השופטת ג'דעון ביטלה את סעיף הוויתור על דיור חלופי בהסכם משכנתא - ובנק לאומי לא יוכל לפנות דיירת

בנוסף, רואה השופטת ג'דעון את תנאי זה כתנייה מקפחת

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

בנק לאומי למשכנתאות לא יוכל לפנות דיירת ללא הסדרת דיור חלופי. כך נקבע באחרונה בבית משפט השלום בחיפה.

זמן קצר לאחר הרכישה מכרה יהלומי את אחת הדירות ותמורתה הועברה לכיסוי ההלוואה. הדירה השנייה נותרה משועבדת לבנק. מפסק הדין עולה כי זו דירת היחידה, אף שאינה מתגוררת בה בפועל.

יהלומי טענה כי עמדה בהחזר התשלומים החודשיים של ההלוואה עד אמצע 2004 אז חלה הרעה במצבה והבנק פתח בהליכי הוצאה לפועל למימוש הבטוחה- הדירה.

לפיכך, הגישה יהלומי ב-2006 תביעה לצו מניעה קבוע שיאסור על בנק לאומי למשכנתאות לפנותה מהדירה בחיפה ללא מגורים חלופיים.

לדברי השופטת כאמלה ג'דעון, שתי זכויות חוקתיות מתנגשות במקרה זה: הזכות לקורת גג והזכות לקניין. לפי חוק ההוצאה לפועל, אם מקרקעין שעוקלו משמשים בית מגורים לחייב, רשאי ראש ההוצאה לפועל להורות על מכירת המקרקעין ועל פינוי האיש ובני משפחתו ובלבד שהוכח תחילה, להנחת דעתו, שיהיה להם מקום מגורים סביר או סידור חלופי. הוראה זו חלה גם על משכנתא.

"יש לראות בסעיף ויתור על דיור חלוף בהסכמי משכון, כסעיף בטל, במיוחד על רקע השימוש התדיר הנעשה על ידי הבנקים בסעיף זה בהסכמי משכון. לטעמי מסקנה זו מתבקשת הן לאור העובדה כי סעיף זה פוגע מעל הנדרש באחת הזכויות הבסיסיות שזכתה להכרה חוקתית".

בנוסף, רואה השופטת ג'דעון את תנאי זה כתנייה מקפחת בחוזה אחיד. אמנם, קבעה, חופש החוזים הוא חשוב אך "עניין לנו בהתקשרות חוזית הנשענת על יחסי כוחות בלתי שווים, בתנאי מיקוח נחותים".

השופטת הבהירה כי עם ביטול סעיף ויתור זה היא לוקחת בחשבון כי עלות הסכמי משכנתא תגדל. יהלומי יוצגה על ידי עו"ד שי דנה.

יצוין כי כבר לפני שנה קבע השופט יצחק כהן מבית המשפט המחוזי בחיפה כי הכללת סעיף ויתור על דיור חלופי באופן גורף בהסכמי משכנתא פוגע בכבוד האדם - ולפיכך בטל. וזאת אף שהוסבר לחותם כי הוא מוותר על הדיור החלופי.

(א 2351/06)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker