עונשי מאסר בפועל לחמישה בכירים בחברת החשמל שלקחו שוחד

בבסיס הפרשה טובות הנאה שנטלו מי שהיו אז בכירים בחברת החשמל מסימנס, המהוות תשלומי שוחד ■ על בסיס הסכמת הצדדים, נגזרו על המורשעים עונשי מאסר בפועל של 45-24 חודשים, בנוסף לקנסות שיוטלו עליהם וחילוט רכוש בסך של מיליוני שקלים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאשה חאין, הבוקר בבית המשפט
יאשה חאין, הבוקר בבית המשפטצילום: ניר קידר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ג') עונשי מאסר בפועל על חמישה בכירים בחברת החשמל. החמישה הורשעו במארס בביצוע עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון בשנים 2002-2001, במסגרת הפרשה הידועה כפרשת סימנס.

בבסיס הפרשה יחסי "קח ותן" שנרקמו בין נציגי סימנס בישראל לעובדים בכירים בחברת החשמל, במסגרתם נטלו מי שהיו אז בכירים בחברת החשמל טובות הנאה מסימנס, המהוות תשלומי שוחד. השוחד שולם לכאורה במטרה להטות את הבכירים למשוא פנים בתפקידם ועל מנת שיפעלו לקידום ענייניה של סימנס בחברת החשמל בקשר למכרזים והתקשרויות של החברה בשנים 2005-1999. מערכת יחסים זו הוסתרה על ידי הנאשמים ממוסדותיה של חברת חשמל.

בגזר הדין התייחס השופט בני שגיא לחומרה של הפרשה, והדגיש כי היא "חמורה כמעט בכל קנה מידה, ומלמדת על תרבות שחיתות עמוקה שפשתה בחברת החשמל בדרגים הבכירים ביותר. החלטות מקצועיות הנוגעות למכרזים בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, אשר להן השלכות ציבוריות וחברתיות משמעותיות, התקבלו בצלם של תשלומי שוחד בסכומים גבוהים ששילמה סימנס באופן שיטתי לגורמים בכירים בחברת החשמל, אותם סימנה כבעלי השפעה".

החמישה הורשעו לאחר שהודו בביצוע העבירות שיוחסו להם בכתב אישום מתוקן. לפי ההסדר, שהושג בהליך גישור שהתנהל בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, ביקשו הצדדים בהסכמה לגזור על המורשעים עונשי מאסר בפועל של 45-24 חודשים, בנוסף לקנסות שיוטלו עליהם וחילוט רכוש בסך של מיליוני שקלים. עניינם של חברת סימנס ישראל ונאשם מספר 7, דוד אלמקייס, ימשיך להתנהל בבית המשפט.

אלה הם שמות המורשעים והעונשים שנגזרו עליהם:

דוד קון: שימש כמשנה למנכ"ל חברת החשמל, והיה איש המקצוע הבכיר ביותר בחברה בתחום ייצור החשמל. במסגרת תפקידו היה בעל השפעה מכרעת על אפיון וקביעת הדרישות שיופיעו במכרזי חברת החשמל, וכן היה יו"ר ועדת המכרזים. קון סיכם עם סימנס באמצעות אורן אהרונסון, שכיהן כמנהל חטיבת האנרגיה ובהמשך מונה למנכ"ל, ויצחק הירש שהחליף אותו בחטיבת האנרגיה, כי הוא יקבל שוחד של מיליון דולר בגין תרומתו להבשלת ההתקשרויות השונות של סימנס מול חברת החשמל.

דוד קון, הבוקר בבית המשפט
דוד קון, הבוקר בבית המשפטצילום: ניר קידר

קון דרש מאהרונסון והירש כי הכספים יועברו לו במזומן. אהרונסון פעל על מנת לצבור סכומי כסף גדולים במזומן שהועברו בין מספר חשבונות בחו"ל עד שהופקדו בכספת ייעודית בלונדון שנפתחה לצורך כך. בכספת זו הופקדו מאות מיליוני דולרים. בהמשך דרש קון לקבל סכום נוסף של 400 אלף דולר, אולם דרישתו לא נענתה.

בהסדר הטיעון הודה קון והורשע בלקיחת 500 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, ודרישת תשלום נוסף. כמוסכם בהסדר בין הצדדים, נגזרו עליו 45 חודשי מאסר בפועל ועונש נוסף של מאסר על תנאי, וכן יחולטו הכספים התפוסים בידי התביעה בסך מיליון שקל. השופט שגיא הוסיף לעונשו גם קנס כספי של 450 אלף שקל.

יונה שוויצר: שימש כמנהל האגף לתכנון הנדסי בחברת החשמל, והיה חבר בוועדת המכרזים ושותף בכיר בקבלת ההחלטות הנוגעות אליהם. באמצעות אהרונסון סיכם שוויצר סיכם עם סימנס כי יקבל שוחד של 200 אלף דולר, וכך היה: בספטמבר 2003 העבירה סימנס כספים לבקשתו של שוויצר לחשבון בשוויץ ששייך לחברו, ובהמשך הועברו כספים גם לחשבון של חבר אחר באוקראינה, לצורכי השקעה.

יונה שוויצר, הבוקר בבית המשפט
יונה שוויצר, הבוקר בבית המשפטצילום: ניר קידר

שוויצר הודה והורשע בלקיחת 200 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו. לפי ההסדר, נגזרו עליו 29 חודשי מאסר בפועל ועונש נוסף של מאסר על תנאי, וכן יחולטו הכספים התפוסים בידי התביעה בסך 200 אלף שקל. השופט שגיא השית עליו בנוסף גם קנס כספי של 80 אלף שקל.

יעקב (יאשה) חאין: סגן מנהל אגף הייצור, ומשנה למנכ"ל חברת החשמל עד לשלהי 2014. במסגרת תפקידו היה מעורב באפיון מכרזים שונים ובקביעת  הדרישות מהספקים המתמודדים בהם. גם חאין סיכם עם אהרונסון כי יקבל תשלומי שוחד בגין תרומתו להבשלת ההתקשרויות השונות של סימנס מול חברת החשמל. חאין מסר לאהרונסון את פרטי חשבונו בשוויץ, ובמארס 2002 הועברו לחשבונו 100 אלף דולר. שנה מאוחר יותר הועברו לו 190 אלף דולר נוספים. חאין גם נהג להעביר לאהרונסון מידע מסווג בנוגע להליכי ההתקשרות מול חברת החשמל, ובכלל זה גם מידע על הצעות המתחרים ועל עמדת חברת החשמל בנוגע אליהן.

חאין הודה והורשע בלקיחת 290 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו. לפי ההסדר, ולאור נסיבות אישיות חריגות, הסכימה התביעה כי ייגזרו עליו רק 24 חודשי מאסר בפועל, עונש נוסף של מאסר על תנאי וכן יחולטו הכספים התפוסים בידי התביעה בסך כ-850 אלף שקל. כמו כן, יוטל עליו קנס בסך 300 אלף שקל.

חיים בר-נר: ששימש כסגן מנהל באגף לתכנון הנדסי, והיה כפוף לשוויצר. במסגרת תפקידו היה מעורב באפיון מכרזים שונים, בהערכת הצעות הספקים, ובמתן המלצות לוועדת המכרזים. בר נר סיכם עם אהרונסון כי יקבל 400 אלף דולר, ומסר לצורך כך את חשבונו בשוויץ. בנובמבר 2002 הועברו לחשבונו, בהוראת אהרונסון, 250 אלף דולר. בהמשך, באפריל 2004, הועבר לחשבונו בהוראת אהרונסון סכום נוסף של 180 אלף דולר. בהמשך פנה בר נר לאהרונסון ודרש תשלומי שוחד נוספים, אולם נענה בשלילה. בר נר קיבל מסימנס גם טובות הנאה כמו תשלומים על ארוחות, וכן ביצע עבורה עבודת ייעוץ פרטית תמורת עשרות אלפי שקלים. גם בר נר נהג להעביר לאהרונסון מידע מסווג בנוגע להליכי ההתקשרות מול חברת החשמל, וכן מידע על הצעות המתחרים ועמדת חברת החשמל ביחס אליהן.

חיים בר נר, הבוקר בבית המשפט
חיים בר נר, הבוקר בבית המשפטצילום: ניר קידר

הוא הודה והורשע בלקיחת 430 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשווייץ, ודרישת תשלומים נוספים. לפי ההסדר נגזרו עליו 33 חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי, וכן יחולטו הכספים התפוסים בידי התביעה בסך כ-1.7 מיליון שקל.

צבי אייל: שימש כמנהל מחלקת תכנון מערכות מכניות באגף לתכנון הנדסי, והיה כפוף לשוויצר. במסגרת תפקידו היה מעורב באפיון מכרזים שונים, בהערכת הצעות הספקים, בבדיקת ביצועי ושלמות המערכות, ובמתן המלצות לוועדת המכרזים. גם אייל סיכם עם אהרונסון על תשלום שוחד, ומסר את החשבון שלו בשוויץ. באפריל 2002 הועברו לחשבונו 100 אלף דולר. סכום זהה הועבר לו מספר חודשים מאוחר יותר, ובהמשך הועברו לו עוד 60 אלף דולר.

צבי אייל, הבוקר בבית המשפט
צבי אייל, הבוקר בבית המשפטצילום: ניר קידר

הוא הודה והורשע בלקיחת 260 אלף דולר מסימנס כתשלומי שוחד הקשורים בתפקידו, שהועברו לחשבונו בשווייץ. לפי ההסדר, נגזרו עליו 28 חודש מאסר בפועל ומאסר על תנאי, וכן יחולטו הכספים התפוסים בידי התביעה בסך כ-470 אלף שקל, לצד קנס בסך 570 אלף שקל. 

במסגרת הפרשה ולצד הגשת כתב האישום כנגד הנאשמים, התקשרה המדינה עם חברת SIEMENS AG (סימנס העולמית) בהסדר מותנה, שבו הודתה סימנס העולמית במתן שוחד לבכירי חברת החשמל ושילמה סך של 160 מיליון שקל לקופת המדינה. בנוסף, מונה מפקח חיצוני לעסקי החברה בישראל, שתפקידו לבקר את הטמעת תרבות הציות בכל הנוגע לעבירות שוחד בתאגיד.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל מברכת על מיצוי וסיום ההליכים הפליליים כנגד עובדי החברה לשעבר שסרחו. החברה יצאה זה מכבר לדרך חדשה, כשהפרשה האומללה אשר ארעה לפני למעלה מעשור, מאחוריה. הנהלת החברה חרטה על דגלה לפעול ולהיות החברה המובילה ומודל לחיקוי להתנהלות ביושרה ובשקיפות. החברה תמשיך בהליך המשפטי האזרחי כנגד אותם עובדים לשעבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום