רשות ניירות ערך: "לעכב את התביעה הנגזרת נגד בזק"

הבקשה לתביעה הנגזרת הוגשה במארס 2015 בסמוך לאישור עסקת רכישת יתרת המניות של yes מיורוקום ■ לאור החקירה הגלויה שנפתחה לפני כחודש, השופטת רות רונן ביקשה את עמדת הרשות בשאלה האם להמשיך ולקיים את ההליך

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בתביעה הנגזרת נגד בזקצילום: אייל טואג
אפרת נוימן

שבועיים אחרי שהשופטת הכלכלית רות רונן ביקשה מרשות ניירות ערך את עמדתה בעניין ניהול התביעה הנגזרת נגד בזק, הודיעה הבוקר הרשות לבית המשפט כי "נוכח העובדה שמדובר בחקירה מורכבת, מסועפת ומרובת מעורבים, אשר מצויה אך בראשיתה, עמדת הרשות היא שיש לעכב בעת הזו את התקדמותו של ההליך".

מדובר בבקשה לאישור תביעה נגזרת שהוגשה על ידי גיל אמיד, באמצעות עו"ד רונן עדיני עוד במארס 2015, בסמוך לאישור עסקת רכישת יתרת המניות של yes מיורוקום (שבבעלות שאול אלוביץ') על ידי בזק, אף היא בשליטת אלוביץ'.

בבקשה נטען, בין השאר, כי התמורה ששילמה בזק ליורוקום עבור yes היתה מופרזת, בלתי־הוגנת ובלתי סבירה כלכלית מבחינת בזק, וכי המשיבים - בזק, בעל השליטה שאול אלוביץ' ודירקטורים - הפרו את חובת האמון והזהירות שלהם כלפי בזק כאשר אישרו את העסקה. 

ההליך מתנהל בשנתיים האחרונות באולמה של השופטת רונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב. עד כה התקיימו כמה דיונים מקדמיים בבקשה. אחרי הליך של גילוי מסמכים, הוגשה במארס השנה בקשה מתוקנת אליה צורפה חוות דעת משלימה של פרופ' חיים קידר-לוי. אחריה הגישו המשיבים - בזק, אלוביץ' ודירקטורים בבזק - את כתב התשובה, שבו הם טוענים, בין השאר, באמצעות עורך דין גיל אוריון ממשרד פישר בכר (המייצג את אלוביץ'), עו"ד ניר כהן ממשרד ניר כהן, לשם (המייצג את הדירקטורים) ועו"ד דני אברבנאל ממשרד יגאל ארנון (המייצג את בזק), כי אישור העסקה לרכישת yes היה תקין, העסקה הייתה חשובה לבזק ואין ולא הונחה תשתית ראייתית ראויה לכך שאלוביץ' השתמש בכוחו כבעל השליטה בחברה כדי להביא לאישור העסקה.

בתחילת יולי נערך דיון בהליך, כשבשלב זה כבר החלה החקירה הגלויה בפרשת בזק, והתברר כי עסקת רכישת yes נמצאת בלב החקירות. בדיון אמר עו"ד עדיני כי הוא פנה לרשות על מנת לקבל את מסמכי החקירה אשר יכולים להשליך על התיק כולו. הוא ביקש לעכב את ההליך במספר חודשים שבהם לא ניתן יהיה להגיש בקשות, וכל אחד מהצדדים ישמור על זכויותיו.  

השופטת רונן ציינה כי "מאחר שהיקפה וטיבה המדויק של החקירה אינו ידוע לבית המשפט בשלב זה, אני סבורה כי יש מקום לקבל עמדתה של רשות ניירות ערך בנוגע לאפשרות להמשיך לקיים את ההליך הנוכחי". היא ביקשה מהרשות להביע עמדה אשר ניתנה היום. הרשות, באמצעות עו"ד ליאב וינבאום, מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות מחוז (ת"א) אזרחי, גם ציינה כי ככל שתתקבל העמדה שלה בעניין, כי יש לעכב את התקדמות ההליך, היא תבקש למסור לא יאוחר מתחילת נובמבר את העמדה שלה ביחס להמשך ניהול ההליך.

החקירה הסתעפה

בזק רכשה במארס 2015 כ-50% ממניות yes תמורת 680 מיליון שקל. ההסכם קבע כי תשלום נוסף של עד 200 מיליון שקל יועבר ליורוקום אם בזק תורשה לנצל לצורכי מס הפסדים שצברה yes בסכום של 2.4 מיליארד שקל, ועוד 170 מיליון שקל ישולמו בכפוף לתוצאותיה הכספיות של yes בשלוש השנים שלאחר העסקה. הרשות חושדת כי ב–2015–2016 ביצעו נושאי משרה בבזק וב-yes פעולות מלאכותיות בקשר לעסקה, שהשפיעו על דיווחיה של בזק.

בשבוע שעבר, שלושה שבועות לאחר פתיחת החקירה הגלויה, הודיעה הרשות על התרחבות החקירה גם לעסקת מתן שירותי תקשורת לוויינית בין חברת חלל תקשורת לבין yes. תוך כדי החקירה התרחבו החשדות והסתעפו, כך שכעת מדובר על שלוש פרשיות שונות. האחת נוגעת לחשד להפעלת גורמים שונים שעובדים בחברות השונות או נושאי משרה, סביב עסקות בעלי עניין בבזק. השנייה נוגעת להעברת מסמכים והוצאת חומרים מסווגים, והשלישית עוסקת בעבירות דיווח וטוהר המידות הנוגעות לקשר שבין בזק לבין מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה (מומו) פילבר. לפי הרשות, "הפרשות הנוספות עוסקות בחשד להפעלת נושאי משרה שונים, הן בחברת בזק והן בשירות הציבורי, לצורך קידום עניינם האישי של החשודים וקבלת כספים בהיקף של כמיליארד שקל על ידם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker