מהן ההשלכות של פשיטת הרגל על החברות בקבוצת פישמן?

החלטה של אורנשטיין על פשיטת רגל אישית תקנה למנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל, סמכות לתפוס את כל נכסיו של פישמן — ולמכור אותם ■ בנקל גם ימשיך בניהול ההליכים נגד רעייתו של פישמן וילדיו במטרה להשיב לקופה נכסים שלכאורה הועברו להם בניגוד לדין

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעז פישמן ואשתו טובה. מאחוריהם הבנות רונית וענת
אליעז פישמן ואשתו טובה. מאחוריהם הבנות רונית וענתצילום: מוטי מילרוד
יסמין גואטה
יסמין גואטה

החלטה על פשיטת רגל נגד אליעזר פישמן משמעותה פשיטת רגל אישית שלו, בשונה משל החברות שבבעלותו. החלטה של אורנשטיין על פשיטת רגל כזו תקנה למנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל, סמכות לתפוס את כל נכסיו של פישמן — ולמכור אותם.

במקביל, בנקל יוסמך גם לבצע חקירות לאיתור נכסים נוספים שלו, או כאלה שהוברחו על ידי פישמן לאחרים. בנקל גם ימשיך בניהול ההליכים נגד רעייתו של פישמן, טובה, ושלושת ילדיו — ענת מניפז, איל פישמן, ורונית פישמן־אופיר — במטרה להשיב לקופת פשיטת הרגל נכסים שלכאורה הועברו להם על ידי פישמן בניגוד לדין.

מהן ההשלכות של פשיטת רגל אישית נגד פישמן על החברות התפעוליות בקבוצה? קבוצת פישמן בנויה בצורת פירמידת אחזקות, ורוב החברות בה הן פרטיות־משפחתיות. החברות בשכבה הראשונה של הפירמידה מוחזקות על ידי פישמן, אשתו וילדיהם, ואילו החברות המצויות בשכבות הבאות מוחזקות באמצעות חברות השכבות שמעליהן, ולעתים באמצעות אחזקות צולבות בין חברות שונות בקבוצה.

"הלכה למעשה, נוצר מבנה סבוך ביותר של חברות, כאשר בסופו של יום, מאחורי מרבית החברות נמצאים רק החייב ובני משפחתו, ובמיעוטן גם צדדים שלישיים", כתב בנקל בדו"ח שהגיש לבית המשפט. במצב הנוכחי בנקל לא יכול למכור את החברות אלא רק את המניות של פישמן, בעוד שאשתו וילדיו מחזיקים ב–50% מהמניות. זאת הסיבה לכך שבנקל מבקש למנות כעת רואי חשבון וכלכלנים שתפקידם יהיה להעריך את השווי של הנכסים. במקביל, חלק מהנכסים של פישמן משועבדים לבנקים, שכבר פועלים למימושם באמצעות כונסי נכסים שמונו מטעמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker