החברה הזרה שהגישה הכי הרבה בקשות לפטנטים בישראל

ב-2016 הוגשו 6,400 בקשות לרישום פטנט בישראל, 9,300 בקשות לרישום סימני מסחר ו-1,860 בקשות לרישום עיצוב - כך עולה מנתוני רשות הפטנטים ■ הכנסות הרשות מגביית אגרות בשנה החולפת - 103 מיליון שקל. ההוצאות - כ-60 מיליון שקל, מחציתן על שכר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג
מארק צוקרברגצילום: בלומברג

בכל שנה מוגשות בישראל אלפי בקשות לרישום פטנטים, כאשר כ–90% מהן מוגשות על ידי חברות זרות המבקשות להגן על זכויותיהן באמצעות רישום פטנט בישראל.

ב–2016 הוגשו 6,425 בקשות לרישום פטנטים, וניתנו 4,935 פטנטים. השינוי המשמעותי ביחס ל–2015 היה בתחום מדעי החיים, שבו חלה עלייה במספר הבקשות, לעומת ירידה שחלה ברוב התחומים האחרים. נתונים אלה הוצגו אתמול בדו"ח השנתי של רשות הפטנטים, שבראשה עומד עו"ד אסא קלינג המסיים בקרוב את תפקידו לאחר שש שנים.

רישום פטנטים, כמו רישום סימני מסחר ומדגמים, מתבצע ברשות הפטנטים, כשהמטרה היא קבלת זכויות בלעדיות לאמצאה. ניתן לרשום פטנט על אמצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי — שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות אמצאתית.

בין המבקשים הישראלים המובילים בהגשת בקשות פטנט ב–2016 ניתן למנות את חברת ביוסנס וובסטר מקבוצת ג'ונסון אנד ג'ונסון, עם 90 בקשות לאישור פטנט. אחריה נמצאת ידע חברה למחקר ופיתוח (חברת מסחור הידע של מכון ויצמן) עם 41 בקשות, והטכניון עם 37 בקשות. בעשירייה הראשונה של המבקשים הזרים נמצאת פייסבוק — עם 87 בקשות ב–2016 — וכן פיליפ מוריס, נוברטיס ופייזר.

זהו הדו"ח הראשון שבו הרשות גם מדווחת על נתוניה הכספיים. רוב ההכנסות של רשות הפטנטים מגיעות מהפעילות בתחום סימני המסחר והפטנטים, וב–2016 הכנסותיה היו כ–103 מיליון שקל. ההוצאות של רשות הפטנטים ב–2016 היו כ–60 מיליון שקל, מתוכם 36 מיליון שקל עבור שכר עבודה. ברשות הפטנטים מועסקים כ–200 עובדים, ומרביתם (64%) הם בוחני פטנטים. הפער בין ההכנסות להוצאות הועבר לאוצר.

לפי הרשות, ישראלים רבים בוחרים לרשום פטנט בחו"ל באמצעות הגשת בקשה בינלאומית לפטנט בישראל. ברשות פועלת המחלקה לשיתוף פעולה לענייני פטנטים, העוסקת בהגשת בקשות בינלאומיות. ב–2016 הוגשו למחלקה 1,429 בקשות בינלאומיות שהוגשו על ידי מבקשים ישראלים. ישראל נמצאת במקום 14 בעולם בהגשת בקשות, מתוך 152 המדינות שחברות באמנה לשיתוף פעולה בתחום הפטנטים (PCT). המדינות המובילות הן ארה"ב, יפן, סין וגרמניה.

כמות הבקשות עולה

גם בתחום סימני המסחר מוגשות בכל שנה אלפי בקשות, רובן על ידי זרים. ב–2016 הוגשו 9,308 בקשות לרישום סימן מסחר, וניתנו 7,643 סימנים. סימני מסחר הם אותיות, ספרות, מלים, דמויות, צלילים או צירופים המשמשים את היצרנים או את ספקי השירותים כדי לסמן את סחורותיהם או שירותיהם, כך שיזוהו על ידי הצרכן.

אסא קלינגצילום: דודו בכר

ההגנה על סימן מסחר רשום בישראל היא טריטוריאלית וחלה רק בישראל. המובילה בהגשת בקשות סימני מסחר בישראל ב–2016 היא אפל, עם 54 בקשות שהוגשו. בעשירייה הראשונה נמצאות גם אברקרומבי אנד פיץ', ג'ונסון אנד ג'ונסון, יונדאי, נוברטים, יוניליוור ולוריאל.

מחלקת המדגמים ברשות הפטנטים אחראית על הטיפול בבקשות לרישום מדגם (עיצוב). מדגם רשום הוא זכות קניינית שבמסגרתה מוענקת הגנה על עיצוב מוצר תעשייתי, חדש או מקורי. זכות זו נועדה להקנות לבעל המדגם הרשום בלעדיות על השימוש בו.

בשנה החולפת הוגשו 1,866 בקשות — מספר הבקשות הגדול ביותר לרישום מדגמים זה 10 שנים. עם קידומו של חוק העיצובים החדש, שצפוי להתקבל השנה בכנסת, ברשות הפטנטים צופים שתהיה עלייה משמעותית נוספת בכמות הבקשות לרישום מדגם, ויותר מבקשים פרטיים יפעלו להגנה על זכויות הקניין הרוחני שלהם.

הרוב המוחלט של הבקשות לרישום מדגם מוגשות על ידי מבקשים מישראל. המבקשים המובילים הם חברת קליל תעשיות עם 117 בקשות ונעלי טבע נאות עם 43 בקשות. בין החברות הזרות שהגישו בקשות לרישום מדגם בישראל ניתן למצוא את ה.שטרן, דיזל, מרק ופרארי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker