הארץ


מאת מוטי בסוק ויובל יועז

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מסר לפני כחודש וחצי עדות בפרשת הפרטת בנק לאומי, שבה נחשד ראש הממשלה אהוד אולמרט. שלשום הורה פרקליט המדינה, ערן שנדר, לפתוח בהחקירה הפלילית נגד אולמרט, בחשד כי ניסה להטות, כשהיה שר אוצר, את המכרז למכירת גרעין השליטה בבנק, כדי לסייע לידידו, איל הנדל"ן האוסטרלי פרנק לואי, להשתלט עליו.

לדברי פישר, בדיונים הציג כל צד את עמדתו, וניסה לשכנע את הצד השני, כשהוויכוחים הם מקצועיים גרידא. לדעת הנגיד, עמדות שני הצדדים היו לגיטימיות. הנגיד התבקש, לאחר שמסר את העדות, שלא לדווח על פגישתו עם החוקרים, לא כל שכן על תוכנה. גם במסיבת עיתונאים שקיים בנק ישראל בשבוע שעבר סירב הנגיד להתייחס לשאלות העיתונאים בעניין הפרשה, בטענה שהנושא נמצא בחקירה משטרתית ומשפטית. עם זאת, ציין פישר, "צריך לקחת בחשבון שיש חילוקי דעות מקצועיים בעניין. אני לא בקיא בפרטים".

בישיבה המכרעת באוצר בנושא הפרטת לאומי ב-7 בנובמבר 2005, שבה הוחלט לשנות את תנאי המכרז, השתתפו לבד מאולמרט וזליכה, גם היועצת המשפטית של האוצר, ימימה מזוז, מנכ"ל המשרד דאז יוסי בכר, ואחרים. כל המשתתפים בפגישה מסרו עדות או אמורים למסור עדות במשטרה. ימימה מזוז היא אחותו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. בשל מוערבותה בפרשה העביר מזוז את הטיפול בנושא לפרקליט המדינה ערן שנדר.


לואי: מברך על פתיחת החקירה

פרנק לואי, המיליארדר האוסטרלי המיודד עם ראש הממשלה, הודיע הבוקר כי הוא מברך על פתיחת החקירה. בהודעה שפירסם באוסטרליה מציין לואי כי "קבוצת משפחת לואי הוזמנה להצטרף לקבוצה בינלאומית במטרה לקחת חלק במכרז למכירת הבנק. הקבוצה בחנה את מסמכי המכרז, וביצעה בדיקת נאותות, אך החליטה לא להמשיך במכרז".

בהודעתו טוען לואי, כי אף שהוא מכיר את ראש הממשלה זה שנים רבות, הוא "מעולם לא נתן תרומות או כספים לאולמרט או לכל קמפיין פוליטי הקשור אליו". לואי דוחה בהודעתו "כל רמז, שלפיו הוא או מישהו מטעמו נהגו באופן לא תקין, והוא סמוך ובטוח שהחקירה תוכיח זאת". עם זאת, לואי כלל אינו חשוד בפרשה, ומעולם לא נטען שנתן דבר מה לאולמרט. ככל הידוע, החשוד היחיד בפרשה הוא אולמרט עצמו. אולמרט חשוד בעבירה של הפרת אמונים, בשל חשד שפעל לכאורה בניגוד עניינים.


עוד שתי פרשות נחקרות

במרכז החקירה יעמוד החשד כי אולמרט ניסה להטות את המכרז להפרטת בנק לאומי כדי לסייע ללואי. המכרז למכירת מניות לאומי פורסם בנובמבר 2005, כארבעה חודשים לאחר שאולמרט החליף את בנימין נתניהו בתפקיד שר האוצר. אולמרט לקח חלק פעיל בהפרטה, ואף הביא לשינויים בתנאי המכרז, כולל שינוי שיטת החישוב של מחיר מימוש האופציות שיינתנו במכרז. אולמרט הסביר בשעתו, כי השינויים נועדו לשנות את אופי המשקיעים שישתתפו במכרז, ולעודד משקיעים אסטרטגיים להשתתף בו. ואולם לפי החשד, נועדו השינויים לסייע ללואי. בסופו של דבר פרשה קבוצתו של לואי מהמכרז זמן קצר לפני סיומו.

אולמרט אמור להיחקר כבר בזמן הקרוב ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). עם זאת, קודם לחקירת אולמרט יזומנו נחקרים אחרים. במשרד ראש הממשלה קראו למערכת אכיפת החוק לסיים את החקירה בהקדם את ההחלטה על החקירה קיבל שנדר, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, פסל את עצמו מטיפול בפרשה בשל ניגוד עניינים. זאת מאחר שאחותו, עו"ד ימימה מזוז, היתה מעורבת בהליך הפרטת הבנק כיועצת המשפטית של משרד האוצר. מזוז אמור לקבל בקרוב החלטה האם לפתוח בחקירה פלילית בשתי פרשות נוספות שבהן מעורב אולמרט. הראשונה היא פרשת ההטבות ללקוחותיו של עו"ד אורי מסר, שותפו לשעבר של אולמרט, שנחשפה לראשונה במוסף "הארץ", והשנייה היא פרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים, שמבקר המדינה העביר את ממצאיו בעניינה להחלטתו של מזוז.

בדו"ח המבקר נקבע שבתקופת אולמרט כשר התמ"ת וכהונתו של רענן דינור כמנכ"ל משרדו נעשה שימוש ברשות לעסקים קטנים ובינוניים "ככר פעולה למינויים משיקולים פוליטיים ובהליך לא תקין", בידי "בכירים בהנהלת משרד התמ"ת, כדי להיטיב עם מקורבים פוליטיים למפלגתו של השר דאז אולמרט". החוק תוחם את פרק הזמן שבו על היועץ לקבל החלטה בעקבות פניית המבקר, לחצי שנה: לפי לוח הזמנים הזה צריך מזוז להחליט בפרשת הרשות לעסקים קטנים עד 28 בפברואר - בעוד כשישה שבועות.

עניין נוסף הממתין להחלטת מזוז הוא פרשת עו"ד אורי מסר. בתחקיר מוסף "הארץ" נחשף כי בעת שכיהן כשר התמ"ת נהג אולמרט לדון ברוב הבקשות שהפנו למשרד לקוחותיו של עו"ד מסר, שותפו לשעבר למשרד עורכי דין ומחבריו הקרובים, ואף קידם בעבורם הטבות במיליוני שקלים. אולמרט נהג לשבת בישיבות עם היזמים ועם עו"ד מסר מצד אחד, ועם אנשי התמ"ת מהעבר השני, ולמרות ניגוד העניינים החריף לא פסל את עצמו מלדון בבקשות המקדמות אינטרסים עסקיים של מסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker