עיריית גבעתיים תשיב לתושבים יותר מ-8 מיליון שקל

השופטת בתביעה ייצוגית קבעה כי העירייה תשיב לתושבים את כספם כולל ריבית והצמדה, לאחר שגבתה מהם "ארנונה מיוחדת" עבור שירותי כבאות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין עיריית גבעתיים
בניין עיריית גבעתייםצילום: אייל טואג

עיריית גבעתיים תחזיר 8.2 מיליון שקל בתוספת ריבית והצמדה לתושביה, שמהם נגבתה ב-2009-2010 ארנונה מיוחדת של "שירותי כבאות" - כך נקבע בפסק דין בתביעה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד העירייה בסוף 2010 על ידי שני תושבים, אמיר וענת יעקבי, המחזיקים בדירת מגורים ברחוב שינקין בגבעתיים. במהלך 2010 הם חויבו על ידי העירייה, בנוסף לארנונה הכללית, גם בארנונה מיוחדת לכבאות בסכום של 200 שקל שאותה שילמו.

לפי הנטען בתביעה, עיריית גבעתיים גבתה שלא כדין את הארנונה המיוחדת בכובעה כ"רשות כבאות עירונית" מבלי שקיבלה את אישור שרי הפנים והאוצר כנדרש וכי הארנונה המיוחדת נגבתה שלא כחוק בסכום קבוע שאינו נגזר מאופן השימוש בנכס ושטחו.

במאי 2012 אישרה השופטת מיכל אגמון גונן את הבקשה לייצוגית (ערעור לעליון על ההחלטה המאשרת נדחה) ולאחר מכן נשמעו הוכחות, מבלי שהצדדים הגיעו לפשרה.

היום (ד') נתנה אגמון גונן פסק דין שבו היא קיבלה את התביעה וקבעה כי הקבוצה כוללת את כל מי שעיריית גבעתיים גבתה ממנו "ארנונה מיוחדת – שירותי כבאות" ב-24 החודשים שקדמו להגשת התביעה. 

מדובר במקרה יוצא דופן שבו ניתן פסק דין בתביעה ייצוגית שכן  בדרך כלל אחרי שהתובעים עוברים את הרף הראשון של אישור הבקשה מגיעים הצדדים להסדר פשרה. במקרה זה העירייה לא הודתה שהחיוב אינו כדין והפסיקה לגבותו (כפי שקורה במקרים רבים שבהם יש תביעות נגד עיריות) אלא המשיכה לגבות את החיוב גם אחרי הגשת הבקשה לייצוגית. היא הפסיקה את הגבייה ב-2013 ורק לאחר שנחקק ב-2012 (בעקבות השריפה בכרמל) חוק לפיו שירותי הכבאות מתוקצבים ישירות מאוצר המדינה ולא על ידי השלטון המקומי.

"בעניין שלפניי קמה לקבוצה עילת השבה בגין גביית כספים בחוסר סמכות על ידי עיריית גבעתיים, מכוח דיני עשיית עושר. היינו עיריית גבעתיים התעשרה שלא כדין כאשר גבתה בחוסר סמכות ארנונה מיוחדת לכבאות מתושבי העיר", קבעה השופטת כשהיא פוסלת את טענות ההגנה של העירייה.

אגמון-גונן מצאה כי יש להשיב באופן מלא את גביית היתר בצירוף הפרשי ריבית והצמדה. לפי הצהרת סגן גזבר העירייה, מדובר באגרה שמסתכמת ב-8.2 מיליון שקל בשנים 2009-2010, לפני ריבית והצמדה. גם ב-2011-2012 שילמו התושבים ארנונת כבאות בסכום דומה אך זה לא יכול להיכלל בתביעה.  

לעניין אופן ההשבה, עורך הדין אשר ייצג את התובעים יקבל מהעירייה רשימה מפורטת של כל הנישומים הרלוונטיים והוא יפנה לכל מי שאינם עוד תושבי העיר ויידע אותם על הזכות לקבל ההחזר. במקביל, העירייה תודיע לכל מי שעדיין תושב בעל חשבון ארנונה פעיל על קבלת התביעה וזכותו להשבת הכספים באמצעות זיכוי או קיזוז חוב בחשבון הארנונה שלו.

לעניין הגמול לתובעים ושכר הטרחה לעורכי דינם, קבעה השופטת כי אמיר וענת יעקבי יקבלו 300 אלף שקל ועורכי הדין המייצגים אותם, עדי מוסקוביץ ודביר גליזר, יקבלו 1.2 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker