דו"ח הנאמן על נכסי פישמן הוגש לביהמ"ש: "חובות עתק והעברות תמוהות בתוך הקבוצה"

המסמך שהוגש הבוקר לבית המשפט נוגע לחברת תרזליט, המחזיקה בנכסי מקרקעין ובעקיפין בחברת הום סנטר - שהנה נכס מרכזי במערך החברות של פישמן ומצויה בהליכי כינוס נכסים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין

עו"ד יוסי בנקל, הנאמן לנכסיו של אליעזר פישמן הגיש הבוקר (א') לבית המשפט דו"ח ראשון הנוגע לחברת תרזליט - שנמנית עם החברות בקבוצת פישמן - שבו הוא מעלה תהיות בנוגע לפעילות הכספית של החברה. תרזליט מחזיקה ישירות בשני נכסי מקרקעין ומחזיקה בשרשור העובר דרך חברה זרה ב-89.63% ממניותיה של הום סנטר - שמהווה נכס מרכזי בתשלובת החברות שבבעלות פישמן.

בנקל מונה ביולי האחרון למנהל מיוחד בהליכי הפירוק של תרזליט, ומהדו"ח שהגיש עולה כי בקופת הפירוק של תרזליט קיימים, נכון להיום, 48.5 מיליון שקל. לדבריו, החקירה הניבה פרטים מסוימים לגבי עסקיה ומצבה של תרזליט, "אולם בד בבד, עוררה תהיות לא מעטות לעניין אורח ההתנהלות, החתימה על חיובים וההעברות בתוך הקבוצה".

בנקל מתייחס גם לחברת האם של תרזליט - השקעות כדאיות, ומדגיש כי אחד הממצאים הבולטים שעלו בבדיקות הראשוניות הוא שבין תרזליט להשקעות כדאיות התנהלה בעשור האחרון "תעבורת" כספים בהיקף מאות רבות של מיליוני שקלים. בסיומן של ההעברות הללו נותרה תרזליט, לפחות על פי הספרים, חייבת כ-147 מיליון שקל להשקעות כדאיות.

בנקל מציין גם כי קיימים נושאים וממצאים ראשוניים שעלו בחקירות שביצע, ושדורשים בדיקות עומק פרטניות. "לא יכול להיות חולק כי מצב דברים זה מחייב העמקת הבדיקה וניסיון להתחקות אחרי פעילות כספית זו, מניעיה ומטרותיה, שבשלב זה ועל פני הדברים, אין לה קשר  להיקף הפעילות, הנכסים וההכנסות של תרזליט", נכתב.

בימים אלו מצויה הום סנטר בהליכי כינוס שננקטו על ידי בנק הפועלים - האוחז בשעבוד על 89% ממניותיה. בעניין זה מציין בנקל כי הפועלים טוען לחובות עצומים, בסכום שמתקרב לחצי מיליארד שקל. חובות אלה אינם דווקא חובותיה של הום סנטר, אלא למעשה בטוחה לחיובים שונים של חברות שונות בקבוצת פישמן - כולל תרזליט - וערבויות צולבות של חברות מהקבוצה לחובות של חברות אחרות, לעיתים מענפים אחרים לגמרי של הקבוצה. "תוקפו של השעבוד הזה מיטיב להמחיש את מורכבות קבוצת פישמן והטרנזאקציות שנעשו בה, כמו גם את דרך התנהלות הקבוצה טרם קריסתה בכלל, ואורח מימון עסקיה  בפרט", נכתב בדו"ח.

צילום: מוטי מילרוד

לצד האחזקות בנדל"ן ובהום סנטר הישראלית, לתרזליט יש אחזקות בשרשור גם בשתי חברות זרות, שלהן אחזקות בחברות זרות נוספות. "מצב דברים זה מאיר, ולא בפעם הראשונה, את המצב בעץ החברות הסבוך של החייב, את ממדי שרשור החברות ואת כמות החברות בקבוצה", כותב בנקל בדו"ח.

בנקל גם מציין את הקשיים שעומדים בפניו כבעל תפקיד, ואת היקף המלאכה שנדרשת ממנו. בין היתר הוא נדרש לבחון 'מקטעים' בתשלובת החברות, בכדי לנסות לאמוד דרכם את המצב ולפקח על הליכי מימוש עצמאיים שונים שנוקטים נושים מובטחים - שבדרך כלל מהווים אף נושים מרכזיים של פישמן עצמו. זאת במטרה לנסות לגבש מסקנות ותובנות אודות דרך ניהול הקבוצה טרם קריסתה, לרבות מעבר נכסים, כספים וחיובים בין חלקיה השונים והתחקות אחרי נכסיו של פישמן.

עוד עולה מהדו"ח כי ב-31 ביולי נערכה במשרדו של בנקל חקירה אינפורמטיבית לרונית אבן, יד-ימינו של פישמן ששימשה כדירקטורית של תרזליט עד למאי 2017. לדברי בנקל, אבן הסבירה כי תרזליט שימשה - מאז שנות ה-90 - כזרוע העוסקת ברכישה ובמכירה של מקרקעין, עסקות שטענתה שהושלמו ברובן (ומכאן גם הכספים בקופתה של תרזליט), למעט בנוגע לשני מגרשים קטנים יחסית שנותרו ברשות החברה. אבן גם טענה כי לתזרליט יש חובות עתק כלפי חברת האם שלה – השקעות כדאיות – בגין "שירותים שונים" והזרמות כספים.

לדברי בנקל, בחקירה עלתה גם תמונת מצב מורכבת של 'בטחונות משותפים' למספר חיובים של החברות כלפי הבנקים. עניין זה עלול, לדבריו, לעורר שאלות נכבדות לגבי האופן שבו נותבה התמורה בין הביטחונות והחובות השונים לאותם נושים, שלהם כאמור מספר כובעים ביחסיהם מול פישמן ומול קבוצת החברות שהקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום