בייניש לא בקונצנזוס: 49% מהציבור לא מאמין בביהמ"ש העליון

סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה: האמון בכנסת ירד ב-3% ל-29%, המפלגות זוכות ל-15% אמון בלבד וראש הממשלה אולמרט קיבל 17% אמון בלבד ■ עניין הציבור בפוליטיקה ירד בכ-15% לכ-60% ■ האמון במשטרה ירד ב-8% ל33% ■ כ-57% מהאזרחים סבורים כי רמת השירותים שמספקת המדינה נמוכה מאלו של ארגוני החברה האזרחית ■ רק מוסד הנשיאות העלה את האמון בו - זינוק מ-22% ל-47%

רותם סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם סלע

הסקר השנתי של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצביע על ירידה באמון במוסדות המדינה. מלבד מוסד הנשיאות המדינה שיותר מהכפיל את האמון בו מ-22% ל-47%, על רקע חילופי הנשיאים. מלבדו סבלו כל המוסדות הממשלתיים, הנבחרים והלא נבחרים מירידה חדה באמון הציבור.

ירידה בולטת נרשמה באמון לו זכה בית המשפט העליון, שלראשונה בתולדות הסקר כמחצית מהציבור אינו מאמין בו. כ-49% בלבד מהציבור הישראלי מגלים בו אמון - זוהי ירידה תלולה של 12% לעומת השנה שעברה. ירידה זו באמון הציבור התרחשה על רקע המאבק המתוקשר של שר המשפטים, דניאל פרידמן, נגד נשיאת העליון, דורית בייניש, על הסמכויות אותם לקח על עצמו בית המשפט.

על פי גורמים המקורבים לבית המשפט העליון, ישנם גורמים בכירים במערכת המצדדים בצעדים אותם נוקט פרידמן, להצרת צעדיה של המערכת השיפוטית.

מוסדות נוספים שסובלים מירידה בפופולריות הם המשטרה שהאמון בה ירד ב-8% ל33% וכן המוסדות הפוליטיים שזוכים לאמון נמוך במיוחד. האמון במוסד הכנסת יורד ב-3% ל-29%, המפלגות הזוכות ל-15% אמון בלבד וראש הממשלה אולמרט המקבל בצל החקירות הרבות האופפות אותו לכ-17% אמון בלבד מהציבור. האחוזים הנמוכים להם זוכים המוסדות הפוליטיים מצביעים על שבר באמון הציבור בתפקוד המערכת הפוליטית המתבטא גם בירידה בעניין הציבור במתרחש במערכת הפוליטית. עניין הציבור בפוליטיקה ירד בכ-15% לכ-60% בלבד מהציבור המתעניין במתרחש בה.

פארדוקס מוזר מתגלה בקשר לאמון היחסי לו זוכים השירותים אותם מספקת המדינה אל מול הארגונים האזרחיים. למרות שאזרחי ישראל היו שמחים לקבל את שירותיהם מהמדינה, וכ-53% מהם טוענים כי היו מעוניינים כי היא תמשיך להתערב בכלכלה ובחברה, כ-57% מתוכם סבורים כי רמת השירותים שמספקת המדינה נמוכה מאלו של ארגוני החברה האזרחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker