לאחר גישור: HP תשלם לישראל עוד 1.6 מיליארד שקל

מס זה יתווסף למס של 1.5 מיליארד שקל ש-HP כבר שילמה כשרכשה את מרקורי לפני כעשור בעסקה של 4.5 מיליארד דולר. רשות המסים טענה כי השווי של עסקת הקניין הרוחני צריך להיות דומה לשווי עסקת המניות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מג ויטמן
מג ויטמןצילום: רויטרס

ויכוח על תשלום מס בין רשות המסים ובין חברת המחשוב העולמית HP הסתיים לאחר הליך גישור בינלאומי בין הצדדים. בגישור נקבע כי HP  תשלם מס נוסף של 1.6 מיליארד שקל לרשות המסים הישראלית, בשל הוצאת הקנין הרוחני של מרקורי מישראל, בנוסף למס של -1.5 מיליארד שקל ש-HP  כבר שילמה בעבר בגין העסקה. 

סך הכול תשלם HP, בעקבות ההסדר שהושג בהליך הגישור בגין העסקה לרכישת מרקורי, 3.1 מיליארד שקל, לעומת 4.5-4 מיליארד שקל שדרשה רשות המסים - אך עדיין כפול ממה שככל הידוע HP הייתה מוכנה לשלם.

ביולי 2006 הודיעה HP על רכישת מניות חברת התוכנה הישראלית מרקורי הישראלית, תמורת כ-4.5 מיליארד דולר, וב-2009 היא השלימה את העסקה. בגין העסקה היא שילמה מס בגובה 1.5 מיליארד שקל על העברת הקנין הרוחני (IP) של מרקורי למדינה אחרת. מדובר באירוע מס, אך השאלה היתה לפי איזה שווי יש למסות את הקנין הרוחני.

הטענה של רשות המסים היתה כי עיקר השווי בעסקה נובע מהקניין הרוחני של החברה, ולכן השווי של עסקת הקניין הרוחני צריך להיות דומה לשווי עסקת המניות. לכן, היא דרשה מ-HP לשלם מס חברות, שהיה 25% באותה העת, לפי שווי המניות בעסקה. בסופו של דבר נקבע בגישור סכום נמוך יותר.

העמדה של רשות המסים קיבלה לאחרונה גיבוי בפסק דין של השופט שמואל בורנשטיין מבית המשפט המחוזי מרכז, בעניין חברת ג'יטק, שנרכשה ב-2006 על ידי מיקרוסופט (מכיוון שלא מדובר בפסיקה של העליון היא אינה מחייבת).

ב-2007 נחתם הסכם בין החברות למכירת הקניין הרוחני (IP), והתמורה נקבעה על בסיס מסמך שערכה חברת ייעוץ. ג'יטקו טענה כי התמורה בהסכם ה-IP משקפת את שווי השוק של הנכס הנמכר, וכי בעסקת המניות שילמה מיקרוסופט פרמיה שהיא מעבר לשווי השוק של נכסי ג'יטקו, משום שהיא ציפתה לסינרגיה בין החברות.

לטענת רשות המסים, התמורה עבור עסקת ה-IP נמוכה, ואינה משקפת את שווי השוק האמיתי של העסקה, ומאחר שמדובר בעסקה בין צדדים קשורים, יש למסות אותה לפי שווי השוק שלה ולא על פי מה שנקבע בין הצדדים. לפי רשות המסים, שווי הפעילות שהועברה מג'יטקו הוא כשווי התמורה עבור המניות.

השופט בורנשטיין דחה את רוב ערעור המס שהגישה ג'יטקו, וקבע כי משעברה פעילות המו"פ לידי מיקרוסופט ולא נותרה בידי ג'יטקו – ובעצם לא נותר כמעט דבר בחברה הנרכשת - מתחייבת המסקנה כי גם הקניין הרוחני הועבר. התוצאה היא שגי'טקו נדרשת לשלם מס חברות עבור הרווח שנוצר לה. השופט בורנשטיין קבע כי בחיסול פעילות יש למסות את מלוא השווי של רכיבי הפעילות שיצאו מהחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker