רמי לוי והחבר מהליכוד: האשה שחשפה את פרשת הקניון במבשרת - דין וחשבון - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רמי לוי והחבר מהליכוד: האשה שחשפה את פרשת הקניון במבשרת

מבקרת מועצת מבשרת, אילנית גוהר, זכתה לצו הגנה ממבקר המדינה אחרי שמצאה 24 פגמים לכאורה בהתנהלות ראש המועצה שמעון ■ רמי לוי: לא קיבלנו שום הטבה ממועצת מבשרת ציון". סנגורו של שמעון: "פניית המבקרת נגועה באינטרסים"

91תגובות
עו"ד אילנית גוהר, רמי לוי ויורם שמעון
עופר וקנין, מתוך פייסבוק ומתוך עמוד היוטיוב

"ראש המועצה, יורם שמעון 'נלחם' לזירוז פתיחתו של קניון רמי לוי. בנוסף לחתימת ממלא מקומו על הסדרי התנועה לקניון בחוסר סמכות למען זירוז הפתיחה, הורה ראש המועצה לכלל העובדים הנוגעים בדבר לחתום על המלצה לטופס 4 לקניון רמי לוי, חרף העובדה כי לא הושלמו כל ההליכים המאפשרים חתימת המועצה על גבי טופס זה" - כך התריעה עו"ד אילנית גוהר, המבקרת והממונה על תלונות הציבור במועצה המקומית מבשרת ציון, בפנייה שהגישה למבקר המדינה, יוסף שפירא, כבר בנובמבר 2016.

בפנייה, שהגיעה לידי TheMarker, מונה גוהר 24 נושאים שבהם נפל פגם לכאורה בהתנהלותו של ראש המועצה. אחד מהם נוגע לקניון רמי לוי ולמערכת היחסים שבין ראש המועצה שמעון, רעייתו ליאת שמעון, ורמי לוי - שלטענתה מעלה לא מעט תהיות.

"מערכת היחסים בין ראש המועצה שמעון, חבר מרכז הליכוד, לבין לוי, חבר מועצת עיריית ירושלים ואיש עסקים ידוע ומצליח בעל השפעה פוליטית רבה, העלתה תמיהות רבות באחרונה. זאת, בעיקר נוכח כמה פעולות מהותיות שבוצעו בקשר עם פועלו של לוי בשטחי מבשרת", הדגישה גוהר במסמך ששיגרה למבקר באמצעות עו"ד חי בר אל.

נתונים בכתבה

לגוהר ניתן לפני כמה חודשים צו הגנה זמני על ידי מבקר המדינה, זאת בעקבות טענותיה להתנכלויות מצדו של שמעון. היום יקיים מבקר המדינה שפירא דיון בבקשתה של גוהר להפוך את צו ההגנה לקבוע.

שמעון נתון בימים אלה במעצר בית, לאחר שעוכב לחקירה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. יחד אתו עוכב לחקירה גם לוי, בשל חשדות לשוחד. גם הוא שוחרר למעצר בית של שלושה ימים, ונאסר עליו לשוחח עם שמעון במשך 14 יום.

בכל הנוגע לבעלי העיתון המקומי שנחקר, ככל הנראה מדובר בחקירה של פרשיה אחרת, שאינה קשורה ללוי, אלא לחשד לקשרים בין אותו בעלי מקומון לשמעון, ולשאלה אם ראש המועצה קיבל סיקור חיובי בתמורה להטבות שנתן לבעלי העיתון המקומי.

ביום ראשון בבוקר נלקח לוי מביתו למשרדי יאח"ה בלהב 433, שם נחקר שעות ארוכות בחשד להעסקת אשתו של ראש המועצה (כיום פרודתו), בתמורה לכך ששמעון יפעל לטובתו בנושאים שונים, ובהם הפחתת היטל השבחה בסך 21 מיליון שקל שהוטל על רשת רמי לוי שיווק השקמה, בשל קירוי שנעשה לקניון של רמי לוי במבשרת ציון.

ראש מועצת מבשרת ציון, יורם שמעון, ביציאה מיחידת להב 433 של המשטרה
ניר קידר

גוהר מציינת עוד כי לוי התחייב למטלות ציבוריות כנגד פתיחת הקניון בזמן, ואף הפקיד ערבות בנקאית בשל העובדה שעדיין לא שילם את היטלי ההשבחה וביצע את המטלות הציבוריות. אם לא די בכך, היא מציינת גם כי ראש המועצה שמעון הוסיף להילחם להפחתת היטלי ההשבחה שנקבעו ללוי על ידי שמאי הוועדה המרחבית הראל, ואף נלחם בהחלטת השמאות שנקבעה על ידי שמאי הוועדה.

גוהר מתייחסת גם לפגישה שקיים שמעון עם מינהל התכנון במשרד הפנים ועם נציגי ועדת הראל, שבה ביקש להפחית את היטלי ההשבחה עבור רמי לוי. לטענתה, הדבר תמוה, "לאור העובדה כי 90% מהסכום מועבר במישרין אל קופת המועצה, ולאור היות המועצה גירעונית, שרק באחרונה התאוששה ועדיין בחסות חשב מלווה, עם גירעון נצבר ומלוות בעשרות מיליוני שקלים". נושא היטלי ההשבחה הועבר להכרעתו של שמאי מכריע, ומחכה בימים אלה להחלטה.

בנוסף מציינת גוהר כי פרודתו של ראש המועצה מועסקת כמנהלת השיווק בקניון של לוי, וכותבת: "לא מן הנמנע לציין בהקשר זה את הקשר האישי של ראש המועצה עם לוי, נשוא מאמציו הרבים של שמעון. אשת ראש המועצה מונתה באחרונה לסמנכ"לית השיווק של קניון רמי לוי".

עו"ד אורי קינן, סנגורו של שמעון, מסר בתגובה: "דו"ח המבקרת הוא מגמתי ונגוע באינטרסים שטיבם נמצא בבדיקה בימים אלה. שמעון פועל כל העת לטובתם ולרווחתם של תושבי מבשרת, ולא קשור לשום עניין פלילי ואפילו לא קרוב לכך. העובדה שהמבקרת קיבלה הגנה ממבקר המדינה אינה ערובה לאמיתות תוכן הדו"ח, וגם עניין ההגנה יידון ממש בקרוב במשרדי המבקר".

"כל הזמן היה לחץ לעזור ללוי"

רבים מחברי מועצת מבשרת ציון לא הופתעו השבוע כשגילו על התפוצצות הפרשה. "שמעון כל הזמן היה לחוץ לעזור ללוי - בגובה ההיטלים, בזירוז הליכים, לתת להם טופס 4, לא להקשות עליהם. הלחץ הופעל גם על ידי אנשיו של לוי וגם על ידי ראש המועצה שמעון ואנשיו. זה היה לחץ מסיבי. הופתעתי שראש מועצה, שיש לו אינטרס שההיטל יהיה כמה שיותר גבוה, פעל להקטנתו", מספר מקור המעורה במועצה המקומית מבשרת ציון.

לדברי אותו מקור, כבר בתחילת 2014, זמן קצר אחרי ששמעון מונה לראש המועצה, הוא ניסה לעזור ללוי לקבל היתר מהיר כדי שיוכל לבנות מחדש סופרמרקט שהפעיל, שגגו קרס עקב סופת שלגים.

"היתה התנגדות למתן ההיתר, מכיוון שהיה מדובר במבנה שמראש פעל ללא היתר מתאים והיה צריך להיהרס, אך הדבר לא נעשה ורמי לוי שיווק השקמה אף נקנסה על כך בעבר בסכום של 900 אלף שקל. למרות זאת שמעון אמר שהוא רוצה לארגן דחוף רישיון מהיר ללוי", אומר אותו מקור. "הוא אמר שחשוב שיהיה בעיר סופר זול עבור התושבים. לא ייחסנו לזה חשיבות כי לא היתה לנו סיבה לפקפק במניעים שלו - בזמנו לוי לא הפעיל עדיין קניון בעיר, ואשתו של שמעון עוד לא עבדה בקניון. היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד יוסי חביליו, התנגד למתן ההיתר, ובסופו של דבר ההיתר לא ניתן".

רמי לוי
אמיל סלמן

לדברי חבר מועצה במבשרת ציון, "אני לא מבין למה שמעון התערב לטובת לוי. מה זה עניינו מה לוקחים מלוי? שייקחו. הרי רוב הכסף אמור ללכת למועצה, ואנחנו צריכים את הכסף כמו אוויר לנשימה. חסר לנו כסף להמון דברים - לצהרונים, ביטוח פארקים, גינות, להוסיף תכנים לבתי ספר - אין סוף דברים ש-21 מיליון שקל יכולים לעזור להם".

חבר מועצה אחר, מוטי חזיזה, טוען כי ראש המועצה היטיב עם לוי גם בענייני חניה. "יש שטח ציבורי צמוד לקניון ששייך למינהל מקרקעי ישראל ומיועד לתיירות. כחלק מסמכויותיו להכריז על כל שטח פנוי לגינה או חניה, הכריז שמעון כי המקום ישמש כחניה. מכיוון שאין בתים באזור, הרי זה הגיוני שהחניה הזאת תשמש את הקניון, מבקריו וספקיו.

"בנוסף, נתן שמעון ללוי חניה ליד הסופר שהוא מפעיל בשכונת עין חמד. בעבר שלחתי תלונות למבקר המדינה על התנהלותו של שמעון בשלל נושאים, ולפני חצי שנה הייתי עם חבר המועצה גדעון מאיר בפגישה במשרדי מבקר המדינה, שבה דיברנו על ענייני לוי, העיתון המקומי ונושאים נוספים".

חזיזה מספר כי בעבר היה חבר קואליציה, אך לפני כשנתיים עבר לאופוזיציה של שמעון, לאחר שנדלקו אצלו "נורות אדומות".

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר בנושא כי "שטח החניה היה שטח מוזנח, ששייך לרשות מקרקע ישראל. המועצה, באישור צו חנייה זמני כחוק, איפשרה שימוש בשטח זה לטובת חניה לתושבי היישוב. צר לנו כי נעשה שימוש ציני ופוליטי בנושא על ידי חברי מועצה על חשבון תושבי מבשרת ציון".

עם זאת, יש הטוענים כי לא הגיוני שליאת שמעון הועסקה בקניון כדי להיטיב עם ראש המועצה. לדברי עובד לשעבר בקניון, "שמעון נכנסה לתפקיד כחודשיים לפני פתיחת הקניון, אחרי שעבדה בתפקיד דומה שנים רבות בקניון הראל הסמוך. היא וראש המועצה בכלל פרודים, ולא נראה לי הגיוני שמינו אותה בשביל למצוא חן בעיניו".

אורנה איתמר

הקנטות והעלבות מצד שמעון

בפנייתה למבקר המדינה טענה גוהר כי בעקבות חשיפותיה התחיל ראש המועצה להתנכל לה בדרכים שונות, ובהם בין היתר, במכתבים רצופי טענות סרק מכפישות כלפיה. לדבריה, שיאה של ההתנכלות כלפיה היה בהאשמות שווא, אך גם לפני כן "לא שקט ראש המועצה על השמרים, ויצר סביבה סביבת עבודה מטרידה ומאיימת".

גוהר מדגישה כי שמעון "נהג כלפיה בהקנטות עד כדי העלבות של ממש, אף כאלה הנוגעות למראה החיצוני שלה וכינה אותה שלא בפניה 'גמדה', 'בלונדינית', ו'נחש'". כמו כן, היא טוענת כי במשך תקופה ארוכה מידר אותה שמעון מפעילותה של המועצה, ואף הטיל מורא על חברי המועצה, בעיקר כלפי גזבר המועצה ומנהלת משאבי אנוש במועצה, שלא ייפגשו אתה או ישוחחו עמה, שכן לטענתו היא משפיעה עליהם לרעה. לפיכך, ביקשה גוהר משפירא לקבל צו הגנה זמני. לדבריה, "יש חשיבות עליונה לעשות שימוש בסמכות הזאת ולתת צו הגנה המגן על זכויותיה ומונע את ההתנכלות כלפיה".

לדבריה, ראש המועצה פועל כדי לטרפד עבודתו של כל גורם במועצה שעשוי למנוע ממנו לנהל את המועצה כפי ראות עיניו. בין היתר, לדבריה, הוחלפו חמישה עוזרים אישיים, ארבע מנהלות לשכה, שני מהנדסים, גזבר, מזכיר מועצה ומנהלת משאבי אנוש.

גוהר ערכה ביקורות במועצה כבר ב–2012–2013, בתקופת קודמו של שמעון, אריה שמם. לטענתה, באותה תקופה היא דווקא זכתה לשיתוף פעולה ולתמיכה מצדו של שמעון, "וזאת על רקע רצונו לחשוף כשלים ואי־סדרים מתקופת קודמו".

בביקורות שערכה ב-2015 היא בחנה את התנהלותו של שמעון כראש מועצה. "שמעון, שניהל מסע בחירות עיקש והתחיל את כהונתו תחת הסיסמה 'מינהל תקין ללא שחיתות' התגלה ברבות הימים ובאמצעות בדיקותיה של גוהר, כאדם שמנהל תקין עבורו הוא בגדר סיסמה ותו לא", נכתב בפנייה. גוהר מציינת כי בשנה וחצי הראשונות לכהונתו של שמעון כראש מועצה היא החזיקה באמונה כי זו אכן מטרתו, ולאור כך היו יחסיהם טובים ואף יותר מכך.

ואולם כבר במחצית השנייה של 2015, שהתחילה בעריכת הדו"ח שעסק בתקינות הליך מכרז לגיוס עובד בתחום אירועים ותרבות ובהמשך דו"ח הפיקוח העירוני, התבהרה לה לטענתה "תמונה עגומה של התנהלות לקויה, הנגועה בחוסר מינהל תקין, בלשון המעטה".

על פי הנטען בפנייתה של גוהר, ממועד זה ואילך הידרדרו יחסיה עם שמעון, וזעמו עליה התגבר על רקע הבעת "חוסר אמון" מצדה, ועל רקע ניסיונותיה הרבים למנוע התנהלות בניגוד לכללי המינהל התקין.

גוהר מציינת כי פעלה גם במישורים אחרים, וביתר שאת מאז שראש המועצה התחיל להתעלם ממנה. בין היתר, לדבריה, היא פנתה גם לגורמים שונים במשרדי הפנים והאוצר. אך לדבריה שיתופי הפעולה האלה לא הביאו לתיקון פעילותו של ראש המועצה.

עוד היא טוענת כי "שמעון ממשיך לפעול לסלק מדרכו כל גורם שיש בו כדי להפריע לפועלו" וכי "נדמה כי לא די במערכת שלמה של שומרי סף האמונים על קיומו של מינהל תקין כדי לעצור את ראש המועצה מהתנהלותו הבריונית והדורסנית, הכל לקידום תועלתו ותועלתם האישית של מקורביו, ולמען קידום האינטרסים הפוליטיים העומדים בבסיס פעולותיו".

עורך דינה של גוהר, חי בר־אל, מסר בתגובה: "אין ברצוננו להגיב על הדברים שנמצאים בפני מבקר המדינה ובחקירות משטרה. נדגיש רק את החשיבות העצומה של שמירה על שומרי הסף וחושפי שחיתויות לטוהר המידות ברשויות המקומיות ובכלל".

רמי לוי: לא קיבלנו שום הטבה ממועצת מבשרת ציון

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר בתגובה: "קניון מבשרת או רמי לוי לא קיבלו שום הנחה או הטבה ממועצת מבשרת ציון, לבטח לא בנוגע להיטל השבחה — נושא שאינו בסמכות המועצה. מעבר לכך, צר לנו על העובדות השגויות המופצות בעניין, ולהלן העובדות:

1. נושא היטל ההשבחה תלוי ועומד בפני שמאי מכריע ואובייקטיבי לפי חוק, כך שלא ניתנה שום הטבה או הנחה. יתרה מזאת, אין בסמכותו של ראש מועצה והוא אינו יכול להפחית או לבטל היטל השבחה. יש הליך לפי חוק התכנון והבנייה לערעור על שומת היטל השבחה, והחברה נקטה בהליך זה ועודנה מתנהלת במסגרתו. לא זאת בלבד אלא שהחברה הפקידה ערבות בנקאית בסך של 21 מיליון שקל כחלק מהליך הערעור, ובהליך זה עדיין לא התקבלה הכרעה.

2. מנהלת השיווק של הקניון היא פרודתו של שמעון, ולא היתה בת זוגו בעת שנשכרו שירותיה.

3. מנהלת השיווק של הקניון כיהנה בתפקיד זהה בקניון הסמוך 13 שנה, ונמצאה מועמדת מנוסה ומתאימה לתפקיד, ככזו המכירה כבר את האוכלוסייה המקומית של מבשרת ציון ואת השוכרים הפוטנציאליים.

4. עודד בר צבי, מנהל הקניון, הוא מנהל קניונים ותיק. בעבר הוא ניהל את קניון האחים ישראל, קניון אלרוב בממילא וקניונים נוספים. בר צבי מנהל מקצועי ומינוי טבעי לניהול הקניון.

"אנו סמוכים ובטוחים כי המשטרה תבצע את החקירה ביעילות, ותמצא כי לא היה כל מקום לחקירתו של לוי בעניין זה וכי לא נמצא כל רבב בפעולותיו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#