"פרצו לי לפייסבוק": מי זה "הדס בת אור" - ולמה הוא ישלם 200 אלף שקל?

תחת שם משתמש בדוי, תקף תושב עכו בפייסבוק את ראש העיר שמעון לנקרי, והאשים אותו בהטרדות מיניות תוך ניצול יחסי מרות ■ השופט: הפרסומים מהווים לשון הרע ■ התושב, חבר סיעה שהתחרתה בראש העיר: "פרצו לי לחשבון הפייסבוק, מדובר ברדיפה פוליטית"

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, בנאומו בפתיחת פסטיבל עכו הערבצילום: רמי שלוש
יסמין גואטה

עשרה פוסטים בשם בדוי בפייסבוק שהכפישו את ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, יעלו לתושב העיר יוסף חדד 200 אלף שקל — כך פסק בשבוע שעבר בית משפט השלום בחיפה.

השופט יואב פרידמן, שכתב את פסק הדין, קבע כי חדד היה מי שעמד מאחורי הפרסומים וקבע כי הוא ישלם ללנקרי פיצוי של 180 אלף שקל, ובנוסף ישלם לו הוצאות שכר טרחת עורך דין בסכום של 20 אלף שקל. חדד התכחש לכך מכל וכל, וטען כי מדובר בחלק מרדיפה פוליטית.

הפוסטים שעומדים במרכז התביעה התפרסמו בקבוצה בפייסבוק שנקראת "הבמה הפתוחה לבחירות בעכו". דף זה שימש כפלטפורמה שבה תושבי העיר הביעו את עמדתם על הנעשה בעיר ועל מערכת הבחירות לעיריית עכו ב–2013. הפוסטים פורסמו בלשון נקבה תחת שם המשתמשת "הדס בת אור", וכללו האשמות בדבר הטרדות מיניות של נשים מצד לנקרי, תוך ניצול יחסי מרות מצדו, כולל האשמות על הטרדה של ילדה.

את התביעה הגיש לבית המשפט לנקרי עצמו, שטען כי מדובר בפרופיל של אדם לא קיים, ומי שעמד מאחורי הפרסומים האלה הוא למעשה חדד, המשמש כמנהל טכנולוגי בבית ספר אורט קרית מוצקין. באותו הזמן היה חדד מועמד מספר 2 ברשימה של סיעת "להעיר את העיר", בראשות שלמה פדידה, שהתחרתה בלנקרי.

חדד, שעבד במשך עשר שנים כעיתונאי במקומון צפון 1, שם ביקר לא אחת את התנהלות העירייה והתנהלותו של לנקרי כראש העיר, בפרט בתחום הספורט, הכחיש כי פתח את פרופיל המשתמש או שעמד מאחורי הפרסומים. חדד, מצדו, ייחס ללנקרי פרסומים בעיתונות העולים מבחינתו כדי לשון הרע, ונועדו לפגוע בשמו ובסיכויי סיעתו להצליח בבחירות, באמצעות הצגתו בציבור כאדם לא מוסרי שפירסם השמצות באופן אנונימי. לטענתו, המזימה הזו אף צלחה והצלחתה תרמה להצלחת סיעתו של לנקרי, שזכתה בבחירות.

השופט פרידמן קבע כי הפרסומים מהווים לשון הרע, אך השאלה המרכזית בתיק הזה היתה אם חדד הוא מי שעומד מאחורי פרסומי הדיבה, תחת הפרופיל הבדוי בפייסבוק.

"זהות חדד נחשפה בשל טעות רגעית"

מפסק הדין עולה כי הזהות של חדד ככותב הפוסטים נחשפה בגלל טעות רגעית ומתוך חוסר תשומת לב, שהתחילה בפוסט של המשתמשת הפיקטיבית הדס בת אור, שכתבה התייחסות בוטה לתמונה שהועלתה לקבוצה.

מנהל הקבוצה דרש מ"בת אור" להסיר את התמונה שאם לא כן, יעשה זאת בעצמו. אולם אז, על פי פסק הדין, חדד ביצע טעות רגעית שחשפה אותו — הוא הגיב לדרישה זו לא באמצעות הפרופיל הפיקטיבי של הדס בת אור, אלא באמצעות שם המשתמש שלו. התגובה נשלחה באמצעות הטלפון הנייד שלו ונוסחה בשפתה וסגנונה של אותה "הדס בת אור".

"ברגע אחד של תשומת לב, נחשף חדד בתור מי שעומד מאחורי שם המשתמש הבדוי "הדס בת אור", ומי שפירסם את פרסומי הדיבה במהלך שלושה חודשים", הדגיש השופט. לאחר אותו פוסט, נדם קולה של אותה הדס בת אור.

"נדרש קצת היגיון גם בתיאוריית קשר"

חדד טען להגנתו כי לא היה לו קשר לפרסומים וכי מדובר בעלילה שניסו לטפול עליו במסגרת מאבק פוליטי כדי להכפיש את שמו ולפגוע בסיכויי הסיעה המתחרה שבה היה מועמד, לזכות בבחירות. הוא הדגיש כי מעולם לא פירסם את הפרסומים הנטענים ומעולם לא עשה שימוש בפרופיל בדוי. לדבריו, הוא למד על הטענות נגדו רק באמצעות כתב התביעה, והמסקנה שלו היתה כי מישהו פרץ לחשבון הפייסבוק שלו.

אולם בית המשפט לא קיבל את טענותיו של חדד וקבע כי הוא מי שעומד מאחורי הפרסומים, ודחה גם את טענותיו, שלפיהן כאילו לנקרי עצמו או מקורביו יצרו את הפרופיל הפיקטיבי והשמיצו באופן מתלהם את לנקרי, מתוך תקווה שניתן יהיה בהמשך להתנכל לחדד. "נדרשת גם מידה מינימלית של היגיון בכל תיאוריית קשר", אמר השופט.

את ראש עיריית עכו ייצגה עו"ד טלי בן סימון, ממשרד פדרבוש־בן סימון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker