קריסת פישמן: בנק הפועלים יערער על ההחלטה לחייב אותו לחשוף את כל המסמכים - דין וחשבון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קריסת פישמן: בנק הפועלים יערער על ההחלטה לחייב אותו לחשוף את כל המסמכים

השופט מגן אלטוביה קבע כי הבנק יעביר לאחד מבעלי המניות את המסמכים הנוגעים להלוואות שניתנו לפישמן מאז 2006 ■ הבנק הודיע כי בכוונתו להגיש בקשת רשות ערעור על פסק הדין ועל הקביעה כי עו"ד שטרום ימונה למשקיף

28תגובות
אליעזר פישמן
מוטי מילרוד

בנק הפועלים הודיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב ביום חמישי, על כוונתו להגיש בקשת רשות ערעור (לבית המשפט העליון) על פסק הדין שניתן שבוע קודם לכן, לפיו על הבנק למסור לבעל מניות בבנק את כל המסמכים הקשורים להלוואות שנתן לאליעזר פישמן בעשור האחרון.

בפסק הדין של השופט הכלכלי מגן אלטוביה אושרה בקשתו של משה אהרוני, בהתאם לסעיף 198א' לחוק החברות, המאפשר להגיש בקשה לקבלת צו לגילוי מסמכים במסגרת הליך תביעה נגזרת עוד לפני הגשת הבקשה לאישור התביעה. הדבר נועד לצמצם את פערי המידע המובנים הקיימים בין הצדדים בהליך.

אלטוביה ציין כי חובו של פישמן לבנק הפועלים הוא כ–1.8 מיליארד שקל, ולאחר מימוש הבטוחות הבנק מעריך כי יישאר עם חוב של כמיליארד שקל. הוא קבע כי אהרוני, באמצעות עו"ד תומר ברם, הצליח להציג תשתית ראייתית ראשונית, ממנה ניתן ללמוד כי קיים סיכוי שהבקשה לאישור התביעה הנגזרת תתקבל.

תשתית ראייתית זו התאפשרה בעקבות הליכי פשיטת הרגל שהתנהלו נגד פישמן בשנה האחרונה בפני השופט איתן אורנשטיין. לדברי השופט, במצב זה מחייב האינטרס הציבורי, כמו גם אינטרס הבנק, את חשיפת המידע כדי שיהיה ניתן לבחון הגשת תביעה נגזרת.

השופט הדגיש כי בשלב זה הוא לא נדרש לבדוק את אופן התנהלות הבנק, אלא רק לבדוק אם אהרוני העמיד תשתית ראייתית ראשונית לקיום התנאים לאישור תביעה נגזרת נגד מנהלי הבנק וחברי הדירקטוריון בתקופה הרלוונטית של מתן ההלוואות.

אלטוביה אישר לאהרוני לקבל את כל המסמכים שביקש, החל ב–2006, בתוך 60 יום. בנוסף הוא הוציא צו האוסר על המעורבים למסור מידע או מסמך שהגיעו אליהם לצדדים שלישיים. הוא קבע כי עו"ד דרור שטרום ימונה למשקיף על מלאכת הגילוי והעיון מטעם בית המשפט, ויקבע את סדרי העבודה ואופן מסירת המסמכים.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
ניצן זוהר / דוברות

עורכי הדין מטעם הבנק, פיני רובין, ירון אלכאוי ושירין גבאי מצגר ממשרד גורניצקי ושות', כתבו בהודעתם כי הם יהיו נציגי הבנק להליכי גילוי המסמכים וסינונם — אך הוסיפו כי בדעת הבנק להגיש בקשת רשות ערעור על פסק דינו של אלטוביה, לרבות על מינויו של שטרום, ולבקש לעכב את ביצוע העברת המסמכים עד להחלטה בערעור.

בפני אהרוני ועורך דינו אמורים להיחשף מסמכים בהיקף רחב: מסמכי ההלוואות; הפרוטוקולים הרלוונטיים של הדירקטוריון ושל ועדות האשראי; הערכות השווי שהיו לבנק; סיכומי פגישות; דו"חות ביקורת; דו"חות של חטיבת ניהול הסיכונים בבנק; כל דו"ח אחר הקשור לחובות קבוצת פישמן בבנק; כל המסמכים המפרטים את היקף החובות; וכל ההתכתבויות עם בנק ישראל או כל רגולטור אחר בקשר ליחסי הבנק עם קבוצת פישמן.

המידע לא ייחשף לצדדים שלישיים

גילוי המסמכים נוגע בסוגיות של חיסיון, שבנק הפועלים צפוי להתייחס אליהן בערעור. הבנק נהנה מכמה סוגים של חסיונות, ואחד מהם הוא חיסיון ביחסי בנק־לקוח. את החיסיון הזה דחה השופט אלטוביה, ואיזן זאת בהעברת המידע לאהרוני ועורך דינו בלבד. אלטוביה אף קובע כי הבנק רשאי לוותר על החיסיון שבינו לבין הלקוח, ומניח שזוהי הגישה הטובה לבנק במקרה שבו תוגש תביעה נגזרת. אלה קביעות שיש החולקים על תוקפן המשפטי, וגם הן עשויות להיות בסיס לערעור שיוגש.

הבנק נדרש להעביר גם את ההתכתבויות עם בנק ישראל בקשר להלוואות שניתנו לפישמן. בית המשפט העליון העניק בעבר חיסיון על מידע שאוסף הבנק לצורך ביקורת של בנק ישראל. המידע אמנם לא ייחשף לצדדים שלישיים, אך גם על כך צפוי בנק הפועלים לערער כדי למנוע מסירה של חומר שהוכן בבנק לקראת הליכי הביקורת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם