הפורום המשפטי למען ארץ ישראל ליועמ"ש: מנע מאולמרט להעביר את חצר סרגיי לידי רוסיה

החשש: משרדי הממשלה ינהלו את ענייני המדינה משטח רוסי

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

ארגונים משפטיים וחברתיים עושים מאמץ אחרון להעברת מתחם חצר סרגיי לידי ממשלת רוסיה. במכתב שהועבר על-ידי הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, הם מבקשים מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, למנוע מראש הממשלה אהוד אולמרט לבצע מהלכים בלתי הפיכים לקראת סוף הקדנציה שלו. "לא יהא זה נכון שראש ממשלה, שימיו בתפקיד ספורים ועננה כבדה של חשדות לשחיתות מרחפת מעל ראשו, יעסוק במשא ומתן וחתימת הסכמים מן הסוג הזה עם הפדרציה הרוסית. על כן, אבקשך להנחות את ראש הממשלה להימנע מלעשות כל צעד בלתי הפיך בטיפול במשא ומתן על בניין סרגיי או מבנים אחרים במתחם הידוע כמגרש הרוסים, עד אשר תיכון ממשלה חדשה בישראל", כך כתב בא כוחו של הפורום, עו"ד יצחק בם.

מתחם חצר סרגי ממוקם בלב מרכז העיר של ירושלים, ברחוב הלני המלכה, מרחק הליכה מרחוב יפו. המתחם משתרע על שטח של 1700 מ"ר ובו כ-4200 מ"ר, נבנה על ידי הרוסים אך מאז קום המדינה ועד לשנה זו לא נכלל בשום הסדר מטעם המדינה, המגדיר את זכויות הרוסים במקום. המתחם נוהל עד לפני כשבוע על ידי האפוטרופוס הכללי ומרביתו הושכר לדיור הממשלתי. מאז קום המדינה יושבים במקום גופים כמו משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה וגופים ציבוריים נוספים. החשש והאבסורד כאחד, שברגע שהמתחם יעבור לידי הרוסים, משרדי הממשלה ינהלו את ענייני המדינה משטח רוסי.

ב-TheMarker פורסם כי עד חודש יולי יעבור המתחם לידי ממשלת רוסיה. בתאריך 27.7 הכריז בית המשפט המחוזי בירושלים בראשות השופט רפי כרמל על העברת המתחם לקניין המדינה, לאחר שעד היום היה בטיפול של האפוטרופוס הכללי. "העברת הנכס לידי המדינה משמעו העברתו המיידית ע"י המדינה לרוסים", מסבירה פזית שבייד, מנהלת חצר סרגיי והחברה להגנת הטבע ירושלים. "בחוק ישנו סעיף שאומר שבמידה ולא הוכחה בעלות על רכוש ואין עליו דורש, לאחר 15 שנה ניתן להעבירו לקניין מדינה. מדוע המדינה לא פעלה קודם לכן, למה היא נזכרת עכשיו, אחרי 50 שנה?", דברי שבייד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker