תביעה נגזרת: בזק סיבסדה על חשבון הציבור את חלל תקשורת

בעל המניות, שי סיני, מבקש מבית המשפט להורות לבזק לגלות בתצהיר מסמכים הנוגעים לעסקה שנערכה בין yes לבזק לחברת חלל תקשורת ב-2013, כשתנאיה תוקנו במסגרת תוספת להסכם מ-2017 ■ במסגרת העסקה התחייבה yes לרכוש מחלל מקטעי לוויין בסך כולל של 263 מיליון דולר עד ל-2028

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורת
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת

חקירת בזק התרחבה השבוע גם לעסקה שנערכה בין חלל תקשורת ל-yes. ובזמן שבזק מתמודדת בימים אלו עם תביעה נגזרת, שבמרכזה עומדת עסקת מכירת yes לבזק - כעת היא תצטרך להתמודד עם תביעה נגזרת נוספת במרכזה עומדת עסקת חלל.

היום (ד') הגיש בעל מניות בבזק למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בקשה לעיון וגילוי מסמכים לפני הגשת תביעה נגזרת נגד בזק. בעל המניות, שי סיני מבקש מבית המשפט להורות לבזק לגלות בתצהיר מסמכים הנוגעים לעסקה שנערכה בין yes לבזק לחברת חלל תקשורת בנובמבר 2013, כאשר תנאיה תוקנו במסגרת תוספת להסכם שנחתמה בפברואר 2017. במסגרת העסקה התחייבה yes לרכוש מחלל מקטעי לוויין בסך כולל של 263 מיליון דולר עד ל-2028.

סיני, עו"ד במקצועו פנה לבזק כבר לפני כשלושה שבועות בדרישה מנומקת ומפורטת לגילוי ועיון במסמכים. לדבריו, ב-11 ביולי התקבלה תשובתו של עו"ד יואל נגדי, סגן היועץ המשפטי בבזק, בה לא ניתנה לו כל התייחסות עניינית לנטען אלא נכתב באורח לקוני, כי הפנייה הועברה "לבחינה והמשך טיפול למשרד יגאל ארנון ושות' המייצג את החברה בעניין זה, שיתייחס בהמשך לגופה של הפנייה".

בבקשה שלו נטען כי yes, המוחזקת במלואה על ידי בזק (בה אלוביץ הוא בעל שליטה ממונף, כאשר הציבור הוא בעל כ-73% מהמניות בה), "סיבסדה על חשבונה - דהיינו על חשבון ציבור בעלי המניות של בזק - חברה אחרת של בעל השליטה בבזק - חברת חלל, תוך שלא רק שהיא מנצלת את אובדן הלוויין עמוס 6 כדי להשתחרר מעסקה בעייתית מבחינתה מלכתחילה (כפי שסביר ומתבקש היה לעשות), היא אף מתקשרת עם חלל בנסיבות תמוהות ביותר, בעסקה תמוהה עוד יותר, כאשר ברור שהעסקה מיטיבה במובהק עם חלל ועם בעל השליטה בה על חשבון yes ובזק".

בבקשה מודגש גם כי מלבד אלוביץ', בעל השליטה ויו"ר הדירקטוריון בבזק, יש עוד שלושה חברי דירקטוריון נוספים בבזק שיש להם עניין אישי בהתקשרות עם חלל. אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', המכהן גם כדירקטור בבזק וגם כיו"ר דירקטוריון חלל; אורנה אלוביץ' פלד- אשתו של הדירקטור אור אלוביץ' וכלתו של שאול אלוביץ', המכהנת כדירקטורית בבזק; ועמיקם שורר- המכהן הן כדירקטור בבזק והן כדירקטור בחלל, ובנוסף מכהן כנושא משרה בקבוצת יורוקום השולטת בחלל.

בין המסמכים שהגילוי והעיון בהם מבוקש בשלב זה הם נוסח ההסכם מה-4 לנובמבר 2013 בין חלל ל-yes כולל כל תוספת שנחתמה בקשר אליו, ובפרט התוספת שנחתמה במהלך מארס 2017; וכן פרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון בזק או yes או חברות בנות שלהן, בנוגע להתקשרות בין yes לחלל בתוספת להסכם, כולל כל דוח שהוגש לדירקטוריון בקשר לפעילות זו.

בנוסף, מבקש סיני לקבל את הדו"חות וחוות הדעת שקיימים בבזק או ב-yes הנוגעים להתקשרות של yes לרכישת שירותי לוויין, כולל המלצות בקשר לחלופות הקיימות בשוק, ובפרט לחלופות הנוגעות להעברת שירותי התקשורת של yes דרך התשתית הקווית של בזק. כמו כן, ביקש סיני את כתב המינוי של היועץ החיצוני לבחינת ההתקשרות מול חלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker