"זיהום היורד לשורשן של העסקות": כל החשודים והחשדות בפרשת בזק - ומי יישאר השבוע במעצר בית?

החשדות בפרשת בזק רשות ניירות ערך חוקרת את העסקות שביצעה החברה עם בעל השליטה בה, וכן העברת חומרים מסווגים מהחברה לידיו, ואת הקשרים שלה עם מנכ"ל משרד התקשורת ■ הרשות: "החשודים השפיעו בזמן אמת על תהליכים עסקיים ורגולטוריים חסויים במנגנון שיטתי ומתוחכם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין של בזק בירושלים
בניין של בזק בירושליםצילום: אמיל סלמן

לפני כארבעה שבועות, בבוקר יום שלישי, הטילה רשות ניירות ערך (ני"ע) פצצה בשוק ההון. זה התחיל עם הגעתם של חוקרי הרשות לביתו של שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק. לאחר מכן הגיעו חוקרים גם למשרדי בזק במגדל המשולש במרכז עזריאלי בתל אביב. בהודעה הקצרה ששיגרה רשות ני"ע לתקשורת נמסר כי החקירה עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק העונשין, הנוגעים לעסקות של בזק הקשורות לאלוביץ'.

עד כה נחקרו באזהרה בפרשה יותר מעשרה אנשים. הרשות הוציאה צו איסור פרסום על החקירה, אך הותר לדווח על החשדות נגד הנחקרים ששוחררו לביתם בתנאים מגבילים.

החקירה התחילה בעקבות חשדות לעבירות דיווח על פי חוקי ניירות ערך. במרכז החשדות עומדת עסקה בשווי כמיליארד שקל, שנחתמה במארס 2015 ובה השלימה בזק, שהחזיקה באותו מועד 58.4% ממניותיה של חברות הטלוויזיה בלוויין yes, רכישה של יתרת מניות yes מידי יורוקום — חברה פרטית שגם היא בבעלות אלוביץ'. הרשות חושדת כי ב–2015–2016 ביצעו נושאי משרה בבזק וב–yes פעולות מלאכותיות בקשר לעסקה, שהשפיעו על דיווחיה של בזק.

בשבוע שעבר, שלושה שבועות מפתיחת החקירה הגלויה, הודיעה הרשות על התרחבות החקירה גם לעסקת מתן שירותי תקשורת לוויינית בין חברת חלל תקשורת לבין yes.

תוך כדי החקירה התרחבו החשדות והסתעפו, כך שכעת מדובר על שלוש פרשיות שונות. האחת נוגעת לחשד להפעלת גורמים שונים שעובדים בחברות השונות או נושאי משרה, סביב עסקות בעלי עניין בבזק. השנייה נוגעת להעברת מסמכים והוצאת חומרים מסווגים, והשלישית עוסקת בעבירות דיווח וטוהר המידות הנוגעות לקשר שבין בזק לבין מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה (מומו) פילבר. לפי הרשות, "הפרשות הנוספות עוסקות בחשד להפעלת נושאי משרה שונים, הן בחברת בזק והן בשירות הציבורי, לצורך קידום עניינם האישי של החשודים וקבלת כספים בהיקף של כמיליארד שקל על ידם".

שאול אלוביץ' - פעולות מלאכותיות שהשפיעו על דיווחי בזק

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

התפקיד: אלוביץ' (69) הוא בעל השליטה בבזק ויו"ר הדירקטוריון של החברה (לאחר תחילת החקירה פינה את תפקידו לטובת יו"ר זמני). הוא גם יו"ר yes ודירקטור בחברת חלל תקשורתה, המשתייכת אף היא לקבוצה. מלבד בזק (שהיא האחזקה העיקרית שלו) לאלוביץ' יש עסקים נוספים בתחום הלוויינות, מוצרי הצריכה, הנדל"ן והאנרגיה הירוקה. את בזק הוא מחזיק דרך פירמידה של חברות: בזק מוחזקת על ידי בי־קום, וזו על ידי אינטרנט זהב — המוחזקת על ידי יורוקום הפרטית.

החשדות: אלוביץ' פעל בניגוד עניינים בכובעו כבעלים של יורוקום וכבעל השליטה בבזק. באשר לעסקה לרכישת מניות yes, הוא חשוד במעורבות בביצוע פעולות מלאכותיות שונות שהשפיעו על הדיווחים של בזק.

אלוביץ' חשוד גם בהפעלה של גורמים שונים, כמו מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, כדי להשפיע בזמן אמת על תהליכים עסקיים של בזק שמיטיבים עמו. "מדובר בפעילות שיטתית, הנפרשת על פני אירועים רבים ותקופות ארוכות", נכתב בנספח שהוגש בשבוע שעבר לבקשת השחרור בתנאים מגבילים של החשודים בפרשה.

לאחר שהוקמו ועדות בלתי־תלויות לבחינת שתי עסקות בעלי עניין שנעשו עם אלוביץ' — רכישת יתרת מניות yes מידי יורוקום ורכישת מקטעי לוויין מחברת חלל תקשורת — היו אמורים אלוביץ' וכל אדם מטעמו להימנע מכל מעורבות בפעילות הוועדות, שעסקו בגיבוש אסטרטגיות וטקטיקות לניהול המשא ומתן.

לפי החשדות, לינור יוכלמן, שכיהנה כמזכירת בזק, והמנכ"לית הנדלר, ניצלו את מעמדן בוועדות והעבירו לאנשי יורוקום, לאלוביץ', לבנו אור אלוביץ' ולעמיקם שורר, הנמנים על הצד השני לעסקה (יורוקום), פרטים ומסמכים חסויים שנדונו בוועדות. מדובר במידע רגיש ומסווג, בעל פוטנציאל כלכלי רב, שאסור היה שיימצא ברשותם. לפי הרשות, המידע הועבר באמצעות מנגנון שיטתי, שבמסגרתו היתה השפעה על הליכים עסקיים ורגולטוריים חסויים.

בשתי הפרשות הנוספות, חשוד אלוביץ' בעבירות דיווח וטוהר המידות הנוגעות לקשר בינו לבין מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה (מומו) פילבר, ובהעברת מסמכים והוצאת חומרים מסווגים מבזק. הרשות טוענת כי פילבר פעל לקידום האינטרסים של בזק במשרד, והעביר לה מסמכים מסווגים וניירות עמדה פנימיים. עוד נטען כי אלוביץ' והחשודים הנוספים מבזק נהגו להעביר את עמדתם על גבי מסמכים אלה, כשהם כוללים תיקונים התואמים את הצרכים האסטרטגיים שלהם. תיקונים אלה, נטען, קיבלו במקרים מסוימים ביטוי בתוצרים הסופיים. בדיון שנערך ביום חמישי בפני השופטת רונית פוזננסקי כץ בבית משפט השלום בתל אביב אמר עו"ד ערן שחם שביט מטעם הרשות כי אלוביץ' מחק הודעות טקסט עם פתיחת החקירה.

לאלוביץ מיוחסת שורה של חשדות — בעבירת דיווח לפי חוק ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ושיבוש הליכי משפט.

סטטוס: בדיון האחרון ציינה השופטת כי עיון בחומרי החקירה שהובאו לעיונה מעלה "על התחזקות של החשד הסביר", אם כי אינה רואה חשש להימלטות של אלוביץ'. היא קבעה כי התנאים המגבילים יישארו בעינם, וכן כי אלוביץ' יישאר במעצר בית עד 21 ביולי.

עורכי דינו של אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן־עוזר, מסרו בתגובה: "אנו מכבדים את פעילותה של רשות ני"ע וחקירתה, וכך גם אלוביץ'. מובן גם העניין הציבורי שהפרשה מעוררת.

"עם זאת, חשוב להדגיש שהתמונה המצטיירת בתקשורת מוזנת רק מחשדות ואינה משקפת את המציאות. מכיוון שאיננו יכולים להתייחס לחקירה איננו יכולים להציג את העובדות המלמדות על תמונה אחרת לחלוטין מזאת המתפרסמת. בנסיבות אלה, ובמיוחד נוכח ההד הגדול והנזק הרב הנגרם מהפרסומים, יש לנהוג במשנה זהירות ובאחריות ציבורית. כך גם מחייבת שורת ההגינות".

עמיקם שורר - נחשב יד ימינו של שאול אלוביץ'

עמיקם שוררצילום: עופר וקנין

התפקיד: בתקופה הרלוונטית היה דירקטור בבזק, בחלל תקשורת וב–yes, סגן יו"ר יורוקום תקשורת ומי שנחשב ליד ימינו של שאול אלוביץ' ביורוקום. במארס מונה למנהל פעילות אסטרטגיה ופיתוח עסקי של בזק, והתפטר מתפקידיו האחרים.

החשדות: שורר חשוד גם בפרשה שבה הועבר לאנשי יורוקום מידע מהוועדות הבלתי־תלויות וגם בפרשה שבה משרד התקשורת בראשות פילבר קידם אינטרסים של בזק. ברשות טוענים בעניין העברת המידע מהוועדות, כי כתוצאה מפעילותם של שאול אלוביץ', בנו אור ושורר, שהיו אמונים על המשא ומתן עם בזק, הם קיבלו "יתרון בלתי־הוגן על פני ציבור המשקיעים בבזק ועל פני חברי הוועדות הבלתי־תלויות של בזק במסגרת המשא ומתן שנוהל בקשר לעסקת yes וחלל, וזאת תוך ניגוד עניינים חמור בין תפקידיהם, תוך 'זיהום' היורד לשורשן של העסקות ואגב ביצוע של עבירות פליליות חמורות".

סטטוס: במעצר בית עד 23 ביולי. רשאי לצאת מביתו לתפילות.

רון אילון - חשוד בשיבוש הליכי משפט

רון אילוןצילום: אייל טואג

התפקיד: אילון (51) הוא מנכ"ל yes מאז 2006

החשדות: במהלך 2016–2015, ביצע אילון פעולות מלאכותיות שונות בקשר לעסקת רכישת yes. העסקות הללו השפיעו על דיווחיה של בזק.

הוא חשוד בכך שהפר את חובות האמונים של נושאי המשרה תוך ביצוע עבירות חמורות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מנהלים בתאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. כמו כן, אילון חשוד בשיבוש הליכי משפט.

סטטוס: שהה במעצר בית עד 23 ביוני. בהמשך, נאסרה עליו הכניסה לבזק, ונקבע כי הוא יוכל להתייצב בעבודתו במשרדי yes בתנאי שימונה עורך דין ממשרד גורניצקי שיפקח עליו. עוד נקבע כי אילון לא יוכל להתייצב לישיבות דירקטוריון של בזק ו–yes וגם לא ייצור קשר ישיר או עקיף עם חברי הדירקטוריון וספקים של yes.

מיקי ניימן - נאסר עליו ליצור קשר עם עובדי yes

מיקי ניימן

התפקיד: סמנכ"ל הכספים של yes

חשדות: במהלך 2016–2015 ביצע פעולות מלאכותיות שונות בקשר לעסקת רכישת yes. העסקות הללו השפיעו על דיווחיה של חברת בזק.

ניימן חשוד בכך שהפר את חובות האמונים של נושאי המשרה תוך ביצוע עבירות חמורות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מנהלים בתאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. כמו כן, חשוד בשיבוש הליכי משפט.

סטטוס: שהה במעצר בית עד 23 ביוני. בהמשך, נאסרה עליו הכניסה למשרדי בזק או על יצירת קשר עם עובדי החברה. בנוסף, נקבע כי יעסוק רק בנושאים וסוגיות שהוסכמו בין הצדדים וקשורים לעיסוקו בחברת yes בלבד. כמו כן, נקבע כי הוא יעביר את יומן הפגישות שלו מראש לידי רשות ניירות ערך.

אור אלוביץ' - האחראי על המשא ומתן בעסקות

אור אלוביץ'צילום: עופר וקנין

התפקיד: אור אלוביץ' (41) הוא בנו השלישי של שאול אלוביץ'. הוא מכהן כדירקטור בחברות בזק ו–yes, כיו"ר הדירקטוריון בחברת חלל תקשורת וכדירקטור בחברת נוספות בקבוצה שבשליטת אביו. גם אשתו, אורנה פלד־אלוביץ', חברה בדירקטוריון בזק.

החשדות: הטענות מתמקדות בכך שכאשר היה אחראי על המשא ומתן מטעם יורוקום בעסקות בעלי העניין, יחד עם אביו ועם עמיקם שורר, הם קיבלו מלינור יוכלמן, מזכירת בזק, ומסטלה הנדלר, המנכ"לית, מסמכים ופרטים שנדונו בוועדות הבלתי־תלויות לצורך בדיקת כדאיות עסקות בעלי העניין של רכישת yes וחלל תקשורת. אלוביץ' הבן חשוד גם בפרשה הנוספת של קידום אינטרסים של בזק במשרד התקשורת.

סטטוס: במעצר בית מאז סוף השבוע שעבר, עד 21 ביולי.

סטלה הנדלר - חשודה בקבלת הנחיות מיורוקום

סטלה הנדלרצילום: אייל טואג

התפקיד: הנדלר (55) היא מנכ"לית בזק מאז 2013.

החשדות: הנדלר ניצלה את מעמדה בוועדות הבלתי־תלויות ואת הגישה שלה לפרטי המשא ומתן, והעבירה לשאול אלוביץ' ואנשיו ביורוקום — הנמנים על הצד הנגדי בעסקה — פרטים ומסמכים חסויים שנדונו במסגרת הוועדות.

בנוסף, היא פעלה בהתאם להנחיות שקיבלה מאנשי יורוקום ליזום ולסכל מהלכים כדי לקדם את האינטרסים של יורוקום במסגרת העסקות. הנדלר חשודה גם במעורבות בפרשה הנוספת של קידום אינטרסים של בזק במשרד התקשורת.

הנדלר חשודה בשורה של עבירות: עבירת דיווח לפי חוק ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מנהלים ועובדים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ושיבוש הליכי משפט.

סטטוס: במעצר בית מאז סוף השבוע שעבר, עד 21 ביולי.

שלמה (מומו) פילבר - אכיפה סלחנית כלפי בזק

שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

התפקיד: פילבר (54) מונה ביוני 2015 על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת דאז, בנימין נתניהו, למנכ"ל משרד התקשורת.

החשדות: ביום רביעי בשבוע שעבר חלה התפתחות נוספת ודרמטית בחקירה עם מעצרו של פילבר, שנחקר במשך שעות ארוכות בחדרי החקירה של רשות ני"ע בחשד לביצוע עבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך בנוגע להתנהלותו מול בזק.

בתזמון מעניין, באותו יום פורסם דו"ח מיוחד של מבקר המדינה על משרד התקשורת. הדו"ח הצביע על שורה של החלטות בעייתיות שקיבל המשרד, בראשותו של פילבר, בנוגע למונופול התקשורת הקווית בזק — תוך מה שהמבקר הגדיר חריגה מכללי המינהל התקין. מבקר המדינה הצביע גם על אכיפה סלחנית כלפי בזק, על גרירת רגליים בקידום רפורמות שעשויות לפגוע בה ועל מדיניות שגובשה בעצה אחת עם בזק.

רשות ניירות ערך טוענת כי נאספו על ידה ראיות המצביעות על כך שפילבר פעל במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת. ממצאי החקירה העלו חשד ממשי כי פילבר פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת כדי להעביר לבזק מסמכים מסווגים וניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים פנימיים.

את כל זה, טוענת הרשות, פילבר הסתיר מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרד התקשורת. עוד עלה בחקירה כי אנשי בזק נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים שהדליף להם והוסיפו עליהם תיקונים. פילבר חשוד, בין היתר, בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

סטטוס: במעצר בית עד 26 ביולי בתנאים מגבילים, ורשאי לצאת מביתו לתפילות.

לינור יוכלמן - עבור איזו פעילות התקבל הבונוס?

התפקיד: מזכירת החברה זה שנים ארוכות, ונחשבת אשת סודו של אלוביץ'.

החשדות: כמו הנדלר, גם הטענות נגד יוכלמן הן שהיא ניצלה את מעמדה בוועדות הבלתי־תלויות, העבירה מידע וקיבלה טובת הנאה כלכלית (בונוס).

מתוקף תפקידה, היא ריכזה את עבודת הוועדה הבלתי־תלויה, ולפי החשד, ניצלה את הנגישות שלה למסמכים ולמידע, שאותם העבירה לאלוביץ' ואנשיו ביורוקום. בנוסף נטען שיחד עם הנדלר, היא פעלה בהתאם להנחיות שקיבלה מאנשי יורוקום ליזום ולסכל מהלכים כדי לקדם את האינטרסים של יורוקום במסגרת העסקות.

בדיון בעניינה, שנערך ביום חמישי האחרון, אמר עו"ד ערן שחם שביט מטעם הרשות כי יוכלמן "נחקרת על כך שבמשך תקופה ארוכה העבירה מידע משמעותי ורגיש מתוך חוות דעת למי שאמור להיות ממודר מתוך דיוני הוועדה, כאילו נכחו בה". היא עצמה טענה כי הבונוס ניתן לה על עבודה כללית רבה, ולא על פעולה שלא כדין.

ליוכלמן מיוחסות בין השאר עבירות של הפרת חובת דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה ושיבוש מהלכי משפט.

סטטוס: יוכלמן נמצאת במעצר בית מאז סוף יוני. ביום חמישי מעצר הבית שלה הוארך עד 23 ביולי.

עורך דינה, בעז בן צור, מסר בתגובה: "יוכלמן שימשה במועדים הרלוונטיים מזכירת חברת בזק. פעולותיה בוצעו כדין במסגרת תפקידה ומחויבויותיה כלפי דירקטוריון החברה. בשל קיומה של חקירה, יוכלמן אינה יכולה בנקודת הזמן הנוכחית להשיב לטענות המודלפות מעת לעת — וזאת אף שבפיה תשובות טובות ומשכנעות. יוכלמן סמוכה ובטוחה כי בבוא היום, כאשר תוכל להשמיע את טענותיה, יתברר כי לא נפל דופי באופן התנהלותה".

תגובות