דסק"ש והדירקטורים מבקשים מביהמ"ש לאשר הסדר פשרה של 100 מיליון שקל

סכום זה, שאת רובו ישלם הביטוח של הדירקטורים ושממנו יופרש שכר הטרחה של עורכי הדין, מהווה 60% מהסכום שהושקע בעסקת מעריב הכושלת ■ השופט עופר גרוסקופף יכריע כעת אם לאשר את ההסכם בתביעה הנגזרת למרות התנגדות עורכי הדין של התובעים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט עופר גרוסקופף
השופט עופר גרוסקופףצילום: אתר בתי המשפט

התביעה הנגזרת נגד דירקטורים לשעבר בחברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) בשל עסקת מעריב הכושלת מתקרבת להכרעה של השופט עופר גרוסקופף.

בניגוד לרוב המקרים שבהם מאושרת בקשה לתביעה נגזרת ולאחר מכן הצדדים מגיעים להסכם פשרה, במקרה זה נוצר מצב ייחודי ותקדימי. החברה עצמה והדירקטורים הנתבעים הסכימו על פשרה שלפיה 13 הנתבעים ישלמו 100 מיליון שקל (85% מהסכום ישולם על ידי הביטוח). ואול, עורכי הדין שהגישו את הבקשה לאישור התביעה בשם בעלי מניות בדסק"ש, רונן עדיני ורם דקל, מתנגדים לפשרה.

עדיני ודקל הודיעו בשבוע שעבר כי הם מתנגדים להסדר הפשרה מכיוון שהוא אינו משקף מבחינתם את הסכום הראוי, לאור ההשקעות הגבוהות שנעשו במעריב. אתמול הגישו הדירקטורים הנתבעים והחברה בקשה דחופה לשופט גרוסקופף לאישור ההסדר.

במרכז התביעה שהוגשה בספטמבר 2012 עומדת העסקה לרכישת עיתון "מעריב" מ–2011, שאושרה על ידי דירקטוריון דסק"ש בהנהגתו של בעל השליטה לשעבר, נוחי דנקנר. עם הדירקטורים הנתבעים שאישרו את העסקה נמנים אבי פישר, יצחק מנור, צבי לבנת, חיים גבריאלי, פרופ' ניב אחיטוב ואמו של דנקנר, זהבה דנקנר.

עדיני ודקל הביאו את ההישג של אישור הבקשה. באוגוסט 2015 גרוסקופף, שאישר את הבקשה לתביעה נגזרת, קבע כי כבר בעת שהעסקה אושרה, האפשרות להפוך את "מעריב" לעסק רווחי נראתה כחיזיון אוטופי ואפילו דמיוני, וקבע כי הדירקטורים הפגינו אדישות ונהגו בפזיזות — הן בהיבט הפרוצדורלי והן בהיבט המהותי.

לאחר שהבקשה אושרה והתביעה התחילה להתנהל, עורכי הדין של התובעים והדירקטורים הנתבעים ניהלו גישור בפני השופטת לשעבר הילה גרסטל. ההצעה שעלתה היא שהדירקטורים ישלמו לדסק"ש סכום של 100 מיליון שקל ואולם הצדדים לא הגיעו לסיכום סופי.

עורכי הדין של הדירקטורים טענו כי הסיבה לחוסר ההסכמה נעוצה בשכר הטרחה של עדיני ודקל ורצונם להגדילו. עדיני ודקל טוענים כי הם מתנגדים עקרונית לסכום הפשרה.

"ההסכם ראוי, וגובש לפי המלצות דסק"ש"

בהודעה שהגישו עדיני ודקל לבית המשפט בשבוע שעבר הם חזרו על התנגדותם וציינו כי לאור העובדה שגרוסקופף אישר את התביעה כנגזרת "בהחלטה מהדהדת וחריפה", יש לתביעה סיכויים טובים. לטענתם, סכום הפשרה שהוצע — המהווה 60% מסכום ההשקעה הראשוני במעריב, שהיה 147 מיליון שקל — אינו מבטא סיכוי הצלחה לרכיב נוסף בתביעה המתייחס להשקעות הנוספות במעריב, שהסתכמו בכ–200 מיליון שקל. בסיכום העמדה, ובלי שיש בידיהם יותר מדי ברירות, הם העבירו את ההחלטה הסופית לגבי אישור הפשרה לגרוסקופף.

בבקשה הדחופה שהגישו הדירקטורים והחברה אתמול הם ביקשו לאשר את הסכם הפשרה שהם הגיעו אליו עם החברה ושאושר בישיבת הדירקטוריון של החברה ב–18 ליולי. סכום הפשרה, 100 מיליון שקל, כולל גם את שכר הטרחה של עדיני ודקל ואת התשלום לתובעים הנגזרים — שאת גובהם יקבע גרוסקופף.

החלוקה בין הנתבעים אינה שווה

"הסכם הפשרה ובכללו סכום הפשרה הינם פרי הילוך גישור ממושך שנוהל על ידי המגשרת הנכבדה. במסגרת ההליך, בין היתר, המגשרת עיינה בכתבי בית דין רלונטיים ושמעה את באי כוח הצדדים. ההסכם מהווה הסדר ראוי והוגן המשקף נאמנה את הסיכונים והסיכויים של כל צד לתובענה ואת טובת החברה, והוא גובש לפי המלצותיה", נכתב בבקשה.

עוד נכתב כי ההסכם אושר על ידי דירקטוריון דסק"ש שמורכב מדירקטורים שאין להם כל עניין בתביעה לאחר שהשליטה בחברה התחלפה פעמיים מאז האירועים בגינם הוגשה התביעה. הם מציינים כי כל הנתבעים הסכימו להשתתף באופן אישי בסכום הפשרה כ"השתתפות עצמית" כאשר חלק מהנתבעים אף משתתפים בסכומים משמעותיים ביותר. כלומר, החלוקה בין הנתבעים אינה שווה.

אחרי שגם עדיני ודקל מצד אחד וגם הנתבעים והחברה מצד שני הביעו את עמדתם הסופית, יידרש כעת השופט גרוסקופף לקבוע האם הוא מאשר את הסכם הפשרה, ואיזה נתח ממנו יקבלו עורכי הדין ושני התובעים הנגזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker