פשרה בייצוגית: זכיינית כביש 6 תשיב לנהגים מיליוני שקלים

התביעה הוגשה לפני שנתיים, לאחר שנהגים שחויבו בתשלום עודף עבור הנסיעה קיבלו את ההחזר אחרי שנים — בלי הפרשי ריבית והצמדה ■ לפי הפשרה, הזכיינית תשיב לנהגים זיכויים שהתעכבו, תשלם ריביות והפרשי הצמדה שלא שולמו, ותפעיל מנגנון להחזר מהיר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 6
אפרת נוימן

עד לפני כמה שנים, נהגים שנסעו בכביש 6 והיו זכאים מסיבה כלשהי להחזר מהזכיינית דרך ארץ, היו יכולים לחכות גם שלוש וארבע שנים עד קבלת ההחזר — וגם אז, הגיע הכסף בלי ריבית והצמדה. במלים אחרות, הנהגים נתנו לדרך ארץ הלוואות, מבלי שביקשו את רשותם ומבלי שקיבלו ריבית.

על הרקע הזה הוגשה במארס 2015 בקשה לתביעה ייצוגית נגד דרך ארץ, ובאחרונה הגיעו הצדדים להסכם פשרה. לפי ההסכמות, שאושרו על ידי השופטת אסתר שטמר מבית המשפט המחוזי מרכז, דרך ארץ קיצרה את משך הזמן להחזרת זיכויים — והיא תשיב לנהגים את מלוא הפרשי הריבית וההצמדה שלא שולמו בעבר.

הבקשה הוגשה על ידי נהג שטען כי ב–2014 קיבל זיכוי של 52 שקל מדרך ארץ, לאחר שב–2010 גבו ממנו בטעות סכום כפול עבור נסיעה, וההחזר עוכב עד שהתאפשר קיזוז. ההשבה נעשתה ללא הצמדה וריבית.

עוד לפני שהוגשה התביעה, דרך ארץ שינתה את נוהל ההחזרים כדי לצמצם עיכוב בהחזרת הכספים. הנוהל החדש קבע כי מנוי שלא נסע חצי שנה בכביש ממועד רישום הזיכוי, קיבל המחאה בסכום הזיכוי הנומינלי (ללא הצמדה וריבית) תוך שמונה חודשים ממועד רישום הזיכוי. מי שלא מנוי ולא נסע בכביש ארבעה חודשים ממועד רישום הזיכוי, קיבל המחאה בסכום הזיכוי הנומינלי תוך חצי שנה ממועד הזיכוי. לאור זה, במהלך 2014 הוחזרו לנהגים 16.3 מיליון שקל.

לפי הסכם הפשרה, קבוצת התובעים היא לקוחות דרך ארץ אשר החל מינואר 2008 ועד מועד מתן פסק הדין (סוף מאי) נרשמו להם זיכויים. לקוחות שמגיע להם זיכוי של יותר מ–5 שקלים ועדיין לא קיבלו אותו (למרות השינוי במדיניות דרך ארץ), יקבלו המחאה הביתה עם ההחזר. את הזיכויים הקטנים, בערך הנמוך מ–5 שקלים, תצבור דרך ארץ בחשבון נאמנות והם ישמשו לתרומה.

לקוחות שקיבלו החזר, אבל בערך נומינלי, יהיו זכאים לקבל המחאה של הפרשי הריבית וההצמדה — אך רק אם הסכום גבוה מ–20 שקל. גם במקרה זה ההחזרים הנמוכים מ–20 שקל יצטברו בחשבון נאמנות לתרומה. לפי בדיקה של דרך ארץ, סכום הפיצוי המתייחס לריבית והצמדה יהיה כ–3.6 מיליון שקל. סכום הפרשי הצמדה וריבית הממוצע לזיכוי הוא 3.1 שקלים.

בנוסף, נקבע מנגנון עתידי שמקצר השבת כספים, כך שהזמן המקסימלי יהיה 60 יום ממועד רישום הזיכוי במערכת החיוב.

השופטת כתבה בהחלטה כי "הסדר הפשרה נותן מענה ראוי לעילת התביעה", וציינה כי ההסדר שמגביל את הזיכויים בזמן — כך שלא יישלחו אחרי יותר מ–60 יום — מוצדק, אף שנקבע כי ההחזר לא יכלול הפרשי הצמדה וריבית.

לפי ההסדר, כל אחד משני המבקשים קיבל גמול של 75 אלף שקל ועורכי הדין צביקה מצקין ואלרן שפירא בר־אור יקבלו בין 720 אלף שקל למיליון שקל. השופטת ציינה כי מדובר בסכום גבוה יחסית ביחס להוראות שנקבעו בפסיקה — 24% מסכומי ההשבה של הריבית וההצמדה — אבל היא מאשרת אותו מכמה סיבות.

ראשית, מכיוון שמדובר בסכום שמתווסף לסכום שמקבלת הקבוצה, וכן כי מדובר בהשבה מלאה וההסכמות נעשו בשלב מוקדם יחסית, עוד לפני שדרך ארץ הגישה כתב תשובה. "שכר הטרחה אמור לשקף גם את אורך ההתדיינות והמאמץ, אך האינטרס הציבורי שבהגעה להסדר פשרה ראוי בשלב מוקדם מאוד צריך להתבטא גם בתגמול למבקשים ולבאי כוחם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker