אחרי שלוש שנים: ימונו שופטים לבית המשפט העליון

בעקבות עתירתו של העיתונאי בן-ציון ציטרין, החליטה לבני לכנס את הוועדה לבחירת שופטים

יובל יועז
יובל יועז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל יועז
יובל יועז

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס בעוד כחודשיים כדי למנות שופטים חדשים לבית המשפט העליון. בכך יסתיים קיפאון של כשלוש שנים - שבמהלכן לא מונו שופטים חדשים לערכאה השיפוטית העליונה, הסובלת זה זמן רב ממחסור בכוח אדם. על החלטתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, לכנס את הוועדה ולמנות שופטים חדשים לעליון הודיעה אתמול (ראשון) פרקליטות המדינה לבג"ץ, בעקבות עתירתו של העיתונאי לשעבר, בן-ציון ציטרין.

"אי מינוי שופטים פוגע במלאכת עשיית המשפט והצדק"

כיום מכהנים בבית המשפטה עליון עשרה שופטים בלבד, ועוד שני שופטים מכהנים במינוי זמני - דבורה ברלינר ודוד חשין - שמינויים אמור להסתיים בסוף פברואר 2007. כך, במועד כינוס הוועדה יהיו שוב חמישה מקומות פנויים בעליון. בדיקת "הארץ" העלתה, כי בשלוש השנים האחרונות חסרו לבית המשפט העליון 74 חודשי עבודה שיפוטיים, שהם יותר משני תקנים של שופטים לאורך כל התקופה.

"אי מינוים של שופטים לבתי המשפט", כתב לפני שלושה שבועות לבג"ץ בא כוחו של ציטרין, עו"ד חיים שטנגר, "כנדרש וכמתחייב, פוגע במלאכת עשיית המשפט והצדק בישראל".

מערכת בתי המשפט על כל ערכאותיה נמצאת במצוקת כוח אדם שיפוטי זה זמן רב, בין היתר בשל הדחיות החוזרות ונשנות בכינוס הוועדה לבחירת שופטים. המינוי האחרון של שופטים לבתי משפט השלום והמחוזי היה במארס 2005, ומאז פרשו עשרות שופטים מהמערכת וכיום קיימים יותר מ-30 תקני שיפוט לא מאוישים. במהלך השנה האחרונה כונסה הוועדה לבחירת שופטים רק פעמיים - כדי לאשר את מינוים של דורית ביניש ואליעזר ריבלין לנשיאת העליון ולמשנה לנשיאה.

לאור זאת הודיעה אתמול הפרקליטות, בשם שרת המשפטים לבני, כי הוועדה לבחירת שופטים תתכנס שלוש פעמים בתקופה הקרובה: ב-27 בפברואר וב-15 במארס ייוחדו הישיבות לבחירת עשרות שופטים חדשים לערכאות הנמוכות, וב-25 במארס ימונו שופטים חדשים לעליון.

"נוכח קביעת ישיבה של הוועדה במועד קרוב, שבסדר יומה כלול נושא בחירת שופטים לעליון", טוענת הפרקליטות, "התייתרה העתירה ודינה להידחות על הסף". ואולם בכוונת העותרים לדרוש משופטי בג"ץ, בדיון שיתקיים בעתירה ביום רביעי, לתת תוקף של פסק דין להתחייבות לכינוס הוועדה.

גורמים משפטיים: לבני אינה רוצה להיות מעורבת

גורמים משפטיים העריכו אתמול, כי לבני קבעה את הדיון על מינוי שופטים לעליון למארס ולא לישיבה הקרובה של הוועדה בפברואר, בשל חוסר רצונה להיות מעורבת. ב-31 בינואר צפויה להתפרסם הכרעת הדין במשפטו של שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, ולאחריה יתברר אם הוא יוכל לחזור לתפקידו במשרד המשפטים או שיהיה צורך במינוי שר אחר.

מאחר שהחוק מחייב פרסום שמות המועמדים לדיון בוועדה לפחות 21 יום לפני הדיון, היה על השר לפרסם את שמות המועמדים לעליון ב-6 בפברואר אם עניינם היה מובא לדיון בישיבה הקרובה. מצב כזה לא היה מאפשר לשר המשפטים הבא, בלא קשר לזהותו, זמן מספיק להתייעץ באשר לזהות המועמדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker