מנכ"לית בזק סטלה הנדלר חשודה בעבירות מרמה ודיווח; גם אשת סודו של אלוביץ' נחקרה

עו"ד לינור יוכלמן, מזכירת בזק, חשודה בפרשה. עו"ד נתי שמחוני המייצג את החברה ואת המנכ"לית הנדלר: "הנדלר שיתפה פעולה באופן מלא עם החקירה, וכפרה במיוחס לה. היא ממשיכה לנהל את בזק, כך שהחקירה לא תשפיע על פעילות החברה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק צילום: אביב חופי

" למיטב ידיעת החברה נושאי משרה ובעלי תפקידים נוספים בחברה ובחברת הבת dbs (יס) שרותי לווין נחקרו ו/או נחקרים בידי רשות ני״ע" - כך הודיעה בצהריים חברת בזק. ככל הידוע מנכ"לית החברה סטלה הנדלר - שנחקרה ברשות ניירות ערך בימים האחרונים, חשודה בעבירות מרמה ודיווח. גם מזכירת החברה, עו"ד לינור יוכלמן, חשודה בפרשה, ונחקרה היום (ו') ברשות ניירות ערך. 

יוכלמן היא מזכירת החברה מזה שנים ארוכות ונחשבת אשת סודו של בעל השליטה אלוביץ'. לאחרונה קודמה לתפקיד סמנכ"לית בחברה והיא כיהנה גם כמזכירת ועדת המשנה המיוחדת שהוקמה לצורך בחינת עסקת רכישת yes. בשנים האחרונות יוכלמן מגיעה לדיונים בכנסת סביב בזק או נושאים הקשורים בה למרות שמי שמייצגת את החברה באופן רשמי היא שרון פליישר, סמנכ"לית הרגולציה. יוכלמן מונתה לאחרונה לתפקיד "יועצת משפטית מטה הקבוצה".

עו"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן המייצג את החברה ואת המנכ"לית הנדלר: "מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, שיתפה פעולה באופן מלא עם חקירת רשות ניירות ערך, ענתה על כל השאלות שנשאלה וכפרה במיוחס לה. הנדלר ממשיכה לנהל את בזק ,כך שהחקירה לא תשפיע על פעילות החברה. בזק ידעה בעבר אירועים לא פשוטים ותמיד יצאה מחוזקת מהם, וכך יהיה גם הפעם".

בנוגע ליוכלמן מסרה בזק כי ״היועצת המשפטית של מטה בזק, עורכת הדין לינור יוכלמן, מכהנת בבזק כעשור ומונתה על ידי הדירקטוריון הקודם בתקופת בעלי השליטה הקודמים של החברה. ליוכלמן ניסיון מקצועי עשיר של למעלה מ-14 שנה בחברות ציבוריות, נקי מכל רבב. עו״ד יוכלמן פעלה ופועלת במסגרת תפקידה אך ורק לטובת החברה, וכך נהגה גם באירועים העומדים לחקירה. עו״ד יוכלמן השיבה באופן מלא לכל השאלות שנשאלה".

השבוע הורה בית משפט השלום בתל אביב לשחרר בתנאים מגבילים את החשודים בפרשת בזק: שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק, רון אילון, מנכ"ל yes, ומיקי ניימן, סמנכ"ל הכספים של yes. בדיון נחשף כי השלושה ומעורבים נוספים חשודים בביצוע עבירות שנעשו במסגרת רכישת השליטה של yes בידי בזק.

על פי החשד, במהלך השנים 2016-2015 ביצעו נושאי משרה בבזק, בהם נושאי משרה בכירים בחברת yes ובחברת בזק, פעולות מלאכותיות שונות בקשר לעסקת רכישת yesבמארס 2015. לטענת הרשות, הפעולות הללו השפיעו על דיווחיה של בזק. אלוביץ' חשוד בכך שפעל בניגוד עניינים בעסקה הזו משום שהיה משני עברי המתרס. העבירות שבהן חשודים אלוביץ', אילון וניימן הן מרמה והפרת אמונים, עבירות מנהלים בתאגיד, שיבוש הליכי משפט, קבלת דבר במרמה ועבירות דיווח.

אתמול פירסמנו פרוטוקולים של הוועדה המיוחדת לעניין המיזוג בין בזק ל-yes, שהגיעו לידי TheMarker. הפרוטוקולים מראים כיצד התקבלה ההחלטה בבזק לרכישת המניות של שאול אלוביץ'ב-yes, ושופכים אור על מה שנראה כמו משטר תאגידי בעייתי ועל הכפפה לכאורה של האינטרסים של בזק לצרכיו של בעל השליטה בה, אלוביץ'.

באחת הישיבות של הוועדה התקיים דיון מפורט בנוגע למחיר שבו ישתלם לבזק לרכוש את מניות יורוקום ב-yes. בישיבה נטלה חלק בין היתר המנכ"לית הנדלר, על אף שאינה חברה בוועדה. 

הוועדה היתה אמורה לשמור על האינטרסים של בזק בכל הקשור להחלטה אם בכלל כדאי לרכוש את yes, אבל הותירה להנהלה - הנשלטת על ידי אלוביץ' - להחליט אם העסקה נחוצה, וכיצד היא תתבצע. במקום להתייעץ עם יועצים חיצוניים, הוועדה התייעצה גם עם ההנהלה - שהציעה לוועדה מה לשקול ומה לא. דוגמה לכך אפשר לראות בדברי הנדלר: "לדעתי לא נכון להכניס את כל הנושא של התשתית לקטגוריה של השיקולים".

היועץ החיצוני ששירותיו נשכרו, מריל לינץ', החזיק באותה תקופה בהרבה ממניות בזק. בפועל, לא הוועדה הבלתי־תלויה קבעה את זהותו, כי אם מנהלי בזק, שכלל לא היו אמורים להיות מעורבים בה. למשל, באחת הישיבות, כשאידלמן שאל את הנדלר, "האם יש מקום לחשוב על יותר מבנק השקעות אחד?" היא ענתה: "לדעתי לא".

בהמשך הישיבה, מי שאומרת לוועדה מהו המחיר שיש לשלם על yes היא לא אחרת מאשר הנדלר, החוזרת ואומרת שהמחיר שהציעה בתחילה, "באחד הדיונים הראשונים", הוא 1.5 מיליארד שקל. איש לא שאל אותה איך חישבה את הסכום הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker