בית המשפט העליון: אפילו אור ירוק מרשות ני"ע לא מעניק חסינות מתביעות - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית המשפט העליון: אפילו אור ירוק מרשות ני"ע לא מעניק חסינות מתביעות

קבוצת דלק טענה כי חוות דעת מקדמית שקיבלה מרשות ניירות ערך מעניקה לה חסינות מתביעות של משקיעים ■ שופט המחוזי חאלד כבוב סבר שיש לתת משקל לעמדת הרשות ■ לעומתו, צימצם בית המשפט העליון את היכולת להסתמך על עמדות הרשות, והתיר את תביעת הקבוצה

6תגובות
בעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, ויו"ר דלק קידוחים
לשעבר, גדעון תדמור
אבשלום שושני

העימות המשפטי סביב החברה בעלת השם האפרורי "כהן פיתוח" ממשיך לייצר חידושים חשובים בתחום החברות הציבוריות בישראל, הודות לתביעה ייצוגית שמנהלת עמותת הצלחה — התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת — והתובעים הייצוגיים ניסן ויסמן ועזריאל ז'ולטי.

כהן פיתוח היא חברה בתחום חיפושי הגז והנפט. ב–2011 נמכרה השליטה בחברה לקבוצת דלק של יצחק תשובה. המניות נמכרו לתשובה על ידי המשפחות כהן ותדמור — ביניהם, בין היתר, גדעון תדמור, שכיהן עד לפני שנה כיו"ר דלק קידוחים. שתי המשפחות החזיקו את רוב המניות בחברת כהן פיתוח במשך עשרות שנים והציגו את אחזקותיהן כנפרדות.

ב–2010 הודיעו לפתע המשפחות כי יש לראות באחזקה שלהן בחברה כאחזקה משותפת. מכיוון שיחד החזיקו כ–51% ממנה טענו המשפחות כי יש לראות בהן בעלות השליטה. זמן קצר לאחר ההודעה, שכוננה שליטה בחברה באופן רטרואקטיבי, נמכרו מניות השליטה של המשפחות לקבוצת דלק תמורת כ–280 מיליון שקל.

ההודעה על קיומה של שליטה בכהן פיתוח היתה אירוע נוח ביותר מבחינת קבוצת דלק. חוק החברות מחייב את מי שרוכש את השליטה בחברה שאין בה שליטה להציע הצעת רכש מיוחדת לבעלי המניות מהציבור. ברור כי הצעה כזאת היתה מייקרת את הרכישה של דלק.

דלק שילמה למשפחות השולטות כ–80 שקל למניה בשעה שמחיר השוק של המניות היה כ–54 שקל. אם היא היתה צריכה לשלם סכום דומה גם לבעלי המניות מהציבור — מחיר הרכישה היה מוכפל. סביר כי חלק מבעלי המניות מהציבור היו נענים בשמחה להצעת רכש במחיר כזה. בעלי המניות מהציבור שנותרו עם אחזקותיהם היו צריכים להמתין שנתיים עד שמחיר המניה במסחר הגיע למחיר ששולם למשפחות כהן ותדמור על ידי דלק.

"גם קבוצת דלק נהנתה מההתנהלות הלקויה"

השופט חאלד כבוב
מוטי מילרוד

בתביעה הייצוגית שהגישה עמותת הצלחה נגד המשפחות ונגד דלק נטען כי אירע אחד מהתרחישים הבאים: או שהמשפחות היו בעלות שליטה ולא דיווחו על כך — ובכך הטעו את הציבור במשך שנים; או שהן כלל לא היו בעלות שליטה (גם לא בעת הרכישה), בהיעדר כל הסכם ביניהן. במקרה האחרון, רכישת השליטה על ידי דלק ללא הצעת רכש מיוחדת לכלל בעלי המניות היא פגיעה בזכויותיהם של בעלי המניות מהציבור.

השופט הכלכלי חאלד כבוב אישר ב–2014 את התביעה הייצוגית נגד המשפחות כהן ותדמור על רקע מה שנראה כסיווג רטרואקטיבי מטעמי נוחות של מעמדן מבעלי מניות נפרדים לבעלי שליטה משותפת. עם זאת, כבוב לא אישר לתבוע את קבוצת דלק.

במסגרת ערעור על ההחלטה, קבע בית המשפט העליון בשבוע שעבר כי גם קבוצת דלק נהנתה מההתנהלות הלקויה לכאורה בחברת כהן פיתוח. השופטת אסתר חיות אישרה את התביעה הייצוגית גם נגד דלק.

אחד החידושים בפרשה היה התייחסותו של השופט כבוב לניסיון של קבוצת דלק להסתמך על "פְּרֶה־רולינג" (עמדה מקדמית) שקיבלו המשפחות כהן ותדמור מרשות ניירות ערך (ני"ע) לפני רכישת השליטה — לאחר שפנו לרשות בניסיון לברר אם הן רשאיות לסווג את עצמן רטרואקטיבית כבעלות שליטה. כבוב קבע אז כי ראוי לעודד פנייה והסתמכות על עמדת הרשות, ובאופן יוצא דופן גם קבע שבית המשפט אמנם אינו כבול לפרשנות המשפטית של רשות ניירות ערך, אבל ייטה לייחס משקל לפרשנות הזאת.

האמירה האחרונה ביחס למשקל הייחודי שיש לפרשנות של רשות ניירות ערך נעדרת מפסק דינה של השופטת חיות. אם בכלל, המוזיקה בפסק הדין של חיות בשבוע שעבר נשמעת קצת צורמת ביחס להתנהלות של רשות ניירות ערך בפרשת כהן פיתוח.

הציבור נאלץ לחכות שנתיים עבור מחיר הרכישה

עמדת רשות ני"ע לא היתה חד־משמעית

קבוצת דלק והמשפחות כהן ותדמור טענו כי קיבלו מרשות ניירות ערך פרה־רולינג, שלפיו פעולתן חוקית. לפיכך טענו הנתבעות כי הן פטורות מאחריות לנזק שנגרם למשקיעים. הטענה מבוססת על כך שפקודת הנזיקין כוללת פטור מאחריות למי שפעל "בהרשאה חוקית" או האמין שהוא פועל מכוח הרשאה חוקית.

פרה־רולינג הוא הליך שנועד לאפשר לגורמים מפוקחים לדעת מהי עמדת הרשות לפני ביצוע פעולה שאין לגביה ודאות חוקית. כלומר, ההליך נועד לחזק את הוודאות המשפטית מראש. כדי לקבל מרשות ני"ע פרה־רולינג יש לפרוש לפניה את התשתית העובדתית המלאה.

השופטת אסתר חיות
אתר בתי המשפט

השופטת חיות מציינת כי הפרה־רולינג ברשות ניירות ערך אינו מוסדר בחוק, אך הרשות עצמה קבעה נוהל ב–2008 המסדיר את אופן הפנייה אליה — הן בבקשות לקבלת הנחיה והן בבקשות לקבל אישור, כי לא תנקוט פעולת אכיפה נגד הפונה אם ינקוט דרך פעולה מסוימת. המקרה של מכירת השליטה בכהן פיתוח היה עירוב של שני ההליכים האלה גם יחד.

אמנם היה מישהו ברשות ניירות ערך שכנראה הביע הסכמה בעל פה עם הפרשנות שהציעו המשפחות לחוק החברות, אך התגובה הרשמית בכתב ששלחה הרשות למשפחות לא היתה חד־משמעית.

במכתב ששלחה הרשות למשפחות כהן ותדמור נכתב כי הרשות "לא תביע עמדה" לגבי ההודעה של המשפחות כי הן מכריזות על עצמן כבעלות שליטה. בנימת ביקורת כלפי התנהלות הרשות, העירה חיות: "נראה לכאורה כי מדובר בעמדה מסויגת, וכי הרשות נמנעה מלהציג עמדה ברורה בכתובים במענה לשאלה שהובאה בפניה על ידי המשפחות — כפי שניתן היה לצפות שתעשה, וכפי שאף מחייב הנוהל שהתקינה הרשות עצמה".

השופטת חיות מציינת כי לפרה־רולינג של רשות ניירות ערך אמנם יש מעמד מחייב ביחסים שבין הפונה לבין הרשות, אך לא ביחס לצדדים שלישיים. "לעמדת הרשות הניתנת במענה לפנייה בהליך של פרה־רולינג יש מעמד מוגבל, המצומצם למישור היחסים שבין הפונה הקונקרטי ובין הרשות, ואף זאת אך ורק ביחס לסוגיה הקונקרטית שבה עוסקת הפנייה", קבעה השופטת חיות. במלים אחרות, אין בכך כדי לחסן את הפונה מפני תביעות אפשריות של משקיעים. אגב, המציאות הזאת תואמת גם את הדין בארה"ב.

אלמנט נוסף מתייחס לתשובה בעל פה מול תשובה בכתב. בהתאם להנחיות של רשות ניירות ערך עצמה, אין לייחס משמעות לתשובות בעל פה, אלא לתשובות בכתב בלבד. יותר מכך, מי שרוצה להסתמך על עמדת הרשות חייב כנראה לפנות אליה בעצמו. עמדת השופטת חיות היא כי אין להתיר לקבוצת דלק — שלא פנתה כלל לרשות אלא קיבלה לידיה את העמדה שהושגה בפניית המשפחות כהן ותדמור — להסתמך על עמדה שלא ניתנה לה ישירות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#