אמפל לביהמ״ש: לחייב את יוסי מימן לשלם לנו 100 מיליון שקל לפי פס"ד מארה"ב

בספטמבר 2015 חייב בית משפט פדרלי בניו יורק את מימן להחזיר הלוואה שנתנה אמפל לחברת מרחב שבבעלותו ■ מימן היה ערב להלוואה שלא הוחזרה ואחרי שאמפל נקלעה לקשיים הנאמן תבע ממנו את ההחזר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מימן
יוסי מימןצילום: עופר וקנין

קבוצת מרחב-אמפל הגישה היום בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ובה היא מבקשת לאכוף פסק דין שניתן בבית משפט פדרלי בניו יורק ב-2015 נגד בעל השליטה לשעבר יוסי מימן - לאחר שערעורים שהוגשו על פסק הדין נדחו לפני ארבעה חודשים. לפי פסק הדין על מימן לשלם לחברה 28 מיליון דולר. 

"משלא הצליחה המבקשת להיפרע מן המשיבים בארה"ב היא פונה לבית המשפט הנכבד בבקשה זו להצהיר על פסק הדין כאכיף בישראל, במטרה להיפרע מנכסי המשיבים המצויים כאן", נכתב בבקשה אשר הוגשה על ידי עורכי הדין  חיים מכלוף ומאיה בן מאיר ממשרד הרצוג פוקס נאמן. 

אמפל, שמאוגדת בניו יורק, היתה בעבר חברה ציבורית שנסחרה בנאסד"ק ושהנפיקה אג"ח סחירות בתל אביב. אמפל, שהחזיקה במניות של חברת EMG – ספקית הגז ממצרים לישראל, נקלעה לקשיים על רקע ביטול הסכם הגז המצרי-ישראלי ב-2012, בעקבות ההפיכות במצרים ופיצוץ צינור הגז בסיני. ב-2013, לאחר שאמפל לא עמדה בתשלום למחזיקי האג"ח, בית המשפט בארה"ב הורה על הקפאת הליכים לחברה ומינוי נאמן. במסגרת ההליכים הוגשה כנגד מימן תביעה על ידי הנאמן, עו"ד אלכס ספיץ, בנוגע להלוואה שנטלה מרחב (שלה מימן ערב באופן אישי).

מדובר בהלוואה בסכום של 20 מיליון דולר שנתנה אמפל ארה"ב למרחב מנפ שבבעלות יוסי מימן ב-2007 לצורך השקעה בפרויקט יצור אתנול בקולומביה. עד לשנת 2012 אישר דירקטוריון אמפל את דחיית מועד החזר ההלוואה ממרחב ונחתם כתב התחייבות אישית של מימן לתשלום החוב לאמפל ארה"ב. תאריך הפרעון הסופי נקבע לסוף 2012. לאחר שהחוב לא שולם, פתחה מרחב אמפל בסוף 2014 באמצעות הנאמן בהליכים משפטיים נגד מרחב מנפ ומימן. 

בספטמבר 2015 קיבל בית המשפט הפדרלי בניו יורק את התביעה וקבעה כי מרחב אמפל זכאית לתשלום של 28 מיליון דולר בתוספת ריביות, הוצאות ושכ"ט עו"ד. ערעורים שהוגשו בפברואר השנה נדחו אף הם. 

המבקשת טוענת כי התנאים להכרזה על פסק דין זר כאכיף מתקיימים באופן מובהק – פסק הדין ניתן במדינה שבתי המשפט שלה היו מוסמכים לתת אותו, הוא אינו ניתן יותר לערעור, החיוב ניתן לאכיפה לפי דיני אכיפת פסקי דין בישראל, הוא בר ביצוע במדינה בה הוא ניתן ומתקיימת דרישת ההדדיות בין המדינות- ולכן יש להורות על אכיפתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker