פרשת בזק: רשות ני"ע נדרשת להגיש את עמדתה בתביעה האזרחית

בדיון שהתקיים היום בתיק המתנהל זה שנתיים, ציינה השופטת רות רונן כי עמדת הרשות נחוצה "מאחר שהיקפה וטיבה המדויק של החקירה אינו ידוע לבית המשפט בשלב זה"

אפרת נוימן
צילום: אייל טואג

כשבועיים אחרי שהחלה החקירה הפלילית הגלויה בעניין בזק, שבשליטת שאול אלוביץ', התקיים היום (א') דיון בפני השופטת הכלכלית רות רונן בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין בקשה לתביעה נגזרת שהוגשה נגד בזק ועוסקת ברכישה של חברת הלוויין yes מיורוקום, שגם היא בשליטת אלוביץ'. 

מדובר בבקשה שהוגשה במארס 2015 על ידי גיל אמיד, באמצעות עו"ד רונן עדיני. בבקשה נטען בין השאר כי התמורה ששילמה בזק ליורוקום עבור yes היתה מופרזת, בלתי־הוגנת ובלתי סבירה כלכלית מבחינת בזק, וכי המשיבים — בזק, בעל השליטה שאול אלוביץ' ודירקטורים — הפרו את חובת האמון והזהירות שלהם כלפי בזק כאשר אישרו את העסקה. 

בדיון אמר עו"ד עדיני כי הוא פנה לרשות ניירות ערך על מנת לקבל את מסמכי החקירה אשר יכולים להשליך על התיק כולו. הוא ביקש לעכב את ההליך במספר חודשים שבהם לא ניתן יהיה להגיש בקשות וכל אחד מהצדדים ישמור על זכויותיו. 

השופטת רונן ציינה כי אין מחלוקת שלאחרונה החלה חקירה פלילית שיתכן שעניינה קשור בעילות שנטענו במסגרת בקשת האישור וקיומה של החקירה עשוי להשליך על האפשרות להמשיך לנהל את הבקשה הנוכחית. "מאחר שהיקפה וטיבה המדויק של החקירה אינו ידוע לבית המשפט בשלב זה, אני סבורה כי יש מקום לקבל עמדתה של רשות ניירות ערך בנוגע לאפשרות להמשיך לקיים את ההליך הנוכחי". היא ביקשה מהרשות להביע עמדה תוך 14 יום ביחס להמשך הניהול בתביעה הנגזרת ולאחר מכן הצדיים יוכלו להגיב והיא תיתן החלטה ביחס להמשך ההליכים בתיק.

בזק רכשה במארס 2015 כ-50% ממניות yes תמורת 680 מיליון שקל. ההסכם קבע כי תשלום נוסף של עד 200 מיליון שקל יועבר ליורוקום אם בזק תורשה לנצל לצורכי מס הפסדים שצברה yes בסכום של 2.4 מיליארד שקל, ועוד 170 מיליון שקל ישולמו בכפוף לתוצאותיה הכספיות של yes בשלוש השנים שלאחר העסקה.

עד כה התקיימו כמה דיונים מקדמיים בבקשה. אחרי הליך של גילוי מסמכים, הוגשה במארס השנה בקשה מתוקנת אליה צורפה חוות דעת משלימה של פרופ' חיים קידר-לוי. אחריה הגישו המשיבים - בזק, אלוביץ' ודירקטורים בבזק - את כתב התשובה. 

אלוביץ' טען באמצעות עורך דין גיל אוריון ממשרד פישר בכר כי יש לדחות את הבקשה על הסף; כי אין עילה להתערבות בעסקת yes; וכי אין ולא הונחה תשתית ראייתית ראויה לכך שהוא השתמש בכוחו כבעל השליטה בחברה כדי להביא לאישור העסקה, שפעל מתוך רצון לפגוע בבזק או שבזק אכן נפגעה - וההפך הוא הנכון. 

"הוועדה המיוחדת פעלה בעצמאות מלאה והועמדו לה המשאבים הכלכליים הנדרשים לצורך העבודה על פי דרישתה, קיימה עשרות ישיבות של דיונים מעמיקים (לאורך תקופה של למעלה משנה) בהן בחנה את כל החלופות העומדוצ בפני בזק בהקשר עם yes לרבות החלופה של לא לעשות דבר, הסתייעה במומחים מן השורה הראשונה לצורך גיבוש החלופה המומלצת, ניהלה משא ומתן רציני וקשוח עם נציגי יורוקום על התנאים לרכישת אחזקות יורוקום ב-yes, עדכנה את דירקטוריון בזק במהלך התקופה (בזמן אמת) על אודות התקדמות עבודתה ותוצאותיה ובסופו של יום הביאה לאישור הגורמים המאשרים בבזק מה שהיא האמינה כי היא העסקה הטובה ביותר שניתן להשיג עבור בזק בנסיבות העניין", נכתב בתשובה. 

רשות ניירות ערך חושדת כי ב–2015–2016 ביצעו נושאי משרה בבזק, ובהם בכירים ב–yes ובבזק, פעולות מלאכותיות שונות בקשר לעסקת רכישת yes. לטענת הרשות, הפעולות הללו השפיעו על דיווחיה של בזק. בעל השליטה בבזק, אלוביץ', חשוד בכך שפעל בניגוד עניינים בעסקה הזאת, משום שהיה משני עברי המתרס.  

עו"ד אוריון אמר לאחר הדיון כי  אישור העסקה לרכישת  yes היה תקין וראוי והעסקה הייתה חשובה לבזק. "התיק לא צריך להיות מאושר כתביעה נגזרת. מהעובדות שקיימות ההליך נוהל בצורה תקינה והעסקה טובה לבזק". 

עו"ד עדיני ציין כי "גם אם רק חלק קטן מהפרסומים בתקשורת בשבוע האחרון נכונים ברור שזה יכול לסייע לנו בניהול התביעה ולכן אנחנו סבורים שמן הראוי להמתין לקבל את המסמכים מהרשות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker