הטפלון של אלוביץ' נסדק

השופט כבוב מצא תמיהות מטרידות בהתנהלות דירקטוריון בזק בעת רכישת השליטה על ידי שאול אלוביץ', אבל אישר את העסקה ■ מאז חלפו שלוש שנים, אבל אולי אין זה מקרה שפסק הדין החשוב ביותר בשאלה כיצד ייבחנו עסקות בעלי שליטה נקרא על שם בזק ואלוביץ'

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'
עידו באום

אפילו אם החקירה בעניין החשד לעבירות על חוק ניירות ערך בבזק תסתיים בלא כלום, צריך לפרגן לרשות ניירות ערך.

אמנם הרשות הוכיחה כבר בעניינו של נוחי דנקנר כי היא מוכנה לפתוח בחקירות פליליות גם נגד אנשי עסקים בולטים, אבל דנקנר כבר היה על סף אובדן עוצמתו הפיננסית כאשר נפתחה נגדו החקירה הגלויה. החקירה שנפתחה שלשום, ושבמרכזה עומד בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ממוקדת בטייקון בשיא כוחו. טייקון ששולט באמצעי תקשורת, טייקון שמחובר פוליטית לראש הממשלה, ולא פחות חשוב — טייקון שכבודו ויוקרתו האישית יקרים לו מאוד. זו חקירה שלא בנקל הורה על פתיחתה מי שנתן את ההוראה, יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר.

אפילו אם החקירה תסתיים בלא כלום, היא הצליחה להעלות לסדר היום הציבורי את התופעה של עסקות בעלי עניין. אלה עסקות שבתי המשפט בוחנים בעין ספקנית בשנים האחרונות, במיוחד כאשר מבצעים אותן בעלי שליטה מסוגו של אלוביץ'.

באורח פלא הצליח אלוביץ' כבר שנים לשמר בציבור תדמית נקייה מרבב של מי שאינו עושה מניפולציות פיננסיות שנויות במחלוקת. האמת היא שהוא עושה כאלה, ולא מעט. כזאת היתה רכישת השליטה בבזק, למשל. הריחוק מהעין הציבורית, השליטה בכלי תקשורת בולט (וואלה) וצבא של אנשי יחסי ציבור ועורכי דין איפשרו לאלוביץ' לשמר את תדמית "הלורד האנגלי" של עולם העסקים הישראלי. האם החקירה תסדוק אותה? חקירה פלילית היא מסוג הכתמים שאלוביץ' יילחם בו עד חורמה.

.

"מה, אלוביץ' חלבן?"

לפני כשלוש שנים דחה השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב בקשה לאישור תביעה נגזרת מצד בעלי מניות בבזק, שהתמקדה בעסקת רכישת השליטה בחברה על ידי אלוביץ'. התובעים טענו כי אלוביץ' גרם לחלוקת דיווידנדים אגרסיבית, בניגוד לטובת החברה, כדי להחזיר הלוואות ענק שנטל לצורך הרכישה.

אלוביץ' רכש את בזק בטכניקה של מינוף גבוה: תחילה נטל הלוואות במיליארדי שקלים כדי לקנות כ–30% מבזק — גרעין השליטה. לאחר רכישת גרעין השליטה החזיר אלוביץ' חלק גדול מההלוואות באמצעות הפחתת ההון העצמי של בזק ב–3 מיליארד שקל, וכן באמצעות נטילת הלוואות בידי בזק עצמה וחלוקתם של כל הכספים האלה, כמעט 10 מיליארד שקל, כדיווידנד לבעלי המניות. אלוביץ' טען להגנתו כי חלוקת הדיווידנד היתה לטובת החברה ולטובת בעלי המניות, ונעשתה כדין.

השופט כבוב, שדן בבקשה לאישור התביעה הנגזרת, קיבל את עמדתו של אלוביץ', אף שמצא נקודות בעייתיות בתמונה שהצטיירה מתהליכי קבלת ההחלטות בבזק בעת רכישת השליטה בה, הפחתת ההון וחלוקת הדיווידנדים הענקית.

מאמר שפירסם הח"מ ב–TheMarker, שמתח ביקורת על החלטתו של השופט כבוב, הוכתר בכותרת "אלוביץ' חלב את בזק — השופט כבוב אישר". מאמר הביקורת התמקד בעיקר בשורה התחתונה בהחלטת השופט, ולא באלוביץ'. למרות זאת, הכותרת התקבלה ברוח לא טובה בסביבתו של אלוביץ'. סובביו של איל ההון נפגעו מהפועל "חלב". מקורב של איל ההון תהה בשיחה עמי: "למה חלב? מה, אלוביץ' חלבן? למה השתמשתם בפועל הזה? השימוש בו פוגעני". בסופו של דבר, הכותרת לא שונתה, ומקורבי אלוביץ' נותרו בתחושה חמוצה: אלוביץ' ניצח בבית המשפט, אבל החליבה נשארה.

למען שלמות התמונה חשוב לציין כי בעלי המניות הגישו ערעור לבית המשפט העליון על החלטתו של השופט כבוב. בבית המשפט העליון אומצה השורה התחתונה של כבוב. אלוביץ' ניצח שוב, והתביעה נדחתה.

השופט יצחק עמיתצילום: אמיל סלמן

אלוביץ' לא זומן לדוכן העדים

פסק הדין של בית המשפט העליון בפרשת רכישת בזק ניתן בשנה שעברה על ידי הרכב בראשות השופט יצחק עמית. הוא משתרע על יותר מ–100 עמודים ומתווה באופן מפורט את הכללים שלפיהם יבחן בית המשפט עסקות של חברות עם בעלי שליטה, עסקות בניגוד ענייניים והחלטות אחרות של החברה שמתקבלות תוך חשש לפגיעה באינטרסים של בעלי המניות מהציבור.

פסק הדין אימץ את "הגנת שיקול הדעת העסקי" הניתנת לנושאי משרה בחברה אם מילאו את תפקידם כנדרש. זהו פסק דין שנוי במחלוקת בקהילה המשפטית. הוא מתיימר לספק מדריך מקיף לביקורת על עסקות בחברות, אבל בפועל כולל לא מעט חורים וחוסר ודאות.

בכנס האחרון של לשכת עורכי הדין תקפו עורכי דין רבים את פסק הדין, משום שבית המשפט נטל בו חירות רחבה יחסית לבחון לעומקן את העסקות ה"חשודות" בניגוד עניינים. השופט כבוב הדף את הביקורת והזכיר כי בסופו של דבר עסקת בזק אושרה.

השופט חאלד כבובצילום: עמי שומן

בפסק דינו בבית המשפט המחוזי, השופט כבוב עצמו הבין כי חלוקת דיווידנדים אגרסיבית בבזק בטווח הקצר מיטיבה עם אלוביץ'. למרות זאת, דחה ניסיון לזמן את אלוביץ' לעדות בבית המשפט. בכך נחלץ אלוביץ' מהמבוכה של חקירה פומבית על דוכן העדים.

עם זאת, השופט כבוב קבע בהחלטתו, שאושרה בעליון, כי "ישנו חשש ממשי כי לאלוביץ' היתה השפעה ניכרת על תהליכי קבלת ההחלטות בחברה לאחר העברת השליטה לידיו. בפרט, אף שהדבר הוכחש בתחילה בידי המשיבים, נמצא כי הפחתת ההון נדונה עם אלוביץ', בכובעו כיועץ על פי הסכם הייעוץ בין החברה ובין יורוקום תקשורת (ללא כל תיעוד בפרוטוקול). וזאת, עוד לפני שהועברה הצעת ההחלטה בנדון לדיון בדירקטוריון".

זה משפט חשוב בהכרעה המשפטית של כבוב, אבל השופט לא הלך אתו עד הסוף. מהחלטתו של כבוב בתביעה הנגזרת עולה כי: א' — בזק והדירקטורים הכחישו כי ההנהלה דנה עם אלוביץ' בהפחתת ההון, ואז התברר כי זו לא האמת; ב' — ההתייעצות עם אלוביץ' התקיימה לפני ההחלטה בדירקטוריון וללא תיעוד; ג' — כבוב לא ציין כי פעמיים במהלך המשפט דחה בקשות של בעלי המניות לזמן את אלוביץ' לדוכן העדים. כבוב ציין בהחלטות הביניים כי העובדה שבזק לא זימנה את אלוביץ' מיוזמתה תישקל לחובתה, אך בפסק הדין לא חזר על כך.

בהחלטתו של השופט כבוב הוקדש פרק ניכר לסיכונים הנובעים מהחזקה של בעלי שליטה בחברות באמצעות שרשרת אחזקות פירמידלית. פירמידת החברות הציבורית של אלוביץ' מתחילה באינטרנט זהב — שמחזיקה בבי קומיוניקיישנס, שמחזיקה את בזק — שיש לה אחזקות ב–yes. דו"ח ועדת הריכוזיות, שכבוב מסתמך עליו, הזהיר מפני הסיכונים הרבים שבאחזקות פירמידליות.

מבנה אחזקות של פירמידה מעודד את בעלי השליטה לעשות עסקות במינוף גבוה, כלומר על חשבון הציבור. כך נרכשה בזק. השופט כבוב, וגם השופט עמית בבית המשפט העליון, לא ראו בעצם המינוף בעיה. עמית הסביר לפני שנה כי "בעת הרלוונטית עמד אלוביץ' בראשה של פירמידת חברות איתנות מבחינה פיננסית, שבאמתחתן הון עצמי ניכר, וכפי שכבר הוברר, לא ניתן לומר כי צורכי הנזילות של אלוביץ' בעקבות הרכישה הממונפת היו דוחקים במיוחד".

ואולם, דו"ח ועדת הריכוזיות מזהיר גם כי כאשר בעל הון שולט בפירמידה, יש לו תמריץ גבוה לכונן "שוק הון פנימי" בין החברות בפירמידה — למשל להעניק הלוואות מחברה לחברה, במקרים רבים על חשבון הציבור. בעיה נוספת היא עסקות בעלי שליטה. גם כאן יש לבעל השליטה תמריץ גדול לבצע עסקות בין חברות שבשליטתו באופן שיעביר כספים מכיסו של הציבור לכיסו של בעל השליטה.

אף שעסקת בזק אושרה בשתי ערכאות משפטיות, לא ניתן להתעלם מכך שדווקא הרכישה הגדולה בחייו של אלוביץ' היא הבסיס להלכה המשמעותית ביותר במשפט הישראלי בקשר לעסקות החשודות בניגוד אינטרסים בין בעל השליטה לבין יתר בעלי המניות. כשיוסר הערפל מעל החקירה הנוכחית נדע אם אפשר היה למנוע מראש את החשדות בהווה באמצעות התוויית רף התנהגות גבוה יותר ב–2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker