פרשת ישראל ביתנו: שימוע לפאינה קירשנבאום - מחרתיים, לסטס מיסז'ניקוב - בסוף החודש

קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, חשודה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס ■ מיסז'ניקוב, שר התיירות לשעבר – חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, החזקה ושימוש בסם מסוכן ושיבוש מהלכי משפט

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאינה קירשנבאום
קירשנבאום בכנס ישראל ביתנו באריאלצילום: דודו בכר

פרשת ישראל ביתנו: למעלה משנתיים מפתיחת החקירה הגלויה בפרשה, ביום ראשון הקרוב יקיים היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שימוע לפאינה קירשנבאום, לשעבר סגנית שר הפנים ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו. היא חשודה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

בסוף החודש יקיים היועמ"ש שימוע בעניינו של השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב. לשאר החשודים בפרשה נערכו באחרונה שימועים במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. מיסז'ניקוב, שר התיירות לשעבר – חשוד בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, החזקה ושימוש בסם מסוכן ושיבוש מהלכי משפט.

קישרנבאום היא בין החשודים המרכזיים בפרשה החמורה. היא חשודה בכך שקיבלה שוחד וטובות הנאה - עבורה באופן אישי, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורביה - ובתמורה העבירה כספים מתוך הכספים הקואליציוניים לגופים שונים. בין היתר חשודה קירשנבאום כי בדרך זו קיבלה שוחד מהחברה לפיתוח השומרון, מעמותת איילים, מהמועצה המקומית מטה בנימין, מעמותת עזרא ומהרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול.

טובות ההנאה ניתנו, בין היתר, בדרך של תשלום מזומן לקירשנבאום, העברות כספים לטובת עסק שהקימה, העסקת בני משפחתה, קבלת מחשבים, טלפונים סלולאריים ומכשירי חשמל יקרים אחרים, ותשלום עבור טיסות לחו"ל ומלונות עבורה ועבור בני משפחתה. בנוסף הועברו על פי בקשתם של קירשנבאום ומעורבים נוספים טובות הנאה בדרך של מימון הסעות לפעילי מפלגת ישראל ביתנו, העסקתם של פעילי המפלגה בשכר חודשי, העברת כספים למקורבי המפלגה ומימון סקר עבור המפלגה.

מיסז'ניקוב חשוד בכך שבעת שכיהן בתפקיד שר התיירות, העביר  תקציב של מיליון שקל לטובת פסטיבל הסטודנטים באילת, ובמקביל ביקש ממארגני הפסטיבל כי יעסיקו את בת זוגו. מארגני הפסטיבל, שחפצו בסיוע משרד התיירות, העסיקו את בת זוגו של השר ושילמו לה עשרות אלפי שקלים. בנוסף, חשוד מיסזניקוב כי במספר מקרים בעת ששימש בתפקיד שר התיירות במהלך אירועים רשמיים בארץ ובחו"ל, שלח את אחד מיועציו לרכוש עבורו סם מסוג קוקאין - ואף השתמש בסם במהלך אותם אירועים.

סטס מיסז'ניקובצילום: אייל טואג

פרשת ישראל ביתנו היא אחת מפרשות השחיתות הציבורית הגדולות שנחשפו בישראל, הן מבחינת מורכבות ותחכום השיטה והמעשים, והן מבחינת היקף הפעילות ומספר המעורבים. מדובר למעשה במספר רב של פרשות שחיתות שונות, אשר נחשפו במסגרת החקירה, שביניהן קיים חוט מקשר המצביע על שיטה מאורגנת ושיטתית לביצוע העבירות. העבירות המיוחסות לחשודים בוצעו בין השנים 2009 עד 2014, כאשר חלק מהעבירות הופסקו רק לאחר שחקירת המשטרה הפכה גלויה.

הרעיון המרכזי, "השיטה" העוברת כחוט השני במירב הפרשיות שנחקרו, הוא שעבור הקצאת תקציבי מדינה לרשויות ולגורמים שונים, נדרשו הגורמים המתוקצבים לתת שוחד לעובדי ציבור - אנשי מפלגת "ישראל ביתנו" - שפעלו להקצאת התקציבים.

הגורמים המתוקצבים, בין אם היו אלה רשויות מקומיות, הרשות למלחמה בסמים, עמותת עזרא, עמותת איילים או גופי ציבור אחרים, נדרשו להקצות סכום שנקבע, בהתייחס לסך התקציב שהועבר אליהם. לגבי סכום זה נדרש כי יוקצה לצרכים שהגדירו אנשי המפלגה: בין אם היה מדובר ברכישת שירותים עבור פעילות מפלגתית ובין אם היה מדובר בהעסקה, אמיתית או פיקטיבית, של מקורבים למפלגה ע"י הרשויות המתוקצבות. חלק מהתקצוב הוקדש למימון נסיעות פרטיות של סגנית השר קירשנבאום ובני משפחתה, וחלק מהתקציב הוקדש למימון רכישת מכשירי חשמל וציוד אלקטרוני, שנקנו ע"י הגוף המתוקצב ונתפסו בביתה של סגנית השר קירשנבאום.

החקירה הגלויה החלה בדצמבר 2014 באישורו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה ויינשטיין. היא חשפה חשדות לכאורה לשורה של פרשיות שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. באוקטובר 2015 המליצה המשטרה על הגשת כתבי אישום נגד 36 מהמעורבים. בספטמבר האחרון החליטו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן, על הגשת כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד 16 חשודים, זאת לאחר שנמצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker