העימות החדש בין שקד לנאור: מי יהיה נשיא בית המשפט העליון?

עם פרישתה של נאור לגמלאות אמורה לקבל את התפקיד לפי שיטת הסניוריטי השופטת אסתר חיות, אך שקד לא מסתירה את רצונה בביטול השיטה הזו ■ בכוונת שקד לדחות את מועד ישיבת הוועדה לבחירת שופטים

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין, ב-2015
יסמין גואטה

שוב סכסוך בין נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור לשרת המשפטים, איילת שקד, והפעם במרכז הוויכוח - מינוי נשיא לבית המשפט העליון. נאור שיגרה היום (ב') מכתב חריף לשקד ובו מתחה ביקורת על כוונתה של שקד לדחות את מועד ישיבת הוועדה לבחירת שופטים שאמורה לדון במינוי מחליפה של הנשיאה נאור שצפויה לפרוש בקרוב.

במרכז המחלוקת הפעם עומדת שיטת הסניוריטי, השיטה למינוי נשיא בית המשפט העליון הנהוגה בישראל, לפיה ממונה לתפקיד הוותיק מבין השופטים. עם פרישתה של נאור לגמלאות מי שאמורה לקבל את התפקיד לפי שיטת הסניוריטי היא השופטת אסתר חיות, מי שאמור להתמנות כמשנה הוא השופט חנן מלצר. שקד לא מסתירה את רצונה בביטול השיטה הזו.

נאור התייחסה במכתבה להחלטתה של שקד שלא לשלוח לפרסום ברשומות את שמות המועמדים לתפקיד נשיא בית המשפט העליון ומשנהו ולדחות את ישיבת הוועדה שנקבעה ל-18 ביולי. "אין אני רואה הצדקה לדחיית ישיבת הוועדה שנועדה לבחירת הנשיא והמשנה לנשיא. כידוע, נושאי משרה אלה עתידים להיכנס לתפקידם בעוד חודשים ספורים ויש חשיבות לבחירתם כעת. בפרט הכרחי לבחור את הנשיא כדי לדאוג לחילופים תקינים, לסידורי אבטחה ולאיוש הסגל הבכיר המסייע לו בתפקידו", כתבה נאור.

"בין היתר, נדרש להיערך לבחירת מנהל בתי המשפט, על מנת להבטיח שמי שייבחר יעבור חפיפה ראויה מבעוד מועד עם מנהל בתי המשפט הנוכחי, השופט שפיצר (המסיים את תפקידו בסוף השנה) ויהיה ערוך לטיפול בסוגיות השונות וכבדות המשקל המונחות על כתפיו. דחיית מועד ישיבת הוועדה מקימה חשש לשיבוש ההיערכות האמורה ולפגיעה שלא לצורך במערכת המשפט ובציבור".

המכתב של מרים נאור

נאור גם הזכירה לשקד כי מלכתחילה היא ביקשה לקבוע את מועד בחירת הנשיא והמשנה שלו בישיבה הקרובה של וועדת המינויים ב-12 ביוני אולם שקד לא הסכימה לכך ודרשה כי המינויים ייעשו ב-17 ביולי.

"נדמה כי הסיבה היחידה לשאיפה לדחות את ישיבת הוועדה היא שלא הצלחנו עד כה להגיע להסכמות בעניין זהות שני שופטי בית המשפט העליון שייבחרו במקום השופטים יורם דנציגר ואורי שהם, הפורשים לגמלאות בחודשים מארס ואוגוסט בשנה הבאה".

שקד מיהרה לשגר לנאור מכתב תגובה: "מכתבך מבקש לבחור את נשיא בית המשפט העליון הבא למעלה ממאה ימים בטרם פרישתך, ולפיכך – ללא כל נחיצות בעת הזאת", כתבה. שקד ציינה כי הוועדה לבחירת שופטים צפויה להתכנס ב-18 ביולי כשעל סדר היום יהיה דיון עקרוני ציבורי בשאלת אופן בחירת נשיא לבית המשפט העליון ומנגנון הסניוריטי. "רשימת המוזמנים, שתכלול גם מי שאינם נמנים עם חברי הוועדה, תיקבע בהמשך. רק לאחר הדיון העקרוני ייקבע מועד לישיבת הוועדה בה נקבע את זהות נשיא בית המשפט העליון ומשנהו".

ואת המכתב חתמה שקד: "בטוחני שכפי שבעבר הגענו להסכמות, כך נגיע גם הפעם".

המכתב של איילת שקד

בפעם הקודמת ששיגרה נאור מכתב חריף לשקד היתה לפני כחצי שנה, לנוכח הצעת החוק הפרטית של חבר הכנסת רוברט אילטוב, חבר הוועדה לבחירת שופטים, הקוראת לשנות את אופן הבחירה של שופטי העליון. הצעת החוק הזו יצרה משבר בין השתיים וגם אז שיגרה נאור לשקד מכתב חריף וחריג שבו מתחה ביקורת נוקבת על הצעת החוק שביקשה לקבוע שבחירתו של שופט לבית המשפט העליון תיעשה ברוב רגיל של חברי הוועדה לבחירת שופטים, ולא ברוב מיוחד כפי שקובע החוק כיום.

"הצעת החוק היא אומנם הצעת חוק פרטית, אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה. "בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצדך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך. משאלו הם פני הדברים סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד. לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים".

במקרה הזה החוק אמנם לא שונה בסופו של דבר, אבל השופטים שנבחרו היו לשביעות רצונה של שקד."היום עשינו היסטוריה", נכתב בהודעה שהפיצה לכלי התקשורת. "מינויי השופטים הערב מביאים לידי ביטוי את הגיוון האנושי והמשפטי שכל כך נדרש לנו כחברה ושהיה כל כך חסר, עד היום, בערכאה המשפטית הגבוהה. ההגאים של ספינת הדגל המשפטית שלנו שינו הלילה את כיוונם".

ההודעה של נאור עם בחירת השופטים היתה צוננת בהרבה: "ברכותיי לכל המועמדים אשר נבחרו היום לכהונת שופטים בבית המשפט העליון, נקבל את כולכם בברכה. תודות לחברי הוועדה לבחירת שופטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker