פרשת בזק: בין הנחקרים - בנו של אלוביץ' ומנכ"ל יס רון אילון

לפי הערכות, החקירה נוגעת לשתי עסקות: זו שבה רכשה חברת בזק את חלקו של המיליארדר ב–yes, ייתכן שבסכום גבוה משוויו האמיתי; וזו שבה רכשה yes מקטעי לוויין מחברת חלל תקשורת, גם היא בבעלות אלוביץ'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור אלוביץ'
אור אלוביץ'צילום: עופר וקנין

חקירת בזק נמשכה אמש (ג') עד לשעות הקטנות של הלילה. הנחקרים שוחררו לכמה שעות וחלקם שבו הבוקר לחקירה. בנוסף ליו"ר בזק שאול אלוביץ', שעל דבר חקירתו פורסם אתמול, בין הנחקרים הנוספים אור אלוביץ', בנו של בעל השליטה ודירקטור בבזק; רון אילון, מנכ"ל חברת yes; ומיקי ניימן, סמנכ"ל הכספים של yes. במהלך היום התנאים המגבילים שעליהם סיכמה הרשות עם החשודים יאושרו על ידי שופט בית המשפט. חקירתו של שאול אלוביץ' חודשה הבוקר.

יועמ״ש מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך יגיע היום לבית משפט השלום בתל אביב לדיון לשחרור בתנאים מגבילים.

לפי הערכות, החקירה נוגעת לשתי עסקות: זו שבה רכשה חברת בזק את חלקו של המיליארדר ב–yes, ייתכן שבסכום גבוה משוויו האמיתי; וזו שבה רכשה yes מקטעי לוויין מחברת חלל תקשורת, גם היא בבעלות אלוביץ'.

מנכ"ל יס רון אילוןצילום: באדיבות yes

איש העסקים מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. בשל קשריהם אסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על נתניהו לעסוק בחברות בבעלותו של איש העסקים, בעת שכיהן כשר התקשורת.

אלוביץ' נלקח אתמול לחקירה מביתו בשעות הבוקר. החוקרים פשטו על משרדי בזק והחרימו מחשבים משם, ממטה חברת yes ואת מחשבו האישי של אלוביץ'.

הרשות לניירות ערך מסרה אתמול כי פתחה בחקירה גלויה בעניינה של חברת בזק. לפי הרשות, "חקירה זו עוסקת בחשדות לביצוע עבירות על פי חוק העונשין הנוגעים לעסקאות הקשורות לבעל השליטה בחברה". יו"ר הרשות לניירות ערך, שמואל האוזר, התייחס אתמול לחקירה בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, החקירה הגלויה בפרשה רק החלה. "בנושאי אכיפה אין הקלות, אין 'הנחת ריקי כהן' ואין 'הנחת סלב'", הוא הוסיף.

בזק ביצעה באחרונה עסקת בעלי עניין גדולה של רכישת yes מאלוביץ', ו-yes עצמה רוכשת מקטעי חלל (תקשורת לוויינית) מחלל תקשורת, שגם היא בבעלות אלוביץ'. yes אף רוכשת ממירים מאלוביץ'. בזק רוכשת ראוטרים (נתבים) של חברת Vtech ביבוא של יורוקום, חברה נוספת של שאול אלוביץ'.

נושא עסקות בעלי העניין נדון באחרונה בהרחבה בבזק, עקב אישור העסקה ב-yes לרכישת מקטעי חלל מחלל תקשורת בעסקה ארוכת טווח ל-10 שנים ובעלות של 263 מיליון דולר. בחוות הדעת שהועברה למוסדיים קודם אישור עסקת בעלי העניין כתבה החברה היועצת אנטרופי: "אנו מתרשמים כי מעמדה של yes כלקוח מהותי של חלל לא נוצל באופן מיטבי במסגרת קביעת תנאי ההתקשרות והתיקונים לתנאי ההתקשרות. לא בוצע תהליך מסחרי אמיתי לבחינת חלופות ועלוית שוק נוכחיות".

אנטרופי סברה כי העסקה בעייתית משום שהיא מבטלת אופציה להפחתת מקטעים, וכי יתכן כי התלות בלוויין דווקא תקטן בעשור הקרוב, לאור היכולת להעביר שידורים על בסיס רשת האינטרנט. העסקה עם yes טובה כמובן לתזרים המזומנים החזוי (ולכן לשווי) של חלל תקשורת - חברה אותה מנסה למכור אלוביץ'.

עוד קודם לעסקה זו, ב-2015, אישרה אסיפת בעלי המניות לבזק לרכוש את מניות אלוביץ' ב-yes בסכום של 680 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 1.6 מיליארד שקל. מאז אותה עסקה התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית רק התעצמה ו-yes מאבדת אלפי לקוחות כל רבעון. סביב עסקה זו מתקיים בימים אלו הליך משפטי של תביעה נגזרת שהוגשה על ידי עורך הדין רונן עדיני. בשנים האחרונות עזבו שני סמנכ"לי כספים את בזק, אלון רווה ודודו מזרחי, כנראה גם לאור ביקורת על העסקות הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker