"בשביל מה להחזיר חובות?" לשופט אורנשטיין נמאס מפושטי הרגל הצעירים

השופט איתן אורנשטיין קורא להעלות את סכומי החובות שבגינם אפשר להיכנס להליך פשיטת רגל, ומותח ביקורת על הרפורמה של הכנ"ר היוצא, פרופ' דוד האן: "אם בעבר זו היתה בושה להגיש בקשה לפשיטת רגל - היום חייבים מתדפקים על דלתות בית המשפט"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
השופט איתן אורנשטיין, אתמול בכנס
השופט איתן אורנשטיין, אתמול בכנסצילום: עופר עמרם
יסמין גואטה
יסמין גואטה

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, מוטרד מהזינוק בעלייה במספר בקשות פשיטות הרגל המוגשות על ידי חייבים שנקלעים לקשיים כלכליים.

אורנשטיין אחראי על תיקי פשיטות הרגל והפירוקים המוגשים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובשנה האחרונה הוא היה עמוס במיוחד. בין היתר הוא דן בתיקים כמו זה של אליעזר פישמן, ענבל אור, קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב, רשת מכוני ההכנה לבחינות הפסיכומטרי היי קיו, וחברת הבנייה, אורתם סהר.

הדאגה של אורנשטיין נוגעת להצפה בבקשות פשיטת רגל שמוגשות לבית המשפט על ידי החייבים עצמם. "אחת הסיבות לכך היא מה שקורה במשק", הודה אורנשטיין, שדיבר אתמול בפאנל שעסק בחדלות פירעון בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין בתל אביב. "אבל יש סיבה נוספת, והיא הקלות היחסית שבה ניתן להגיש בקשות לפשיטת רגל. אם בעבר זו היתה בושה להגיש בקשה לפשיטת רגל — היום חייבים מתדפקים על דלתות בית המשפט".

אורנשטיין ציין כי להצפה הזאת תרמה גם הרפורמה של כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) היוצא, פרופ' דוד האן, המאפשרת לחייבים לקבל הפטר בתוך 18 חודשים. לדבריו, התהליך התקצר, ובסופו החייב מקבל הפטר מהחובות שלו ופותח לדף חדש. "לדאבוני הרב, נדהמתי לראות תיק של חייב בן 34 שהחוב שלו הוא 35 אלף שקל בלבד", סיפר אורנשטיין. "שאלתי אותו מאין צמח החוב, והוא הסביר שהחוב נובע מריביות שהצטברו ומחובות לבנקים ולחברות סלולר. אמרתי לו שלא מדובר בחוב כל כך גדול, והוא ענה לי שבתוך זמן קצר הוא יפתח דף חדש, אז למה הוא צריך לשלם את החוב?"

אורנשטיין סיפר כי תשובה זו הטרידה אותו מאוד. "זה מתחיל בחינוך לציבור, ויכול לגרום להכפלת האשראי והעלאת ריביות. אנחנו צריכים לחנך את הדור החדש שחובות צריך לשלם". הפטר נועד לאנשים שאין להם ברירה, ושאין סיכוי שיוכלו להחזיר את חובותיהם, אמר, "אבל אדם צעיר בתחילת דרכו אסור שייכנס לפשיטת רגל".

אחד הפתרונות שמציע השופט כדי למנוע כניסה מהירה לפשיטת רגל הוא העלאת הסכום המהווה את רף הכניסה להליך. "הפתרונות שמציעה הרפורמה יגרמו להצפה של בתי המשפט בתיקים", אמר.

להחזיר את תום הלב

אורנשטיין התייחס גם לנושא שאלת תום הלב של החייבים. בעבר, לדבריו, היתה הכבדה על הליכי פשיטת רגל של חייבים שלא נהגו בתום לב, ואילו כיום בדיקת תום הלב של החייבים נדחית לשלב שבו הם מבקשים לקבל הפטר. "לטעמי זה מאוחר מדי" אמר. "את נושא תום הלב צריך לבדוק מהיום הראשון". נוסף על כך, לדבריו, יש לשים לב גם לאינטרס של הנושים שנשכחו, ובעיקר הנושים הקטנים — כמו בעל מכולת שחייבים לו 15 אלף שקל.

בפאנל השתתפה גם הכנ"רית הנכנסת, עו"ד סיגל יעקובי, שהתייחסה לרפורמה הצפויה בדיני חדלות פירעון. "צריך לקרוא את האותיות הקטנות של הצעת החוק", אמרה. "מעבר לכך שהיא מכירה בתאונה כלכלית במצב שבו צורכים אשראי, היא אינה אומרת בצורה מפורשת שלא צריכים לשלם את החוב". יעקובי ציינה כי אם מדובר בחייב שיוצר את החוב שלו מתוך מודעות לכך שלא יוכל לפרוע אותו — מדובר בפגם מוסרי. "מוכרחים להחזיר את מונח תום הלב למרכז השולחן, אבל יש נסיבות שבהן אנשים מתכוונים להחזיר חובות, ונבצר מהם בגלל אירועים טראגיים. גם אם ננער אותם, לא הוציא מהם כלום — כי הם אינם מסוגלים לשלם את החוב. ההליך הוא עבור האנשים האלה, והבעיה היא באנשים שרואים בהליך הזדמנות למחוק חובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker