תביעה ייצוגית נגד שאול אלוביץ' ודירקטורים בבזק: "נזק של 1.2 מיליארד שקל לבעלי המניות"

רשות ני"ע חושדת כי במהלך השנים 2016-2015 ביצעו נושאי משרה בבזק ו-yes פעולות מלאכותיות שהשפיעו על דיווחי בזק ■ התובע הייצוגי טוען כי כתוצאה מכך תומחרו המניות ביתר, ובשלב פתיחת החקירה צנח מחיר המניות - וכך התגבש הנזק

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטלה הנדלר ושאול אלוביץ'צילום: ינאי יחיאל ואייל טואג
יסמין גואטה

שבוע אחרי פתיחת החקירה נגד חברת בזק ובעל השליטה, שאול אלוביץ' – הוגשה היום (ג') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד בזק, אלוביץ', רון אילון מנכ"ל yes, סטלה הנדלר מנכ"לית בזק ודירקטורים בבזק. במרכז התביעה עומדת עסקת רכישת yes במארס 2015 שנמצאת גם במרכז חקירת רשות ניירות ערך.

התובע הייצוגי טוען כי הנתבעים הטעו את בעלי המניות הן בשלבי הדיווח על עסקת הרכישה של מניות yes והן בשלב שבו דווח על התזרים המנופח, וכתוצאה מכך תומחרו המניות ביתר. עם גילוי ההטעיות - כלומר בשלב פתיחת החקירה הגלויה של רשות ניירות ערך - צנח מחיר המניות וכך התגבש הנזק.

רשות ניירות ערך חושדת כי במהלך השנים 2016-2015 ביצעו נושאי משרה בבזק ו-yes פעולות מלאכותיות שהשפיעו על דיווחיה של בזק. בימים אלו נמצאת חקירת הרשות בעיצומה ובכירים רבים נקראים לחדרי החקירה של רשות ניירות ערך. אתמול (ב') הוציא בית המשפט השלום בתל אביב צו איסור פרסום גורף על כל פרט חדש מפרטי החקירה שלא פורסם עד כה. הצו ניתן לבקשת הרשות ומחשש לשיבוש החקירה.

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה על ידי שלומי טלמור ובאמצעות עורכי הדין צביקה מצקין ושפירא בר-אור ממשרד שפירא בר-אור, מצקין, ועורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש ממשרד עמית מנור. טלמור רכש באוקטובר 2016 מניות של בזק.

רון אילוןצילום: אייל טואג

הקבוצה התובעת מורכבת ממי שרכש מניות בזק החל בפברואר 2015 ועד ה-19 ביוני 2016. לטענת התובע הייצוגי, בעקבות המידע שנודע לציבור המשקיעים, ירד שער מניית החברה במהלך הימים שלאחר גילויו של המידע החדש וניתוחו בעיתונות הכלכלית.

לבקשה צורפה חוות דעת בעניין אומדן הנזק שנגרם לבעלי מניות בחברת בזק שערך ד"ר כורש גליל, ראש התוכנית לחשבונאות באוניברסיטת בו גוריון. ד"ר כורש אמד את הנזק שנגרם לבעלי המניות במהלך תקופת ההטעיה בכ-1.239 מיליארד שקל.

"לאחר שבחנתי לעומק את מצגי עסקת הרכישה של yes וכן את תזרימי המזומנים החופשיים של yes בשנים הרלוונטיות, אני מוצא כי הוצגו לציבור בעלי המניות של בזק מצגים מטעים מהותיים באשר לשוויין הכלכלי של מניות yes שהוחזקו על ידי יורוקום (וכפועל יוצא מצגים מטעים מהותיים גם באשר לשוויין הכלכלי של מניות yes שהוחזקו על ידי בזק, ערב עסקת הרכישה) וכן ביחס לתזרימי המזומנים החופשיים של בזק ו-yes וביצועיהן הכלכליים כפי שהוצגו בדו"חות הכספיים של החברה במהלך השנים 2015-2016 באופן שהסב נזק כלכלי משמעותי לבעלי המניות של החברה מקרב הציבור", כותב גליל בחוות הדעת שלו.

"ההיקף הנרחב של המצגים המטעים, משך הזמן הממושך בהן התרחשו, מספר הדו"חות הכספיים בהם בוצע עיוות מניפולטיבי והיקפם הכלכלי מעידים על כשל יסודי מהותי של מנגנוני הבקרה, הניהול והפיקוח עליהם אחראים הנתבעים".

התובע הייצוגי מציין בבקשה את המידע שגילה ציבור המשקיעים עם פתיחת החקירה הפלילית שמנהלת רשות ניירות ערך. בין היתר הוא מציין את הלחצים המשמעותיים שהפעילו הגורמים שאמורים לשמש שומרי הסף, בכל הקשור לאישור עסקת הרכישה "שכתוצאה מהם המחיר ששילמה בזק עבור מניות yes שנרכשו מיורוקום היה גבוה עשרות מונים מהמחיר הראוי שהיה משולם עבור מניות אלה אלמלא הלחצים הפסולים", כך על פי הבקשה.

עוד טוען התובע הייצוגי כי בדו"חות הכספיים של yes, שמהווים חלק בלתי נפרד מהדו"חות הכספיים של בזק, בוצעו מניפולציות כדי שהדו"חות יוכלו להציג תזרים מזומנים חופשי ברף שמאפשר תשלום של מלוא המקדמות ליורוקום, והן על מנת שבזק תשלם ליורוקום את מלוא המקדמות מהחלק שבתמורה שהיה תלוי על-פי ההסכם בעמידה באותו רף.

בין היתר מציין התובע הייצוגי את דחיית התשלומים לספקים ל-2017, שנתנה את אותותיה בתזרים המזומנים החופשי של yes ברבעון הראשון בשנה זה. "למרבה התדהמה תזרים המזומנים החופשי של yes ברבעון הראשון ל-2017 היה שלילי ועמד על מינוס 9 מיליון שקל", נכתב. התובע מדגיש כי מהחשיפה של עיוות תזרים המזומנים החופשי של yes, "למד ציבור המשקיעים כי השווי ששילמה בזק עבור מניות yes היה והינו מופרז ומנופח באופן דרמטי". 

בבזק סירבו להגיב לידיעה.

אלוביץ' מסר בתגובה: "טרם הומצאה התביעה ונגיב לה לגופה כאשר נלמד אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker