למרות החלטת ביהמ"ש: הפועלים מסרב למסור את מסמכי ההלוואות לפישמן - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למרות החלטת ביהמ"ש: הפועלים מסרב למסור את מסמכי ההלוואות לפישמן

היום (ה') הגיש הבנק לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור ובקשת עיכוב ביצוע ■ לטענתו, מדובר בהחלטה שגויה שכוללת קביעות משפטיות לא נכונות ■ הפועלים: "מדובר בעניינים שנמצאים בליבת שיקול הדעת העסקי של הבנק"

33תגובות
סניף של בנק הפועלים בתל אביב. בהנהלה חולמים על בנק בארה"ב
דודו בכר

בנק הפועלים מסרב לחשוף את מסמכי ההלוואות שנתן לאליעזר פישמן במשך השנים וטוען כי החלטת בית המשפט שמחייבת אותו לעשות זאת פוגעת במערכת הבנקאית כולה.

לפני כשלושה שבועות קבע השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב כי בנק הפועלים ימסור את המסמכים לבעל מניות שהגיש בקשה לצו גילוי מסמכים במסגרת הליך מקדמי לפני הגשת תביעה נגזרת. היום (ה') הגיש הבנק לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור ובקשת עיכוב ביצוע. לטענתו, מדובר בהחלטה שגויה שכוללת קביעות משפטיות לא נכונות.

"לעובדה שבקשת הגילוי, שאינה אלא מסע דיג, התקבלה בסופו של דבר על ידי בית המשפט עשויה להיות משמעות פוגענית על התנהלות המערכת הבנקאית כולה", נכתב בבקשת הערעור שהוגשה באמצעות עורכי הדין פיני רובין, ירון אלכאוי ושירין גבאי מצגר. "החלטות אשראי וגבייה ואופן הגבייה, המתקבלות על ידי מנהלי הבנק עומדות בליבת העסקים של הבנק. בכל יום מתקבלות החלטות כאלה בדרגים השונים של הבנק ובהיקפים כספיים גדולים, והן מקור עיקרי לרווחי הבנק (ולעתים גם להפסדים)".

הבנק טוען כי פעילות האשראי היא מעצם טיבה וטבעה מסוכנת, ומנהלי הבנק פועלים בתוך אותה סביבה במקצועיות וכמיטב יכולתם על מנת להשיא את פעולות הגבייה ואת רווחי הבנק, לפי שיקול דעתם המקצועי, ניסיונם ושיקולי מדיניות הבנק באותה עת. "מדובר בעניינים שנמצאים בליבת שיקול הדעת העסקי של הבנק", נכתב.

את הבקשה הגיש רו"ח משה אהרוני, באמצעות עו"ד תומר ברם. בעקבות החלטתו של אלטוביה הם אמורים לקבל מהבנק את המסמכים בתוך 60 יום. אלטוביה לא הסכים לדחות את הבקשה מטעמי חיסיון בנקאי, בנוסף הוא קבע כי עו"ד דרור שטרום ימונה למשקיף על מלאכת הגילוי והעיון מטעם בית המשפט, והוא יקבע את סדרי העבודה ואופן מסירת המסמכים.

אולם כעת טוען הבנק כי עצם קיומה של אפשרות שכל בעל מניות שיטען שמקונן בליבו חשש להפרה של חובות זהירות בעקבות כשל אשראי או התמהמהות גבייתית "יקבל מבית המשפט אור ירוק לקבל את כל מסמכי הבנק החסויים ביותר - יש בה פוטנציאל לנזק ממשי וכבד לבנק".

במקרה של פישמן, לא מדובר רק בהתמהמהות גבייתית אלא בכשל חמור שעלה לבנק כ-1.8 מיליארד שקל. אלטוביה התייחס לכך בהחלטתו וציין "מדובר בנזק גדול מאוד שייגרם לקופת הבנק, לציבור בעלי המניות ולציבור בכלל, ובמצב זה מחייב האינטרס הציבורי, כמו גם אינטרס הבנק, את חשיפת המידע, כדי לבחון אם יש מקום להגשת תביעה נגזרת בשם הבנק נגד מי מהמשיבים ואולי אף גורמים נוספים". המשיבים על הבקשה הם הבנק ושורה ארוכה של נושאי משרה בו כיום ובעבר".

הבנק טוען גם כי "תוצאות החלטתו מרחיקת הלכת של בית המשפט עלולה להיות שדירקטורים ונושאי משרה ישימו בראש מעייניהם את הצורך 'לכסות על עצמם', 'ידברו לפרוטוקול' ויתקשו לקבל החלטות הכרוכות בסיכונים עסקיים לגיטימיים בשל החשש מוועדות חקירה עתידיות של בעלי מניות - יזמי תביעות נגזרות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם