בפעם השנייה: דני דנקנר השתחרר מהכלא

במרכז הרשעתו של דנקנר בפרשת הולילנד - תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין ■ באפריל 2015 שוחרר דנקנר מכלא חרמון לאחר מאסר שריצה בעקבות הרשעתו בפרשת בנק הפועלים והבנק הטורקי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דנקנר, הבוקר ביציאה מכלא מעשיהו
דני דנקנר, הבוקר ביציאה מכלא מעשיהוצילום: מוטי מילרוד

יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, השתחרר הבוקר (א') מכלא מעשיהו ברמלה בגין חלקו בפרשת הולילנד. על דנקנר נגזר עונש של שנתיים מאסר בפועל ותשלום קנס של 500 אלף שקל. לפני חודש החליטה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר על שחרורו המוקדם.

במרכז הרשעתו של דנקנר בפרשת הולילנד עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר. השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את דנקנר במתן שוחד, וגזר עליו עונש של שלוש שנות מאסר. בית המשפט העליון הפחית את עונשו לשנתיים מאסר.

בפברואר 2016 התייצב דנקנר בכלא מעשיהו לריצוי עונשו, יחד עם שאר מורשעי הולילנד - ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני, חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אליעזר שמחיוף, מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, איש העסקים אביגדור קלנר ומאיר רבין.

דנקנר השתתף בכלא בקבוצת טיפול בעבירות מרמה שכללה כ-20 מפגשים. בהחלטה נכתב כי "האסיר תואר כמשתתף פעיל ומרכזי בקבוצה, וההערכה היא כי נתרם מהטיפול במסגרת זו. זאת ועוד, האסיר הביע את הרצון להמשך טיפול גם מחוץ לכותלי הכלא.

"מצד אחד, על פי ראייתו הסובייקטיבית בעת ביצוע העבירות סבר כי הוא פועל בתחום האפור אך לא ראה עצמו מסתבך בפלילים", נכתב בהחלטת ועדת השחרורים. "מצד שני, הוא מודע לכך כי פעל מתוך שכרון כוח כפי שהורגל במרוצת השנים בתפקידים הבכירים אותם מילא ובמעמד המקצועי-חברתי אליו השתייך".

חברי הוועדה ביקשו מדנקנר להתייחס לאמירות המעורפלות שלו בעבר בנוגע לאחריותו למעשיו, וציינו כי "התשובות שקיבלנו מעידות כי המאסר הנוכחי וקבוצות הטיפול בהן נטל חלק פעיל ומרכזי הביאו אותו להבנה מעמיקה יותר, וכלשונו 'הסכנה שיחזור ויפעל בתחום האפור הגולש לעיתים לשחור - פחתה'". גם הפרקליטות הסכימה לשחרורו המוקדם של דנקנר בתנאי שייטול חלק בתוכנית שיקום בקהילה.

משוחרר סדרתי

זהו עונש המאסר השני של דנקנר והפעם השנייה שהוא משתחרר מהכלא בעת האחרונה. באפריל 2015 הוא שוחרר מכלא חרמון לאחר שריצה חצי שנת מאסר בעקבות הרשעתו בפרשה אחרת שעמד במרכזה - פרשת בנק הפועלים והבנק הטורקי פוזיטיף. גם אז ניכתה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שליש מתקופת מאסרו של דנקנר. את העונש בפרשה זו ריצה בגין עבירות מרמה והפרת אמונים שביצע במסגרת תפקידו כיו"ר בנק הפועלים.

בפרשת בנק הפועלים כללו האישומים נגד דנקנר כמה מקרים של ניגוד עניינים - כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וכן כשכיהן כבכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים שבמסגרתם העידו גם בכירי בנק הפועלים ובהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. ביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר הטיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק.

דני דנקנר יוצג בוועדת השחרורים על ידי עורכות הדין שני אילוז ואלינה כרסנטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker