עסקת חייו? כמה שילם פישמן על הדירה בת"א שנמכרת ב-7 מיליון שקל

מהמסמכים שצירף המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל לבקשה, עולה כי הדירה נרכשה על ידי פישמן ב-1992 ■ מדובר בדירת ארבעה חדרים (שאוחדו לשלושה) שנמצאת במרכז תל אביב

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פישמן בבית המשפט. זרע הרס
פיננסי ב–35 שנה של פעילות
פישמן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אתמול (ב') ביקש המנהל המיוחד לנכסי אליעזר פישמן לבטל את מכירת הדירה ברחוב חיסין שרשומה על שמו של פישמן לבתו ענת מניפז תמורת 7.13 מיליון שקל ולמכור אותה לרוכשים חדשים תמורת 7.2 מיליון שקל. בכמה כסף נרכשה הדירה?

מהמסמכים שצירף המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל לבקשה, עולה כי הדירה נרכשה על ידי פישמן ב-1992 תמורת 780 אלף שקל בלבד. עוד עולה כי מס השבח שדורשת רשות המסים כעת הוא 1.5 מיליון שקל.

אולם כעת טוען בנקל, כי כאשר ניגש ליישום הסכם המכר התבררה לו עמדת רשות המסים לפיה, במכר לקרוב משפחה מחויב במס שבח מלא בסכומי עתק, שיגרעו מקופת פשיטת הרגל, זאת להבדיל ממכירה למי שאינו בן משפחה, שתאפשר לפישמן לעשות שימוש בפטור על מכירת נכס מגורים.

הדירה של אליעזר פישמן שנמכרה לבתו
הדירה של אליעזר פישמן שנמכרה לבתוצילום: עופר וקנין

עו"ד דוד לם מסביר, כי כאשר דירת מגורים נמכרת למי שאינו "קרוב" כהגדרתו בחוק, תיתכן, בנסיבות מסוימות, הטבה במס שבח, שאינה ניתנת למימוש במקרה של מכירה לקרוב משפחה. לפי חוק מיסוי מקרקעין (סעיף 48א(ב2)), במכירת דירת מגורים, השבח הריאלי יחושב באופן ליניארי, כך ששבח ריאלי שייוחס לתקופה שמיום רכישת הדירה ועד ליום 1 ביונאר 2014 יהיה פטור ממס, ואילו שבח ריאלי שייוחס לתקופה שמיום 2 בינואר 2014 ועד יום המכירה יחויב במס בשיעור של עד 25%. הטבה זו אינה חלה במקרה של מכירת דירת המגורים לקרוב.

במצב הזה, טוען בנקל כי הצעתה של מניפז משיאה לקופה תמורה "נטו", נמוכה בהרבה מההצעות האחרות שעמדו בפניו. לדברי בנקל, בעקבות זאת, ולאחר שמצב הדברים הובהר לה, נתנה מניפז את הסכמתה לביטול העסקה. במקביל, הוא מציין, הגיעה למשרדו הצעה נוספת של ענבל וליאור אחירון לרכישת הנכס תמורת 7.2 מיליון שקל.

"משמעות הדבר כי לא זאת בלבד שקופת פשיטת הרגל של החייב אינה ניזוקה מביטול ההסכם עם הגב' מניפז וחתימת הסכם עם הרוכש החדש, אלא שהלכה למעשה הצעת הרוכש החדש גבוהה מכל הצעה אחרת שעמדה קודם לכן בפני המנהל המיוחד", הדגיש בנקל בבקשה.

הדירה שעומדת במרכז הבקשה היא דירת ארבעה חדרים (שאוחדו לשלושה) שנמצאת במרכז תל אביב (ליד הבימה) הקומה הראשונה מתוך ארבע (בכל קומה יש דירה אחת). שטחה הרשום 125 מ"ר, שטחה המדוד 145 מ"ר ויש לה חניה צמודה. הדירה כוללת סלון, שני חדרי שינה אליהם צמודים שני חדרי רחצה, מטבח ושירותי אורחים. הדירה היתה אחד מהנכסים שכלל פישמן בהצעת ההסדר המקורית שהגיש בתחילת דצמבר, עוד לפני שניתן נגדו צו פירוק ובנקל מונה לתפקיד המנהל המיוחד לנכסיו.

בסוף מארס הגיעו הצדדים להסכמה כי הזכויות של פישמן בדירה יימכרו על ידי בנקל. מיד לאחר מכן פורסמה בעיתונים הזמנה להציע הצעות הכוללת ערבות בנקאית בשווי 10% מההצעה. בסופה של התמחרות שערך בנקל זכתה בדירה בתו הבכורה של פישמן. בבקשה לאישור הסכם המכר שהגיש אז, ציין בנקל כי מדובר במחיר ראוי ביותר, שעולה על הערכת השמאי למימוש רגיל ובשני מיליון שקל על ההערכה למימוש מהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker