החשדות הכבדים נגד פילבר: העביר לבזק מסמכים סודיים ששירתו את אלוביץ'

רשות ניירות ערך: "החשודים (בכירי בזק) נהגו להעביר למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר את עמדתם על גבי המסמכים - כולל תיקונים התואמים את צרכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, תיקונים אשר התקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: שלמה פילבר ושאול אלוביץ' צילום: אמיל סלמן, אייל טואג ואלכס קולומויסקי
שלי אפלברג

נחשפים החשדות הכבדים נגד מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. בנספח שהגישה היום רשות ניירות ערך לבית המשפט, היא טוענת כי יש בידיה מספיק ראיות המצביעות על כך שפילבר במסגרת תפקידו, ובדרכי מרמה, פעל לקידום האינטרסים של חברת בזק במשרד התקשורת.

"מממצאי החקירה עולה חשד ממשי כי במסגרת פעילותו זו פעל (פילבר) בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת ותוך הסתרת העובדה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו כדי להעביר לידי בזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים בין-משרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נידונו בפורומים המוסמכים, הן במשרד התקשורת והן בפורומים הבין-משרדיים". בפרשה זאת נחשדים פילבר, שאול אלוביץ' ובנו אור, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר והדירקטור לשעבר עמיקם שורר.

על פי הרשות, החקירה העלתה כי "החשודים נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים תוך שאלה כוללים תיקונים התואמים את צרכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, תיקונים אשר התקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך ובמקרים רבים אף קיבלו ביטוי משמעותי בתוצרים הסופיים תוך שאלה משרתים את טובתה של בזק והאינטרסים הכלכליים שלה ושל החשודים האחרים.

סטלה הנדלרצילום: אייל טואג

עוד כותבת הרשות כי "הפרשות הנוספות עוסקות בחשד להפעלת נושאי משרה שונים, הן בחברת בזק והן בשירות הציבורי, לצורך קידום עניינים האישי של החשודים וקבלת כספים בהיקף של מיליארד שקלים על ידם".

הרשות פנתה היום לבית המשפט בבקשה כי יאריך את מעצר הבית ויקבע תנאי שחרור מגבילים ליו"ר בזק שאול אלוביץ', בנו אור, מנכ"לית בזק הנדלר, עמיקם שורר, דירקטור בעבר בבזק, ושלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת. בית המשפט האריך את מעצרם ב-9 ימים, עד יום שישי הבא.

בלב הפרשייה הנוספת עומד חשד ולפיו החשודים יצרו מנגנונים שיטתיים אשר איפשרו להם לקבל מידע רגיש ומסווג אשר אסור היה שיימצא ברשותם. על פי רשות ניירות ערך, המידע האמור הינו מידע מהותי, משמעותי, ובעל ערך אסטרטגי, וטקטי רב. "קבלת מידע זה התבצעה באמצעות מנגנון שיטתי, מתוחכם במסגרתו השפיעו החשודים בזמן אמת על תהליכים עסקיים ורגולטורים חסויים. מדובר בפעילות שיטתית , נמשכת המתפרסת על פני אירועים רבים ותקופות ארוכות". 

"הפעילו גורמי פנים מרכזיים לאישור רכישות הענק של בזק"

את שאול אלוביץ', בנו אור, סטלה הנדלר ,לינור יוכלמן, מזכירת בזק (שעצורה כבר 18 יום) ,עמיקם שורר דירקטור בעבר בבזק, yes, ונושא משרה ביורוקום, מאשימה הרשות בכך שהפעילו גורמי פנים מרכזיים מתוך הוועדות הבלתי תלויות אשר הוקמו לצורך אישור רכישת yes על ידי בזק בתמורה מצטברת של 1.05 מיליארד שקל, וכן אישור רכישת מקטעי הלוויין מחברת חלל תקשורת בתמורה מצטברת של 920 מיליון שקל.

על פי החשד, כותבת הרשות לבית המשפט, "במהלך התקופה הרלוונטית ניצלו יוכלמן והנדלר את מעמדן בוועדות ואת נגישותן לפרטי המשא ומתן תוך שהן מעבירות לאנשי יורוקום ובכלל זה שאול אלוביץ', אור אלוביץ' ועמיקם שורר, הנמנים על הצד הנגדי לעסקה, פרטים ומסמכים חסויים אשר נדונו במסגרת הוועדות הבלתי תלויות".

עוד כתבה הרשות לבית המשפט כי "השתיים פעלו בהתאם להנחיות אשר קיבלו מאנשי יורוקום בכדי ליזום ולסכל מהלכים הן בקרב חברי הוועדה והן מול גורמי מקצוע חיצוניים אשר היו מעורבים בעבודת הוועדה, מהלכים אשר היה בהם בכדי לקדם את האינטרסים של יורוקום במסגרת עסקות אלה".

הרשות חושדת כי "כתוצאה מפעילותם האסורה של החשודים, קיבלו יורוקום באמצעות שאול אלוביץ', בנו אור אלוביץ' ועמיקם שורר אשר היו אמונים על המשא ומתן מול בזק, יתרון משמעותי בלתי הוגן על פני ציבור המשקיעים בחברת בזק ועל פני חברי הוועדות הבלתי תלויות של חברת בזק במסגרת המשא ומתן שנוהל בקשר לעסקת yes ועסקת חלל תקשורת. זאת תוך קיומו של ניגוד עניינים חמור בין תפקידיהן השונים היורד לשורש העסקות עצמן ואגב ביצוע של עבירות פליליות חמורות".

החשדות של הרשות נגד כולם הם כי עברו עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין וביניהן עבירות דיווח, מרמה, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מנהלים ועבירות של שיבוש מהלכי משפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker