזרא מחדש לג'ודי, בטקס שנערך על ידי רב אורתודוקסי בבית החולים.

בית הדין הארצי לעבודה דן ביחסים שבין ג'ודי בן עזרא למקום עבודתו של בעלה המנוח, ובשאלות הנוגעות לתשלום עבור השלמת פיצויי פיטורים ופדיון ימי מחלה, שהסתכמו בכ–650 אלף שקל. האשה, באמצעות עו"ד רוברט ליכט־פטרן טענה כי לה ולבעלה היתה כוונה לכונן קשר נישואים אמיתי. לטענתה, היא אהבה אותו במשך כל השנים ועל אף מחלתו, השניים קיוו לנס.

בית החולים הדסה, באמצעות עו"ד שושנה גביש ממשרד ש. הורוביץ ועו"ד אודליה דנוך־שלום, טען כי מדובר בנישואים שאינם מקנים למערערת את המעמד הנחוץ לצורך זכאות להשלמת פיצויי פיטורים או פדיון ימי מחלה.

סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי אם עובד מת, המעסיק ישלם לשאיריו פיצויים כאילו פיטר אותו. שאירים הם, בין השאר, בני או בנות הזוג בשעת המוות, לרבות ידועים בציבור. השופטת אביטל רימון־קפלן, שכתבה את פסק הדין שאליו הצטרפו השופטים לאה גליקסמן ואילן איטח ושני נציגי הציבור, ציינה כי תכליתו של סעיף זה בחוק, כפי שפורשה בפסיקה, היא הענקת הגנה למי שהיה תלוי לפרנסתו בעובד שמת.

זוהי גם תכלית הזכות לפדיון ימי מחלה. זכות זו אינה מעוגנת בחוק, ומקורה הוא ההסדר הקיבוצי שהדסה אינה צד בו — אך אימצה אותו בהוראות כוח האדם החלות על עובדיה. במקרה זה, הגדרת שאירים נבחנה לפי חוק הגמלאות, ושם נקבע כי מי שהיתה אשתו של אדם בשעת מותו, לרבות ידועה בציבור, תיחשב שאיריו של נפטר. גם במקרה זה קבעה השופטת כי ביסוד תכלית קצבת השאירים ניצבת סוגיית התלות או השיתוף הכלכלי, ומטרתה היא להבטיח את זכויות השאירים שנקטעו עקב מות המפרנס.

בפרשת קניאז'ינסקי מסוף שנות ה–90, שנסובה סביב נישואים פיקטיביים לצורך קבלת אזרחות ישראלית, נקכע בבית המשפט העליון כי נישואים שתקפים בכל הנוגע לדיני אישות לא יהיו בהכרח תקפים לעניין דינים אחרים, שבהם יש לבחון את משמעות המושגים "נישואים" ו"בני זוג" לפי החוק.

השופטת רימון־קפלן אמרה: "כפי שעולה מפרשת קניאז'ינסקי, מוקד האבחנה הוא בין נישואים אמיתיים (לרבות נישואי תועלת) לבין נישואים למראית עין ונישואים פיקטיביים כבסיס לקבלת זכויות של בן זוג מכוח הוראות הדין האזרחי. נישואים למראית עין אינם נעשים כלל למטרת חיים משותפים ובניית תא משפחתי, אלא רק נחזים לנישואים".

השופטת הוסיפה כי יש קושי לקבוע גבולות אחידים, ולכן השאלה תוכרע לפי מכלול נסיבות המקרה. כלומר, על ג'ודי בן עזרא היה לשכנע את בית המשפט כי חרף מצבו הקשה של פרופ' בן עזרא, אכן הייתה לבני הזוג כוונה לכונן קשר נישואים אמיתי.

בית הדין האזורי קבע כי לא היו שיתוף כלכלי או תלות כלכלית בין המערערת למנוח בתקופה שקדמה לנישואים וכי בעת קיום הטקס ידעו המנוח ומשפחתו כי ימיו ספורים, וכי מדובר בנישואים "ללא כוונת נישואים". רימון־קפלן ציינה כי הדבר עוגן, בין היתר, בעדויות הרופאים שטיפלו בו. "היה ברור לכל הנוגעים בדבר שהנישואים לא ימומשו בשל הנסיבות שבעטיין התרחשו, וחוסר היכולת לממשם בשל מחלתו הסופנית של המנוח".

לכן, השופטת קבעה כי המערערת איננה זכאית להשלמת פיצויי פיטורים או פדיון ימי מחלה בלתי־מנוצלים מהדסה. היא הדגישה כי אין בכך כדי להשליך על תוקף הנישואים במישור האישי או להטיל דופי במערערת או במנוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker