הלוואת ענק שלא הוחזרה וחובות של לפחות 20 מיליון שקל: בקשה לפשיטת רגל נגד יזם הנדל"ן דניאל ליבאי - בנו של עו"ד דוד ליבאי - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלוואת ענק שלא הוחזרה וחובות של לפחות 20 מיליון שקל: בקשה לפשיטת רגל נגד יזם הנדל"ן דניאל ליבאי - בנו של עו"ד דוד ליבאי

התובעים טוענים כי לאחר שהלוו לו התברר להם כי "ליבאי חי חיי ראוותנות ומותרות הרבה מעבר ליכולותיו, וכי הפרויקטים שבהם הונו מעורב אינם מצליחים להתקדם בשל נטילת כספים שלא כדין לצרכיו האישיים, תוך עירוב חובות פרטיים עם נכסי החברות שבשליטתו"

44תגובות
פרופ' דוד ליבאי
אייל טואג

איש העסקים יגאל תם ועו"ד דוד חודק, שעומד בראש משרד עוה"ד גרוס גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' הגישו בתחילת החודש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה למתן צו כינוס והכרזה על פשיטת רגל נגד יזם הנדל"ן דניאל ליבאי, בנו של פרופ' דוד ליבאי, לשעבר שר המשפטים וכיום עו"ד מוביל.

השניים טוענים באמצעות עו"ד מימון אביטן כי הלוו לליבאי הבן מיליוני שקלים שלא הושבו להם, והם מבקשים למנות את עו"ד עדי בראונשטיין כמנהל מיוחד של ליבאי הבן, שגם הוא עורך דין בהשכלתו. "מדובר בעו"ד בישראל, שבחר לגזול את כספי המבקשים ושל נושים אחרים לאחר שהצליח לרכוש את אמונם, תוך מצגי כזב, והגיעה העת לעצרו בטרם יעולל זאת לגורמים נוספים", נכתב בבקשה.

תם וחודק טוענים כי בדיעבד התברר להם כי "ליבאי חי חיי ראוותנות ומותרות הרבה מעבר ליכולותיו הכספיות, וכי הפרויקטים שבהם הונו מעורב אינם מצליחים להתקדם בשל נטילת כספים שלא כדין לצרכיו האישיים ומבלי שיצטרך לתת בגינם דין וחשבון, תוך עירוב חובות פרטיים עם נכסי החברות שבשליטתו (בדומה לדרך הפעולה של ענבל אור בשלל החברות שהיו בשליטתה - שיטת המיקסר המפורסמת), כמובן מבלי עריכת דיווחים מתאימים לרשויות המס בגין משיכות פרטיות, דבר שהוביל אותו ואת החברות למצב של חדלות פירעון וקריסה טוטאלית".

ליבאי הבן הוא הבעלים של אשכול חברות הכולל חברת אם, חברה בת, וחברות נכדות כאשר כל אחת מהן מחזיקה בזכות (חוזה מול דיירים) לביצוע פרויקט תמ"א 38 באזורי ביקוש בתל אביב. על פי הנטען בבקשה, הוא שכנע את תם לתת לו אישית והן לאשכול החברות שבשליטתו הלוואות שונות המסתכמות ב-3 מיליון שקל, תוך מצגים והבטחות כי ביכולתו להשיב את הכספים באמצעות פרויקטים של תמ"א 38. פרויקט הדגל מבחינתו הוא פרויקט ברחוב ברנדיס 1 בתל אביב המבוצע באמצעות סיטי גרופ נדל"ן.

"ליבאי הציג עצמו כיזם של פרויקטים רווחיים ביותר שנקלע למצוקה בשל הלוואות חוץ בנקאיות שונות שנטל ממלווים שונים בסכומים של מיליוני שקלים וביקש את עזרת תם לסייע לו להיחלץ מהלוואות אלו לטובת קידום הפרויקטים בהם היה מעורב באמצעות אשכול החברות. בשל המצגים שהציג ליבאי לתם, וכן בשל מעמדו כעורך דין והקשר העסקי רב השנים שבין תם לבין אביו של ליבאי, פרופ' דוד ליבאי, הסכים תם להלוות לליבאי כספים המסתכמים בסך של 3 מיליון שקל", נכתב בבקשה.

בהמשך, כך על פי הנטען, קישר תם את ליבאי הבן עם עו"ד חודק שהוא גם בעל שליטה בחברת חדוד ייעוץ. על פי הנטען, באמצעות מצגים דומים, רכש גם את אמונו של חודק והוציא ממנו, באמצעות החברה שבשליטתו 2 מיליון שקל. ואולם על פי הבקשה, ליבאי לא פרע בחלוף המועד שנקבע (23 בינואר 2017) את ההלוואה של חודק, וגם את ההלוואה של תם לא השיב עד היום וגם לא רשם משכנתא מדרגה שניה על היחידה הרישומית בפרויקט לצורך הבטחת השבתה.

"ליבאי נעלם למעשה, אינו מתגורר בכתובת בה גר ברחוב הירקון בתל אביב, פונה ממשרדי החברות שבשליטתו ברחוב תובל ברמת גן בשל אי תשלום דמי שכירות של שלושה חודשים, הטלפונים במשרדי החברה אינם מחוברים, ליבאי אינו עונה לשיחות בטלפון הנייד ולא עונה לשום דרישה המופנית אליו", נכתב.

ואם לא די בכך, על פי הבקשה לליבאי יש גם חובות נוספים שמגיעים יחד לסכום של לפחות 20 מיליון שקל, כך למשל הוא חייב לאביו 1.5 מיליון שקל, לקרן וולת'סטון נדל"ן הוא חייב כ-10 מיליון שקל ועוד. כמו כן יש לו גם חובות פרטיים במיליוני שקלים נוספים למלווים חוץ בנקאיים שונים. על פי הבקשה, מעיון בהדפסי רשם החברות עולה כי הוא שולי בתמנון שלם של חברות ריקות מתוכן, בהן משתמש להבריח כספים שניתנו לו תוך יצירת קושי באיתור הכספים.

עו"ד עמית פינס ממשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון שמייצג את ליבאי מסר בתגובה: "אנחנו לומדים את החומר ומכינים תגובה שתוגש מיד לאחר החג".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם