נעצר חשוד בסחיטת בנק יהב: איים לפרסם פרטי לקוחות - ודרש מיליון שקל בביטקוין

החשוד נחשף לאחר שהתכתב בדארקנט עם סוכני יחידת הסייבר של המשטרה ■ מעצרו הוארץ ב-8 ימים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בסוף יולי שלח עובד לשעבר בחברה שמספקת שירותים לבנקים ולמשרדים ממשלתיים מיילים לבנק יהב, ובהם כתב כי הוא הצליח להשיג מאגרי נתונים של הבנק, כמו למשל פרטי זיהוי לקוחות, ודרש לקבל מהבנק כופר בסכום של יותר ממיליון שקל, במטבע וירטואלי מסוג ביטקוין, תמורת אי פרסום הנתונים.

החשוד, תושב הצפון בן 32, נעצר לפנות בוקר בתום חקירה סמויה שניהלה יחידת הסייבר בלהב 433. בית משפט השלום בראשון לציון האריך ב-8 ימים את מעצרו. "קיים חשד סביר בעוצמה לא מבוטלת הקושר את החשוד למיוחס לו", נכתב בהחלטה.

במשטרה אומרים כי הם הצליחו לחשוף את החשוד באמצעות פעילות ייחודית ברשת הדארקנט. מדובר בפעילות משותפת של יחידת הסייבר בלהב 433 ויחידת המו"מ של המשטרה שניהלו התכתבות במיילים מול החשוד, שהסווה את זהותו ברשת. המטרה היתה לאתר אותו כדי לבסס את הראיות הנדרשות נגדו, תוך נטרול האיום.

הבוקר, הוסר צו איסור פרסום על פרטי החקירה וכעת ניתן לפרסם כי צוותי משטרה מיוחדים של להב 433 ערכו חיפושים במספר זירות כדי לאתר את החשוד ולנטרל אותו, תוך השתלטות במקביל על מחשבו ונגישותו לרשת.

במשטרה אומרים כי במקביל לחקירה המשטרתית, צוותים של הרשות הלאומית להגנת הסייבר, יחד עם הפיקוח על הבנקים, פעלו כדי לוודא שלא נגרם נזק למערכות הארגון, שלא היתה פגיעה בחשבונות הלקוחות ולא נפגעה רציפותו התפקודית ובכדי לשפר את חוסנן של מערכות הבנק.

על פי המשטרה, כבר מזה תקופה ארוכה הם מזהים נדידה של פשיעה מסוגים שונים לסייבר, בין השאר סחיטה ואיומים נגד מוסדות פיננסיים, חברות וכן אנשים פרטיים. 

מבנק יהב נמסר בתגובה:

"לאחרונה התקבלה בבנק הודעה מספק שירותי משלוח מיילים שיווקיים לפיה אירעה פריצה למאגר המידע שלו. מדובר כאמור בחברה חיצונית אשר אינה מחזיקה מידע פיננסי כלשהו על לקוחות הבנק. לאחר אירוע זה התקבלה גם בבנק פנייה מגורם אנונימי ובעקבות כך הבנק העביר את כל המידע הנדרש למשטרת ישראל, לרשות הלאומית להגנת הסייבר ולבנק ישראל.

"הבנק נוקט אמצעי אבטחת מידע מחמירים ביחס למאגרי המידע שלו ולא גילה כל פריצה אליהם. בדיקות נוספות נערכו גם על ידי הרשות הלאומית להגנת הסייבר וגם הן קבעו כי מערכות הבנק הן חסינות ולא קיים בהן כל דלף מידע. אנו מודים למשטרת ישראל על הפעילות המקצועית, הנחושה והמהירה, לרשות הלאומית להגנת הסייבר ולבנק ישראל על שיתוף הפעולה המלא ועל מעורבותם במהלך".

סניף בנק יהב ת"א

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker