לידיעת הסטודנטים למשפטים: ההתמחות תוארך לשנה וחצי

אתמול בערב הודיעו דקאני הפקולטות למשפטים במכללות כי יסרבו לממן קורס הכשרה מעשי למי שיבחר לקצר את התמחותו ■ ההצעה שלפיה סטודנט שילמד לתואר נוסף יוכל לקצר את ההתמחות שלו נפלה - ונקבע כי יהיה מסלול אחד לכלל הסטודנטים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס סיום במכללת שערי משפט
עורכי דיןצילום: דן קינן

בשורה לסטודנטים למשפטים: ההתמחות תוארך לשנה וחצי במקום שנה - המשך הנהוג כיום. ועדת חוקה אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שקובעת כי ההתמחות תוארך בחצי שנה לכלל הסטודנטים, ולא רק למי שלא ילמדו תואר נוסף, כפי שתוכנן בתחילה. החוק יחול על סטודנטים שיתחילו ללמוד בשנת הלימודים הקרובה.

אתמול בערב הודיעו דקאני הפקולטות למשפטים במכללות כי המכללות לא מוכנות לממן קורס הכשרה מעשי בן 80 שעות, ומשכך ההצעה שלפיה סטודנט שילמד לתואר נוסף יוכל לקצר את ההתמחות שלו - נפלה, ונקבע כי יהיה מסלול אחד לכלל הסטודנטים.

הצעת החוק להארכת ההתמחות נדונה אתמול בוועדת החוקה של הכנסת והובילה לדיון סוער. ההצעה היא תולדה של מתווה שגובש על ידי שרת המשפטים, איילת שקד, ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, דקאני הפקולטות למשפטים ונציגי הסטודנטים למשפטים.

בתחילה נקבע במתווה כי ההתמחות במשפטים תוארך משנה לשנה וחצי, אך סטודנטים שילמדו תואר נוסף, בכל תחום שהוא, יוכלו לזכות בהתמחות מקוצרת של שנה אחת בלבד, בתמורה לקורס הכשרה מעשית בן 80 שעות לימוד (פרקטיקום). שאלת מימונו של הקורס הזה עומדת כעת במרכזה של המחלוקת ועשויה כאמור להפיל את המתווה כולו.

המכשול הראשון במתווה הזה נולד כבר לפני כשנה, עם פרסום תזכיר החוק. בתחילה נתקל התזכיר בהתנגדות דווקא מצדם של דקאני הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות, שהיו שותפים לגיבושו. האוניברסיטאות לא הסכימו לממן את הקורס המעשי שנקבע בתזכיר, גם המל"ג התנגדה לממן את הקורס מפני שמדובר בפרקטיקה ולא באקדמיה.

בסופו של דבר הוחלט כי לשכת עורכי הדין תהיה אחראית לארגון הקורס, והמכללות הן אלו שיממנו אותו, כלומר הן יצטרכו לממן גם סטודנטים של האוניברסיטאות. אולם אתמול נציגי המכללות התנגדו להסדר הזה בתוקף וסירבו לקחת חלק במימון הקורס.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "לשכת עורכי הדין מברכת על אישור ההצעה להארכת ההתמחות לשנה וחצי. מהלך זה משלים את הרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין אשר במסגרתה שונתה גם מתכונת בחינת ההסמכה אליה התווסף הדין המהותי לצד הדין הפרוצדוריאלי. לשכת עורכי הדין יזמה, תמכה והובילה את הצעת החוק אשר הוגשה כהצעת חוק ממשלתית בהובלת שרת המשפטים, חה"כ איילת שקד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker