המשטרה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ייחקר בפרשת בנק לאומי בתוך חודש

זאת, בעקבות חיקורי הדין שביצע צוות החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה באוסטרליה בשבוע שעבר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ייחקר בתוך ארבעה עד שישה שבועות בפרשת בנק לאומי; כך אמרו אתמול (ראשון) גורמים במשטרה. זאת, בעקבות חיקורי הדין שביצע צוות החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) באוסטרליה בשבוע שעבר. צוות החקירה החל בימים האחרונים להיערך לקראת חקירת ראש הממשלה ולהשלים את איסוף חומר הראיות לפני גביית גרסתו.

בשבוע שעבר שבו לארץ חוקרי יאח"ה בראשות סנ"צ ערן קמין, לאחר שביצעו שורת חיקורי דין בפרשה באוסטרליה. הצוות גבה שם את עדויותיהם של איש העסקים פרנק לואי ובנו דייוויד, וכן של שני עובדים המועסקים על ידיהם. הארבעה נשאלו על נסיבות החלטתם שלא להתמודד במכרז לרכישת בנק לאומי ב-2005. הארבעה אינם חשודים בפרשה אלא עדים בלבד. במשטרה הביעו שביעות רצון נוכח תוצאות חיקורי הדין ושיתוף הפעולה מצד לואי ואנשיו.

המכרז למכירת מניות השליטה בבנק לאומי פורסם בנובמבר 2005 - ארבעה חודשים אחרי שאולמרט החליף את בנימין נתניהו בתפקיד שר האוצר בממשלת אריאל שרון.

אולמרט לקח חלק פעיל בהפרטת הבנק, ובשעתו הסביר את השינויים שביקש לעשות בתנאי המכרז ככאלה המכוונים לשנות את אופי המשקיעים שישתתפו בו. על פי החשד השינויים נועדו לסייע ללואי. בסופו של דבר פרשה קבוצתו של לואי מהמכרז זמן קצר לפני סיומו.

פרשת בנק לאומי החלה בבדיקה שערך מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. בבדיקתו נגבתה עדות מהחשב הכללי במשרד האוצר, ירון זליכה, ושל עובדים נוספים במשרד החשב הכללי. במשך הבדיקה הועברו חלק מהחומרים שהגיעו לידי המבקר לידי מזוז באופן לא פורמלי, ואולם היועץ החליט להמתין עד תום הבדיקה במשרד המבקר. רק לאחר שהחומר הועבר למזוז רשמית על ידי לינדנשטראוס, בהתאם לחוק, הגיע היועץ המשפטי למסקנה שעליו להחליט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה. בינואר האחרון הורה פרקליט המדינה ערן שנדר על פתיחה בחקירה פלילית נגד אולמרט בפרשה. בעקבות פתיחת החקירה, מזוז הנחה את אולמרט לא להחזיק בתיק האוצר, שהועבר אליו לאחר שהשר אברהם הירשזון השעה את עצמו. זאת בשל הבעייתיות בהיותו ממונה על עובדים המעידים בחקירה הפלילית המתנהלת נגדו.

פרשת בנק לאומי אינה הפרשה היחידה בה נקשר שמו של אולמרט. בנוסף לה, נבדקת מעורבותו במינויים פוליטיים ברשות לעסקים קטנים בעת שהיה שר התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת). מבקר המדינה המליץ ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית בפרשה בשל האפשרות שאולמרט היה מעורב במינויים הפוליטיים ברשות.

עניין נוסף שנבדק על ידי מבקר המדינה הוא רכישת ביתו של אולמרט ברחוב כרמיה בירושלים. מזוז הודיע באחרונה למבקר המדינה כי יש פוטנציאל לחקירה פלילית נגד אולמרט בשל האפשרות שהוא קיבל הנחה של מאות אלפי דולרים ברכישת הבית.

באחרונה העריכו בכירים בפרקליטות כי אין מנוס מחקירה פלילית נגד אולמרט גם בפרשת מרכז ההשקעות. זאת, בשל מעורבותו כשר התמ"ת במתן הטבות מדינה למפעל שיוצג על ידי חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר. בסוף החודש שעבר המליץ מבקר המדינה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בעניין זה.

פרשת בנק לאומי

רה"מ חשוד כי בעת שהיה שר האוצר פעל להטיית המכרז למכירת גרעין השליטה בבנק לאומי. זאת, כדי לסייע לידידו, איל הנדל"ן האוסטרלי, פרנק לואי (בתצלום). אולמרט הסביר אז כי עשה זאת כדי לשנות את אופי המשקיעים בבנק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker