בג"ץ: לא נתערב בהחלטה שלא להעמיד לדין את עו"ד נבות תל צור

השופט עוזי פוגלמן קבע כי בפרשת שולה זקן בה נחשד תל צור בשיבוש הליכי משפט והדחת עד "התעורר קושי בלתי מבוטל להוכיח את היסוד הנפשי בעבירות שיוחסו לתל צור ומכך נבעה בין היתר ההחלטה שלא להעמידו לדין פלילי"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד נבות תל צור
עורך הדין נבות תל צורצילום: הדר כהן

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ דחה היום את העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד הסדר הטיעון המשמעתי שנחתם עם עו"ד נבות תל צור, וסגירת התיק הפלילי נגדו. החקירה נגעה לחשדות לשיבוש מהלכי משפט והדחת עד בעת משפט הולילנד.

פסק הדין בעליון ניתן על ידי השופט עוזי פוגלמן, שקבע כי הוא לא מצא מקום להתערב בהחלטת פרקליט המדינה, שי ניצן, לסגור את התיק הפלילי נגד תל צור ולהגיע עמו להסדר טיעון משמעתי. הוא ציין כי "התעורר קושי בלתי מבוטל להוכיח את היסוד הנפשי בעבירות שיוחסו לתל צור, ומכך נבעה בין היתר ההחלטה שלא להעמידו לדין פלילי".

בדצמבר 2016 עתרה התנועה לאיכות השלטון למתן צו על תנאי אשר יורה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולפרקליט המדינה ניצן לחזור בהם מסגירת התיק הפלילי כנגד תל צור - שותף בכיר במשרדו של רם כספי - ומהסדר הטיעון המשמעתי שנחתם עמו, ולמצות עמו את הדין על ידי הגשת כתב אישום נוכח ראיות לשיבוש מהלכי משפט והדחת עד.

הרקע לחשדות מתייחס לנובמבר 2012, שבו פנתה שולה זקן לתל צור - חברו של אולמרט ומי שייצג אותו בהליכים משפטיים שונים - על מנת להתייעץ עמו בקשר להסדר הטיעון שהתגבש עמה ב"פרשת הולילנד". תל צור נחשד בכך שניסה להשפיע על זקן בדרכים שונות על מנת שתימנע מלחתום על הסדר הטיעון בתיק, בשליחותו של אולמרט.

במאי 2014 הודיעה המשטרה כי גיבשה תשתית ראייתית נגד תל צור, בגין החשד ששיבש הליכי משפט והדיח עד. ביוני 2016 קיבל תל צור הזמנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום אך לאחר השימוע, בנובמבר 2016, הושג ההסדר המשמעתי

לפי ההסדר, תל צור יודה בעבירות שיוחסו לו בקובלנה המשמעתית שהגישה נגדו המדינה לבית המשפט המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין, ושבה הוא הואשם בהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. עוד נקבע כי הצדדים יעתרו לגזור עליו השעיה למשך 12 חודשים בפועל מעריכת דין, ובנוסף - השופט יקבע תקופה של השעיה על תנאי.

השופט פוגלמן קבע כי ההחלטה של ניצן התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של הראיות בתיק ולאחר דיונים עם פרקליטים שונים מיחידות שהיו קשורות לפרשה, שהשמיעו עמדות שונות. "אין בידנו לקבוע כי החלטת פרקליט המדינה שלא להעמיד לדין פלילי את תל צור באה בגדר המקרים הנדירים והקיצוניים שבהם ימצא בית משפט זה להתערב בסגירת תיק פלילי מחמת העדר ראיות מספיקות".

לגבי העונש המוסכם, ציין פוגלמן כי השעיה בפועל מהמקצוע לתקופה של שנה טומנת בחובה פגיעה במעמדו של תל צור בקרב קהילת עורכי הדין, לצד פגיעה כלכלית שאינה מבוטלת.

לפסק דינו של פוגלמן הצטרפו השופטות דפנה ברק-ארז וענת ברון. ברון הוסיפה כי התמונה העובדתית שהתבררה בפרקליטות לאחר הליך השימוע לא הייתה חד משמעית כפי שהיה נדמה בתחילת ההליך. "זאת לנוכח העובדה שזקן היא שפנתה ביוזמתה לתל צור לקבלת עצתו, על רקע מערכת יחסים ארוכת שנים בין השניים, ומתוך שזקן מודעת לקרבתו ונאמנותו של תל צור לאולמרט. בנוסף, הפרקליטות התרשמה שהצעת הסיוע הכספי לא הוצגה לזקן כתמורה לכך שלא תעיד במשפט, תוותר על הסדר הטיעון או תחזור בה מעדות שמסרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker