התפתחות מפתיעה בפרשת הפרטת לאומי: עו"ד בן-דוד עשתה שימוש לרעה במסמכים שהשיגה מבנק ישראל בייצוג פרנק לואי

כך עולה מחשדות צוות החקירה בפרשה; בן-דוד הינה חברה במועצה לענייני בנקאות בבנק ישראל

יואב יצחק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב יצחק

Nfc חושף התפתחות מפתיעה בחקירת הפרטת בנק לאומי. עו"ד תמי בן-דוד ניצלה לרעה מסמכים שהשיגה מבנק ישראל, כדי לקדם את האינטרסים העסקיים של המיליארדר, פרנק לואי, אותו ייצגה במכרז להפרטת בנק לאומי. זה החשד הנחקר על ידי צוות החקירה בפרשת לאומי.

בן-דוד, הפועלת במשרד הנושא עד היום את שמו של פרופ' יוסי גרוס - מחותנו של אולמרט, היא שהיתה הדומיננטית, יחד עם עו"ד דוד חודק, בייצוג קבוצתו של פרנק לואי, בפני ממלא מקום שר האוצר דאז, אהוד אולמרט. בשל חלקה בפרשה היא נחקרה באזהרה.

מידע זה נשמר בסודיות רבה על ידי החוקרים, בעיקר בשל זאת שמדובר בתפנית מפתיעה - שימוש לרעה, לכאורה, במסמכים שהושגו מבנק ישראל עצמו. כל זאת, מבלי שגורמי הבקרה והפיקוח בבנק המרכזי עשו את המינימום הנדרש בעת שהתקיים המכרז, כדי להבטיח שגורמים מעורבים כמו בן-דוד, לא ייחשפו למידע רגיש, במיוחד כאשר הם עלולים להימצא במצב של ניגוד עניינים.

מידע זה מפריך במקביל את טיעוניו של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, כי המכרז התנהל ללא דופי. הנגיד פישר יצא בחודשים האחרונים מספר פעמים להגנתו של אולמרט, כשטען שאולמרט קיבל החלטות מקצועיות ולא פעל משיקולים זרים, וכי מעורבות בנק ישראל הבטיחה את טוהרו של הליך ההפרטה.

לבנק ישראל מעמד מיוחד בתהליכי הפרטה של מוסד פיננסי, שכן, על פי החוק, הוא הגורם הבודק ומאשר את כשירותם של מועמדים להתמודד על רכישת גרעין שליטה בבנק; והוא הגורם המעורב ואף קובע חלק מתנאי המכרז. לרבות: מי מבעלי השליטה יוכל להתמנות לבעל תפקיד בבנק וכו'.

חקירת הפרטת לאומי מתקדמת בקצב מהיר, יחסית לחקירה בסדר גודל שכזה. ביום רביעי החלה באוסטרליה חקירתם של פרנק לואי ובנו דיוויד. עדותם ניתנת במסגרת חיקורי דין.

על פי החשד, בעת שכיהן כממלא מקום שר האוצר, פעל אולמרט תוך ניגודי עניינים חמורים, בניסיון לסייע לאילי ההון פרנק לואי ודניאל אברמס לרכוש את בנק לאומי. מלבד לואי ובנו נחקרים בימים אלה גם שניים מהמנהלים הבכירים בקבוצתו של לואי. חקירתם נעשית אף היא באוסטרליה במסגרת חיקורי דין.

נודע, כי צוות החקירה, בראשו עומד סנ"צ ערן קמין, ביקש מהחשודים ופרקליטיהם לשריין שישה ימים למסירת העדויות. בפרק זמן זה אמור הצוות לגבות את העדויות וגם לסגור את כל הקצוות. המטרה - להימנע ממצב שבו יידרשו השלמות חקירה, דבר שעלול לעכב בהמשך את סיומה. כדי להימנע מסיכון זה, מקיים הצוות בתום כל יום חקירה, התייעצויות עם הפרקליטות בישראל, ובהתאם למסקנות המשותפות מופנות שאלות לעדים האמורים. פרקליט המדינה, ערך שנדר, נוטל חלק שוטף בהתייעצויות ובהחלטות.

עדותם של פרנק לואי ובנו הן רק חלק מאלה הנדרשות במסגרת חיקורי דין. המשטרה מבקשת לבצע בקרוב חיקור דין גם לאיל ההון דניאל אברמס וכמה מהאישים שפעלו למענו בארה"ב.

הידיעה פורסמה באתר Nfc

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker