רשות המסים דורשת מקוקה קולה העולמית מס בסך 150 מיליון שקל

המס נדרש בגין תמלוגים שהחברה מקבלת מהחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) - כאשר לפי הערכות אלו עומדים בכל שנה על עשרות מיליוני דולרים ■ על תמלוגים עבור שימוש בנוסחה של קוקה קולה חל מס של 15%

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוקה קולה
צילום: בלומברג

רשות המסים דורשת מקוקה קולה העולמית מס בסך 150 מיליון שקל בגין תמלוגים שהיא מקבלת מהחברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל) עבור השימוש במותג. זאת, מכיוון שמדובר בתמלוגים המתייחסים להכנסות בישראל - כלומר, הם הופקו בישראל. קוקה קולה העולמית פנתה למשרד עורכי דין בארץ, וככל הנראה בכוונתה לערער על השומה.

מחזור המכירות של החברה המרכזית למשקאות קלים של מותגי קוקה קולה נאמד ב-2012 ב-2 מיליארד שקל. לפי הערכות, בכל שנה החברה משלמת לקוקה קולה העולמית תמלוגים בסדר גודל של עשרות מיליוני דולרים, כאשר השומה של הרשות כעת מתייחסת לכמה שנים. תשלום המס במקרה כזה שבו חברה אמריקאית אינה מדווחת לרשות המסים הישראלית, ייעשה באמצעות ניכוי במקור בחברה הישראלית. 

לפי האמנה בין המדינות, הן ישראל והן ארה"ב רשאיות למסות תמלוגים המופקים ממקורות שבתחומי המדינה האחרת. במקרה של תמלוגים, שיעור המס לא יעלה על 10% מסכום הברוטו של תמלוג על זכויות יוצרים או על סרט, או על 15% מסכום הברוטו של תמלוגים תעשייתיים. 

ההגדרה של תמלוגים תעשייתיים היא תשלומים מכל סוג הניתנים כתמורה בעד השימוש או הזכות לשימוש בפטנטים, מדגמים, דגמים, תוכניות, נוסחאות או תהליכים סודיים, סימנים מסחריים וכיוצא באלה. לכן, אפשר להניח כי רשות המסים טוענת כי מדובר בתמלוגים עבור השימוש בנוסחה של קוקה קולה - שחייבים במס של 15%.

מהחברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל) נמסר בתגובה: "יש לפנות בנושא זה לחברת קוקה קולה העולמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker