סגנית יו"ר מקאן, חנה רדו, תוכל להיחלץ מכתב האישום ללא הרשעה פלילית

רדו הודתה שרכשה מניות קומפיוג'ן בעשרות אלפי שקלים בעקבות מידע פנים שקיבלה מאחיה ■ השופט חאלד כבוב קבע כי בשל נסיבות מיוחדות ראוי להפנותה לשירות המבחן ולבחון המנעות מהרשעה ■ לפי יו"ר מקאן ישראל, יש סיכון שרדו תפוטר אם תורשע

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דיון ביה"מ חנה רדו
חנה רדו ואילן שילוח, יו"ר מקאן ישראל בדיון בבית המשפטצילום: עופר וקנין

לחנה רדו, סגנית יו"ר קבוצת הפרסום מקאן ומנהלת העסקים החברתיים בקבוצה, שהודתה במאי בכתב האישום המתוקן שהוגש נגדה בגין שימוש במידע פנים, יש סיכוי טוב להיחלץ מהתיק ללא הרשעה פלילית.

בדיון שנערך בשבוע שעבר אצל השופט חאלד כבוב, בבית המשפט המחוזי בתל אביב, נשמעו טיעוני הצדדים בעניין העונש. לאחר מכן כתב כבוב בהחלטתו כי מדובר בנסיבות מיוחדות של הנאשמת, שחלקן אישיות, ולכן ראוי להפנות את עניינה לשירות המבחן לבחינת ביצוע עבודות שירות לתועלת הציבור, בפיקוח קצין מבחן. כלומר, אף שרדו ביצעה עבירה פלילית, שמה לא יוכתם בהרשעה פלילית במרשם הפלילי.

המשמעות של הרשעה פלילית יכולה להיות הגבלה של רדו בעיסוקה. כבוב התייחס, בין השאר, לדברים שאמר אילן שילוח, יו"ר מקאן ישראל, "על הסיכון לפיטוריה של הנאשמת במקרה שתורשע בדין". בנוסף, הוא התייחס להסדר אכיפה שנערך בתחילת החודש עם איתן רבי, שהיה מעורב אף הוא באותה פרשה של שימוש במידע פנים, שבה הואשמו רדו ואחיה. רבי נקנס בהליך אכיפה מינהלית ב-95 אלף שקל.

במאי 2016 הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), באמצעות עורכי הדין יוני לבני וורד מושקובסקי, כתב אישום נגד רדו ונגד אחיה, אריק צ'צ'קס, בשל עבירות שימוש במידע פנים, בנוגע למניית חברת קומפיוג'ן הציבורית, שבה שימשה אשתו של צ'צ'קס באותה העת, דקלה, סמנכ"לית כספים ואחראית קשרי משקיעים.

על פי הנטען, ב-2012 קיבלה רדו מאחיה מידע פנים באשר למשא ומתן מתקדם לקראת עסקה בחברה, ובעקבותיו היא רכשה מניות קומפיוג'ן בסכום של 54 אלף שקל, וכתוצאה מהמכירה הפיקה רווח של כ-20 אלף שקל.

בתחילת פברואר הודה צ'צ'קס בעבירות המיוחסות לו, ובכך שמסר לאחותו מידע פנים. הוא הורשע על פי הודאתו בעבירה של שימוש במידע פנים בידי איש פנים, וכבוב גזר עליו ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 100 אלף שקל. כבוב קבע כי בנסיבות העניין אין מקום לבטל את הרשעתו.

"היקף הפעולות והנזק הכספי אינם חזות הכל"

גם רבי עשה שימוש במידע שקיבל מצ'צ'קס בנוגע לאותה עסקת השקעה משמעותית בקומפיוג'ן, ובעקבותיו רכש מניות (באמצעות חשבון של חבר) בסכום של 119 אלף שקל - וזמן קצר לאחר מכן מכר אותן ברווח של 58 אלף שקל. עניינו של רבי נותב תחילה להליך פלילי, כמו צ'צ'קס ורדו, אך הוחלט לסגור אותו בשל היעדר ראיות. לאחר מכן החליט יו"ר רשות ניירות ערך על פתיחת ההליך המינהלי נגד רבי, שהסתיים החודש בהסדר אכיפה, שאושר על ידי ועדת האכיפה המינהלית - ולפיו הוא ישלם קנס של 95 אלף שקל.

לאחר הגשת כתב האישום במאי 2016, רדו הודתה בביצוע הפעולה בניירות ערך שיוחסה לה, אך כפרה בטענה כי מטרת השימוש במידע פנים היתה הפקת רווח. לטענתה, היא לא ידעה בזמן אמת כמה הרוויחה ולא היתה מודעת לעובדה שהיא מבצעת פעולה אסורה. בנוסף, היא ביקשה לבטל את כתב האישום ולהסיטו לחלופה מינהלית.

בקשתה נדחתה על ידי השופט כבוב שקבע, בין השאר, כי "עת עסקינן באישומים בעבירות לפי חוק ניירות ערך, על אחת כמה וכמה עת עסקינן בעבירות שימוש במידע פנים, היקף הפעולות שבוצעו בניירות ערך על ידי הנאשם והנזק הכספי שנגרם אינם חזות הכל".

במאי הודיעה רדו באמצעות עורכי דינה רועי בלכר, רווית צמח ואסף ברם, כי בדיון הקבוע לסוף החודש יש בכוונתה לחזור בה מכפירתה ולהודות בכתב האישום המתוקן - כפי שהיה.

סיום הליך ללא הרשעה של נאשם במרשם הפלילי מותנה בהמלצה חיובית של שירות המבחן, המוגשת בתסקיר לבית המשפט. לכן, לאור החלטתו של כבוב, תזומן כעת רדו לשירות המבחן כדי לבחון את האפשרות לאי־הרשעתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker