תיק סימנס: החסינות שקיבלו עדי המדינה לא תמנע העמדה לדין של החברה

השופטת מיכל-אגמון גונן קבעה כי אין מניעה עקרונית לכך שהמדינה תתקשר בהסכם עד מדינה ותעניק חסינות למנהל בחברה, כדי שהמנהל יעיד כנגד אותה חברה - ואין לייחס גם לסימנס את החסינות שניתנה לשלושת המנהלים לשעבר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורן אהרונסון, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר
אורן אהרונסון, מנכ"ל סימנס ישראל לשעברצילום: עופר וקנין

האם המדינה רשאית להתקשר בהסכם עד מדינה עם מנהלים בחברה, כדי שיעידו כנגד החברה במסגרת הליך פלילי? שאלה זו עלתה בדיון מקדמי בתיק סימנס, שבו הגישה המדינה כתב אישום כנגד החברה, המייחס לה, בין השאר, עבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, כנגד שישה נושאי משרה (מתוכם חמישה הגיעו להסדרי טיעון ועונשם נגזר).

בסיס הפרשה ביחסי "קח ותן" שנרקמו בין נציגי סימנס בישראל לעובדים בכירים בחברת החשמל, במסגרתם נטלו מי שהיו אז בכירים בחברת החשמל טובות הנאה מסימנס, המהוות תשלומי שוחד. השוחד שולם לכאורה במטרה להטות את הבכירים למשוא פנים בתפקידם ועל מנת שיפעלו לקידום ענייניה של סימנס בחברת החשמל בקשר למכרזים והתקשרויות של החברה בשנים 2005-1999. 

ההעמדה לדין התאפשרה לאחר שהמדינה חתמה על הסכמי עד מדינה, שבמסגרתם הוענקה חסינות לשלושה מנהלים בכירים לשעבר בסימנס ישראל - אורן אהרונסון, יצחק הירש וגונתר וייס.

סימנס טענה כי המדינה לא היתה רשאית לתת חסינות למנהלים לשעבר בחברה, נותני השוחד, כדי שיעידו נגדה, וכי חתימה של הסכמי עד מדינה ומתן חסינות לשלושת המנהלים מחייבת חסינות גם בעניינה. בנוסף, היא טענה כי מתן החסינות למנהלים גורמת לכך שלא ניתן יהיה לקבל את העדות שלהם בנוגע לחברה שכן מדובר בהפרה בוטה של זכות החברה להליך הוגן.

השופטת מיכל אגמון-גונן, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, דחתה את הטענות של סימנס וקבעה כי "כעניין של מדיניות, אין מניעה עקרונית כי המדינה תתקשר בהסכם עד מדינה במסגרתו תעניק חסינות למנהל בחברה, כדי שהמנהל יעיד כנגד אותה חברה שבה כיהן (ככל שההסכם עומד בתנאים האחרים להסכם עד מדינה)".

היא מצאה כי אין לייחס לסימנס את החסינות שניתנה לשלושת המנהלים מכוח "תורת האורגנים" (לפיה פעולותיו של אורגן וכוונותיו הן פעולותיה של החברה וכוונותיה). זאת מכיוון שתורת האורגנים, מכוחה מיוחסים מעשיהם של נושאי משרה בכירים לתאגיד,  נועדה רק לצורך הטלת אחריות פלילית, ומרגע גיבוש העבירה אין עוד זהות ביניהם.

אגמון-גונן התייחסה לכך שכיום, לאור המעורבות של תאגידי ענק בכל תחומי החיים, וההשפעה שלהם, יש גם לשקול איזה הגנות להעניק לתאגידים. כך למשל, כשמדובר בחברה גדולה, שהמניע שלה בביצוע העבירות הוא להגדיל את ההון הכלכלי שלה, יש למעט במתן הגנות (כמו למשל זכות השתיקה או הזכות מפני הפללה עצמית), שבמקורן נועדו להגן על הפרט כשהוא ניצב בחקירת המשטרה. לאור זאת, היא קבעה כי אמנם לסימנס כנאשמת יש זכויות, אך הן מצומצמות מאלו שניתנות לפרטים.

השופטת קבעה כי אין מקום בשלב זה לקבוע כי העדות של המנהלים כנגד מתן חסינות, וייחוס המעשים שלהם לסימנס ישראל, יביאו על פניו לפגיעה בהוגנות ההליך בעניינה של סימנס ישראל. היא ציינה כי שאלות אלו ייבחנו בסיום ההליך, לאחר שמיעת הראיות בתיק. אגמון-גונן לא קיבלה טענות נוספות של סימנס, כך שבסיום היא מצאה כי אין לבטל את כתב האישום כנגדה. בתחילת ספטמבר תחל שמיעת הראיות בתיק.

מהפרקליטות נמסר כי "בית המשפט אימץ את עמדת פרקליטות מסוי וכלכלה, ודחה את טענותיה המקדמיות של חברת סימנס ישראל. בהחלטתו קבע בית המשפט כי אין בעריכת הסכם עד מדינה עם אורגן של חברה כדי לגרום לחסינות התאגיד מפני העמדה לדין, ועמד על החשיבות שבאכיפה כלפי תאגידים".

התיק מנוהל בידי עוה"ד יהודית תירוש-גרוס, אבי ארוניס ואסף עיסוק ממחלקת ני"ע בפרקליטות מסוי וכלכלה. את סימנס יצגו עורכי הדין נדב ויסמן, עדי פרמדר וגיא זלמנסון ממשרד מיתר.

במארס השנה נחתם הסכם טיעון עם בכירים לשעבר בחברת החשמל, דוד קון, יונה שוויצר, יעקב (יאשה) חאין, חיים ברנר וצבי אייל, ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל של 4-1 שנים. ההליך נגד דוד אלמקייס עוכב, כך שההליך מתנהל כעת רק בעניינה של סימנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker