מנדלבליט על חקירת פרשת 2000: מוזס וגורמים נוספים ב"ידיעות" יידרשו לעדויות במשטרה - דין וחשבון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנדלבליט על חקירת פרשת 2000: מוזס וגורמים נוספים ב"ידיעות" יידרשו לעדויות במשטרה

מנדלבליט הגיש היום לבית המשפט המחוזי בלוד בקשה לעיכוב הליכים בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד "ידיעות אחרונות"

15תגובות
מימין: ארנון מוזס, בנימין נתניהו
מוטי קמחי, אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט התייחס היום (ה') לפרשת 2000 שנמצאת בעיצומה ובמסגרתה נחקרו באזהרה ראש הממשלה, בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות" אחרונות ארנון (נוני) מוזס. בבקשה שהגיש לבית המשפט מדגיש מנדלבליט כי קיימת אפשרות סבירה כי מוזס, כמו גם גורמים נוספים ב"ידיעות אחרונות" יידרשו לעדויות נוספות במשטרה.

מנדלבליט הגיש היום לבית המשפט המחוזי בלוד בקשה לעיכוב הליכים בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד "ידיעות אחרונות" בינואר האחרון. הוא הסביר כי מסירת גרסאות בהליך משפטי מקביל לחקירה טרם סיומה, עלולה לפגוע באפקטיביות שלה.

"ניהולה התקין של החקירה מחייב, מטבע הדברים, כי גרסת הגורמים המעורבים בחקירה, ובכלל זה מר מוזס, בכל נושא הקשור לחקירה תשמע לראשונה בחדרי החקירה, לפני הגורמים המקצועיים מטעם רשויות האכיפה, בטרם זו תפורסם ברבים ותגיע לאוזני מי שעשוי בשלב זה או אחר להיקרא למתן עדות", נכתב בבקשה שהוגשה על ידי עוה"ד אורי קידר ושמרית סמג'ה מפרקליטות מחוז מרכז.

פרשת 2000 מתנהלת בחודשים האחרונים ובמרכזה חשדות מתחום טוהר המידות. החקירה מתבצעת על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בליווי צמוד של הפרקליטות ובפיקוח רציף של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. במסגרת הפרשה נחקרו באזהרה ראש הממשלה נתניהו ומו"ל "ידיעות" מוזס.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט
אילן אסייג

התביעה הייצוגית נגד "ידיעות אחרונות" הוגשה לבית המשפט בינואר האחרון על ידי נועם זיצמן, שמיוצג על-ידי עורכי הדין אלירם בקל ועודד גזית. התובע הייצוגי טען כי העיתון הפר את החוזה עם קוראיו ונהג כלפיהם באופן רשלני ובלתי סביר.

"ידיעות אחרונות התיימר להציג עצמו כמי שמוכר עיתון חדשותי אובייקטיבי, נטול פניות, ששיקולי עריכה ענייניים הם שעומדים ביסודו. כך סברו לקוחותיו ועל רקע זה הם רכשו את העיתון. קוראיו פתחו, בוקר אחר בוקר, את העיתון שהוא מוכר מתוך אמונה, כי מה שנשקף אליהם מתוך דפי העיתון, ובמיוחד מתוך מדורי החדשות, הוא אמת לאמיתה, והוא מוצג להם בשל חשיבותו של התוכן, בשל מידת השפעתו על הספירה הציבורית, ולא בשל שיקולים אישיים-כלכליים", נכתב בבקשה.

הקבוצה התובעת מוגדרת בבקשה "כל מי שרכש את העיתון 'ידיעות אחרונות', באמצעות מינוי או כרוכש מזדמן, בתקופה של שבע שנים עובר ליום הגשת הבקשה". בבקשה מתבקש בית המשפט גם להורות ל"ידיעות אחרונות" להמציא פרטים מלאים בדבר היקף המכירות של העיתון וזאת, בין היתר על מנת שניתן יהיה לקבוע כהלכה את גודל הקבוצה ואת היקף הנזק הכולל.

ידיעות אחרונות אמור להגיש את תגובתו לבקשה לאישור התביעה בסוף החודש אולם כעת טוען היועץ המשפטי לממשלה כי יש לעכב את ההליכים האזרחיים ומביע את חששו לפגיעה בחקירה הפלילית. לדבריו, המקרה הנוכחי הוא מקרה מובהק המצדיק את עיכוב ההליך האזרחי. "אין צורך להכביר במילים באשר לרגישותה וחשיבותה של החקירה ואופייה הציבורי, אשר נובע לא רק מזהות הגורמים המעורבים בה, אלא גם מהשלכתם הציבורית של הנושאים הנחקרים", טוען מנדלבליט.

עוד נכתב בבקשה, שהגיש היועץ, כי ניהולה התקין של החקירה מחייב מטבע הדברים, כי גרסת הגורמים המעורבים בחקירה, ובכלל זה מוזס, בכל הקשור לחקירה, תשמע לראשונה בחדרי החקירה, בפני הגורמים המקצועיים מטעם רשויות האכיפה, בטרם תפורסם ברבים ותגיע לאוזני מי שעשוי בשלב זה או אחר להיקרא למתן עדות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם