הניצחון של "מסע פורשה חוצה אירופה"

חברה שמשווקת ומפיקה מסעות נהיגה ברכבי פורשה תבעה משתתף באחד הטיולים שהחל להתחרות בה ואף השתמש בסלוגן שלה — "מסע פורשה חוצה אירופה" ■ בעקבות התביעה, המתחרה הסיר את הסלוגן מהאתר שלו ונדרש לשלם 35 אלף שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכוניות פורשה נוסעות בכביש

האם הסלוגן "מסע פורשה חוצה אירופה" מוגן בדיני קניין רוחני או שכל חברה יכולה להשתמש בו? סכסוך בסוגיה זו התנהל מתחילת השנה בין שתי חברות שמציעות טיולי פורשה לאירופה, והחודש הגיע לסיום.

העניין המשפטי החל בינואר, כשחברת י.ש חבילות יוקרה תבעה פיצוי של 200 אלף שקל מרון אדלר, הבעלים של חברת אלפין קלאב. בנוסף, ביקשה החברה צווי מניעה לשימוש בסלוגן, וטענה שאלפין קלאב משתמשת זמן רב בסלוגן שלה — "מסע פורשה חוצה אירופה" — עד כי הסלוגן נהפך למזוהה עמה ולא עם החברה התובעת. החברה טענה כי אלפין מפרה את זכויותיה, מטעה את הציבור ופוגעת לה במוניטין.

עו"ד סער גרשוני

בכתב התביעה, שהוגש על ידי עורכי הדין סער גרשוני ורן גרינוולד, נטען כי התובעת עוסקת כבר שש שנים בשיווק ובהפקה של מסעות נהיגה ברכבי פורשה בשילוב אירוח מפואר. הפעילות שלה נעשית בחסות מחלקת התיירות של חברת פורשה ובשיתוף עמה, ויש לה חוזים בשווי של כמה מיליוני יורו כתנאי להעמדת רכבי פורשה חדשים, שמגיעים ישירות מהחברה ולא מהשכרה, לכל מסלולי הטיולים של החברה.

לפי הנטען בתביעה, אדלר השתתף בטיול של התובעת, ובעקבותיו החליט להתחרות בה. לצורך משיכת לקוחות, הוא הקים אתר שבו עשה שימוש בפרסומים שונים בסלוגן של התובעת, אף שעד היום, נכתב בתביעה, הוא לא הוציא לפועל אף טיול. "לתובעת אין כל בעיה עם תחרות בריאה, או עם העובדה שהנתבע העתיק את מסלול הטיול. עם זאת, היא אינה מוכנה שהנתבע ימשיך לעשות שימוש בסלוגן — שבו השקיעה מאות אלפי שקלים, ואף יותר מכך", נכתב בכתב התביעה. התובעת ציינה כי הסלוגן שלה מופיע על כל מכתב, חשבונית והזמנה שנשלחים ממנה, בפרסומות טלוויזיה ובסרטוני יוטיוב שבהם השקיעה, ואף בכנס שהחברה עורכת מדי שנה עבור לקוחות קיימים ופוטנציאליים.

"ביטוי גנרי שאינו מוגן בדיני קניין"

בכתב ההגנה, שהגיש אדלר באמצעות עו"ד אריאל דובינסקי, נטען כי גם הוא מציע ללקוחות שירות של מסע פורשה חוצה אירופה הכולל נסיעה ברכבי היוקרה של פורשה, וכי הביטוי "מסע פורשה חוצה אירופה" הוא גנרי ואינו מוגן בדיני הקניין הרוחני.

"התובעת לא הצביעה על זכות בת הגנה ביחס לביטוי הגנרי 'מסע פורשה חוצה אירופה', שהיא טוענת להפרתו", נכתב בכתב ההגנה. "השם של התובעת גנרי, שכן הוא נועד להסביר מהם השירותים המוצעים על ידה לכל היותר מדובר בסימן תיאורי, שלא רכש משמעות משנית. יתרה מכך, בתי עסק רבים מציעים שירותי תיירות תחת הביטויים 'מסע חוצה אירופה' ו–'מסע פורשה חוצה אירופה'. משכך, הסלוגן לא רכש מוניטין". הנתבע הוסיף כי האתר של החברה שלו שונה באופן מהותי משל התובעת.

כבר בתחילת ההליך ניסו הצדדים להתפשר, והסכימו כי אדלר לא יעשה שימוש במלים "מסע פורשה חוצה אירופה" בכל צורה ואופן. בדיון שהתנהל ביוני בפני שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב אסתר נחליאלי־חיאט, דרשה התובעת גם פיצוי כספי על הנזקים שנגרמו לה. הצדדים הסכימו כי לאחר שיגישו סיכומים בתיק, השופטת תחליט באשר לפיצוי, לפי סעיף 79א לחוק בתי המשפט הקובע כי בית משפט שדן בעניין אזרחי יכול לפסוק בדרך של פשרה בהסכמת הצדדים. הצדדים הסכימו כי הפסיקה תהיה בסכום של 0–60 אלף שקל.

בפסק דין שניתן באחרונה, קבעה השופטת כי הנתבע ישלם לתובעת 35 אלף שקל, כולל הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין. היא ציינה כי התובעת השיגה את שביקשה — למנוע את המשך השימוש בסלוגן באמצעות שיתוף פעולה עם הנתבע, והוסיפה כי ההתנהגות של הנתבע חסכה זמן שיפוטי יקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום